Після 40 років починають лунати перші «дзвіночки», які нагадують нам про те, що організм старіє. Поставтеся до цих сигналів уважно…
1-й дзвінок. Зміни тиску
Якщо ви «нічого такого не відчуваєте», не спокушайтеся. Лише половина тих, у кого тиск підвищений, це відчувають. Людина, яка звикла інтенсивно працювати, робити кар’єру, часто не звертає уваги на головні болі, дратівливість, зниження працездатності, приписуючи всі втоми. В результаті вона марнує дорогий час, а хвороба набирає силу.
Відомо, що гіпертонією набагато частіше страждають так звані люди типу А – відповідальні, честолюбні, які переживають будь-яку «нестиковку», як особисту трагедію. Вони нерідко займають керівні пости і завжди намагаються зробити світ кращим, ніж він є, – на відміну від людей типу В, спокійно пливуть за течією. Змініть своє ставлення до життя і гіпертонія відступить.
Якщо ви працюєте, постарайтеся ніколи не поєднувати в один день дві справи першорядної важливості. Не варто призначати важливу зустріч за кілька годин до візиту до лікаря або зборів кооперативу. Є прекрасна англійська приказка: «Ніколи не роби все, що ти можеш». Людям вашого типу варто взяти її на озброєння.
Якщо ви спізнюєтеся на конференцію або презентацію, а автобуса, як і раніше, немає чи на шосе утворилася пробка, задайте собі просте запитання: «Що зміниться, якщо я прийду на десять хвилин пізніше?». Вас позбавлять роботи, публічно зганьблять? Ні, швидше за все, цього просто ніхто не помітить або в крайньому випадку люди спокійно приймуть ваше вибачення за запізнення. Спокійне, навіть дещо іронічне ставлення до проблем – ключ до життя без зайвого стресу. А значить – і супутніх йому стрибків тиску.
Не намагайтеся бути «самим, самим». Прагнення до ідеалу, звичайно, похвально, але забирає дуже багато сил – як емоційних, так і фізичних. Дива одночасно прекрасною господинею, мамою, дружиною, невісткою і працівником мало кому під силу. Відмовтеся від цього задуму – і вам стане набагато легше жити. До речі, виходити все буде набагато краще, тому що ви перестанете нервувати.
2-й дзвінок. Втома в понеділок
Початок робочого тижня, попереду багато справ, а у вас ні на що немає сил. Раніше такого не було – ви могли всі вихідні займатися пранням і прибиранням або готуватися до важливої наради, а в понеділок демонструвати чудеса бадьорості. На жаль, з віком наші енергетичні ресурси зменшуються. І висновок з цього простий – не потрібно мучити організм. Проведіть вихідні з користю для здоров’я. Якщо немає можливості побути пару днів на свіжому повітрі, в пансіонаті або туристичної поїздкі (це було б краще), а похід у фітнес-клуб занадто доріг, спробуйте влаштувати домашній «морський курорт».
Прийміть ванну, додавши в неї сіль Мертвого моря з додаванням водоростей. Замість неї можна використовувати мікронізовані, тобто дуже концентровані, морські водорості. У них багато життєво важливих амінокислот і мікроелементів, легко і швидко проникають в шкіру. Вони активізують імунну, нервовий і ендокринний потенціал організму. Для посилення ефекту від ванни з морською сіллю можна нанести на суху шкіру особливий гель з екстрактом червоних і бурих водоростей.
Активні інгредієнти будуть працювати по-різному в залежності від температури води. При 38-39 ° С амінокислоти, які відповідають за утилізацію жирів, почнуть боротися з целюлітом. А прохолодна ванна (34? С) посилить периферичний кровообіг і поліпшить стан при зниженому тиску та вегетосудинної дистонії, якf часто є причиною нестачі енергії.
Використовуйте ефірні масла
Прокинутися і підбадьоритися допоможе стимулююча ванна з маслом сосни звичайної, м’яти перцевої, розмарину. Після безсонної ночі додайте у воду релаксуючі олії лаванди, магнолії, троянди, ромашки і помаранчі. Вони гарні і для тих випадків, коли ваша нервова система на межі. При набряках і важкості в ногах допоможе ванна з дренирующим маслом базиліка, моркви, грушанки. Антицелюлітною дією володіють олії марокканського кедра, м’яти перцевої, кардамону і ягід ялівцю.
