Авторські статтіЗдоров'я

Постійна сухість у роті — симптом небезпечної хвороби

сухість у роті
сухість у роті

Слиновиділення — важливий процес в організмі людини. Воно забезпечує нормальний стан слизової оболонки ротової порожнини, ясен, зубів, мови.

Що відбувається при недостатній слюноотделении? Воно говорити не тільки про ті, що ви відчуваєте спрагу, а може вказувати на розвиток небезпечної хвороби ксеростомії.

Слиновиділення допомагає нам засвоювати їжу і відчувати її смак. З його допомогою з зубів прибирають залишки їжі і нейтралізується кислотний наліт, що запобігає руйнуванню зубів. Слина захищає слизову оболонку рота від пересихання. Вона відіграє ключову роль в імунному захисті організму. При недостатності слини в роті, яка, як відомо, володіє бактерицидними властивостями, підвищується ризик розвитку інфекцій ротової порожнини і носоглотки. З’єднання ясування основних причин виникнення хронічної сухості в роті, так званої ксеростомії, а також її симптомів і способів лікування допоможе в підтримці здоров’я зубів і ротової порожнини.

Сухість у роті: основні ознаки і причини

Сухість у роті викликає безліч неприємних відчуттів, при цьому відчуття дискомфорту може проявлятися самим несподіваним чином. Наприклад, сухість у роті може викликати печіння мови. Цей стан відомо як синдром «палаючої мови». Недостатнє слиновиділення доставляє людині чимало незручностей: клейкість і сухість у роті; утруднення мови, прийому їжі і ковтання; неприємний запах з рота. З’єднання являється постійне покашлювання, біль у горлі внаслідок відчуття там чужорідного тіла. Частими бувають ангіни. Голос стає хрипким. Губи сухі, потріскані, покриті кірками. Язик сухий і важкий. На слизовій рота виникають виразки.

Колись вважалося, що ксеростомія – це вікове явище, ознака наближенням старості. Альо лікарям добре відомо, що літні люди часто приймають безліч різноманітних ліків, які і є реальними «винуватцями» подібного роду сухості. Їх більше 400. В основному, перераховані вище проблеми викликають наступні фармакологічні групи:

  • болезаспокійливі
  • сечогінні
  • гіпотензивні
  • антидепресанти
  • антигістамінні
  • ліки від астми
  • м язові релаксанти

Також до них відносяться і протиалергічні препарати та медикаменти, що застосовуються при застуді. Побічний ефект може посилюватися при одночасному прийомі декількох перерахованих препаратів.

Лікарський фактор не єдиний серед факторів, що викликають ксеростомія. Опромінення в області голови і шиї, хіміотерапія також можуть негативно вплинути на діяльність слинних залоз, наприклад, наприклад, коли вона стає надто густий. Іноді ксеростомія може бути викликана пошкодженням нервів, відповідальніх за активацію слинних залоз, а також такими нерідкими захворювання, як синдром Шегрена або діабет.

При синдромі Шегрена уражаються залози зовнішньої секреції, насамперед слинні і слізні, які починає виділяти менше відповідного секрету. За приблизними підрахунками це аутоімунне захворювання вражає від 400 тис до 3,1 мільйона чоловік у рік. У жінок воно зустрічається частіше, ніж у чоловіків. При синдромі Шегрена, крім сухості у роті, спостерігаються сухість і в носі, горлі, збільшення слинних залоз та лімфатичних вузлів, запалення очей, набряки повік, захриплість голосу, карієс. З прогресуванням захворювання вона зачіпає й інші органи: суглоби, м’яка м’язи, печінку, підшлункову залозу, шлунок.

При діабеті, при високих рівнях цукру, хворі часто скаржаться на сильну сухість у роті. Вона може бути викликана прийомом цукрознижувальних препаратів. Виникнення сухості можна пояснити і проблемами з носоглоткою, стреса, інфекцією. Куріння саме по собі не викликає ксеростомія, але створює для цього сприятливі умови. У будь-якому випадку, якщо ви страждаєте ксеростомією, зверніться до лікаря або стоматолога. У разі немедикаментозної причини сухості у роті лікар може виявити недіагностовані раніше діабет або синдром Шегрена.+

Стоматолог також може допомогти вам у вирішенні найбільш складних питань, пов’язаних з захворюваннями порожнини рота. Регулярні огляди у стоматолога дозволять зменшити негативні наслідки ксеростомії. Адже вона вимагає ретельного щоденного догляду за ротовою порожниною та виконання рекомендацій стоматолога. У тих випадках, коли у вас немає можливості почистити зуби зубного щіткою і зубного ниткою, обов’язково прополощіть рот після прийому їжі. Рясне пиття води протягом дня може значно поліпшити стан порожнини рота. Щодня користуйтеся не містять спирт, антисептичними розчинами для полоскання.

Як відомо, здорові слинні залози виділяють до 3-х літрів слини в день. Вона необхідна як для нейтралізації кислотності їжі, яка може руйнувати зуби, так і для її зволоження, що полегшує пережовування і ковтання їжі.

Кілька порад для підвищення секреції слини

  • Сосіть льодяники і жуйте жувальну гумку без цукру
  • Для стимуляції слиновиділення особливо добре вживати лимон або кисломолочні продукти
  • Випивайте до 1,5 л води протягом дня
  • Під час їжі запивайте їжу водою або молоком для полегшення процесу прийому їжі
  • Користуйтеся зволожувачем повітря під час сну
  • Не вживайте дуже кислих, солоних і солодких напоїв
  • Обмежте вживання кофеїновмісних напоїв
  • Вибірково ставитеся до ліків, не займайтеся самолікуванням
  • Не забувайте регулярно відвідувати стоматолога і свого лікуючого лікаря

Уважно ставтеся до свого здоров’я! Дотримуйтесь ретельну гігієну ротової порожнини!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України