Щоб розслаблення було повним, створіть у ванній приємну атмосферу. Запаліть фитосвечи, увімкніть приємну розслаблюючу музику. Після водних процедур загорніться в махровий халат і відпочиньте ще 20-30 хвилин. Доповніть свій «морський» сеанс чашки чаю на травах – і ви відчуєте, що добре відпочили за вихідні, і в понеділок можна «знову в бій».
3-й дзвінок. Гормональні збої
Їх причиною може бути банальна нестача деяких мікроелементів. Вона дуже швидко позначається на статевій функції, менструальному циклі, сексуальності. А також на роботі багатьох інших систем і органів, наприклад, підшлункової залози. Вісь чому іноді старіння починається значно раніше, ніж це належить за «календарного» віку.
У жінок після 35 років поступово починається виснаження яєчникового резерву і зниження репродуктивної здатності. Зупинити або сповільнити внутрішні біологічні годинники неможливо. Але знизити темпи гормонального старіння реально. Його помітно прискорюють постійні стреси і тютюновий дим.
Останній погано впливає на кровообіг, особливо в дрібних судинах, а яєчник буквально пронизані ними. Зрозуміло, страждає і «самопочуття» яйцеклітин. Так що в першу чергу відмовтеся від шкідливої звички.
Дуже активний комплекс антиоксидантів, захищає від тютюнового диму та інших шкідливих впливів навколишнього середовища міститься в листках рослини гінкго білоба. Воно захищає жири, що містяться в оболонках нервових клітин, від руйнування вільними радикалами. Купіть собі хороший препарат з високим вмістом цієї рослини.
Постарайтеся забезпечити організм цинком і селеном – вони дуже важливі для роботи репродуктивної системи. Багато цинку містять устриці, але в нашому раціоні цей делікатес зустрічається вкрай рідко. Так що «набрати» норму мікроелементів, включивши в меню пшеничні зародки, чорніцю, насіння гарбуза, вівсяні пластівці. Щоб забезпечити організм селеном, потрібно частіше вживати кокос і фісташки. Міститься цей корисний мікроелемент також у свинячому салі і часнику.
Існують препарати та добавки, які містять цинк і селен в активному вигляді. Періодично пропивайте їх курсами.
Харчування і гормональний баланс
Гормони організму врівноважуються в організмі за допомогою різних залоз. Щитовидна залоза, гіпофіз і надниркові смороду все серйозно впливають на ті, як тіло працює і його функції. Коли ці залози не працюють так, як вони повинні, це може призвести до різних проблем зі здоров ям в організмі. І гормональний дисбаланс є однією з основних проблем, пов’язаних з цим.
Харчування часто є основним винуватцем багатьох проблем зі здоров ям. Різні залози в нашому організмі можна керувати і підтримувати, просто вибравши здорову їжу і спосіб життя. Нестача вітамінів, мінералів загальне харчування змушують працювати залози нашого організму, вхолосту. Оскільки ці залози не мають належної підтримки, необхідної їм у вигляді харчування, вони не мають можливості підтримати наш організм і різні функції на належному рівні.
Таким чином, перший крок у наданні допомоги, щоб збалансувати гормональні проблеми, почати якісно харчуватися. Цукор і крохмаль просто зношуються ваше тіло. Вони також додають зайвий жир, збільшують масу. Головним чином наше тіло потребує волокнистих продуктах харчування, особливо фрукти та овочі. Просто маленький крок додати більше фруктів і овочів, щоб ваш щоденний раціон харчування міг зробити величезну різницю в тому, як ваше тіло відчуває себе на щоденній основі.
Жінкам з природними клімаксом для профілактики можливих ускладнень рекомендуються комбіновані препарати. Під час їх прийому поновлюються гормональний фон і природного протягом місячного циклу: виникає менструалоподібна кротеча. По силі і тривалості воно значно слабше і менше природного, альо так як із-за порушень менструального циклу в клімаксі ендометрій починає товщати і тім самим створюється благодатний грунт для розвитку раку матки, саме комбіновані гормональні препарати забезпечують профілактику цього захворювання. Приймати їх рекомендується не менше двох років після настання останньої менструації. Але в будь-якому випадку лікування здійснюється під суворим наглядом лікаря.
Деякі жінки пов’язують збільшення маси тіла з прийомом препаратів для гормонозаместительной терапії. Справжню причину виникнення ожиріння у цьому віці необхідно шукати в рясній їжі, багатої жирами і вуглеводами, а також в недостатній фізичній активності.
При використанні гормонозаместительной терапії іноді, звичайно, може спостерігатися збільшення маси тіла приблизно на один кілограм з-за затримки рідини в організмі, але це явище короткочасне, як і нагрубання молочних залоз, менструалоподібні реакції.
У той часу, старіюча шкіра, яка в період клімаксу страждає від нестачі рідини, при прийомі гормонозамінних препаратів стає більш пружною і еластичною, частина зморшок на обличчі розгладжується, обличчя виглядає свіжіше і молодше.
Крім гормональних препаратів, для лікування клімактеричного синдрому застосовують рослинні та гомеопатичні препарати, біорезонансна терапія, але лише з метою профілактики і для зняття зовнішніх симптомів — припливів, поту, безсоння. На жаль, ці препарати не запобігають такі ускладнення, як захворювання серцево-судинної системи, остеопороз і хвороба Альцгеймера.
Необхідно також враховувати, що будь-яке лікування буде малоефективним, якщо воно не буде поєднуватися з режимом помірних фізичних навантажень та відпочинку, нормальним сном і раціональним харчуванням.
У клімактеричному періоді необхідно регулювати розумову і фізичну навантаження таким чином, щоб не порушувати ритм сну. Для цього, в першу чергу, необхідно лягати спати в один і той же час. Безпосередньо перед сном небажано напружено працювати, вечеряти, довго дивитися телевізор, читати. Якщо з’ явилися перші ознаки безсоння, прогуляйтеся за одну-дві години до сну.
Обов’язковою є ранкова гімнастика щодня по 15 — 20 хвилин, після якої необхідно прийняти водні процедури, розтерти шкіру рук і ніг жорстким рушником. Зменшення нейровегетативних ознак сприяють контрастний душ, гарячі ванни для ніг, загальні ванни за температури води 36°с З додаванням відварів лікарських трав протягом 10 — 15 хвилин.
- Доцільно робити масаж і масаж тіла сидячої ванни за температури води 25°С протягом 30 хвилин.
Особливе значення має збалансоване, з урахуванням калорійності страв, харчування, оскільки воно є не тільки профілактичним, але і допоміжним фактором при лікуванні порушень обміну речовин і ожиріння в період клімаксу, відновлення функції травного тракту, печінки, нирок, при серцево-судинних захворюваннях, алергічних станах.
У раціон харчування обов’язково повинні входити продукти, що містять кальцій, фосфор і інші мінеральні речовини:
- овочі, фрукти,
- чорний хліб з висівками,
- молочні продукти (кефір, кисле молоко, сир),
- риба,
- курага, родзинки, горіхи і зелень.
Обережно вживайте вершкове масло, сири, яйця. Непогано, якщо сніданок буде складатися з одних фруктів.
Привчіть себе хоча б вранці пити такі суміші соків:
- моркви і шпинату (у співвідношенні 10:6);
- моркви, буряка і гранатів (9:3:4),
- моркви, буряка і огірків (10:3:3),
- моркви, селери і петрушки (7:4:3).
Виключіть гострі і збуджуючі продукти харчування!
Встановлено, що початок клімаксу можна віддалити. Для цього необхідно вести здоровий спосіб життя з обов’язковими, але не надмірними фізичними навантаженнями, які сприяють омолодженню організму: статеві гормони, які виділяються в кров при фізичному навантаженні, подовжують дітородну функцію жінки, яка в ідеалі повинна зберігатися до кінця її життя.
Клімакс — це не трагічний кінець і не почало фізичної старості організму. Це просто нова фаза життя, яка може і повинна бути сприятливою. Можна нарешті почати жити для себе — читати, подорожувати, займатися улюбленою справою.
Починати жити по-новому ніколи не пізно, тим більше після сорока!