Авторські статті

Порівняння податку на доходи фізичних осіб в Україні та США

Усім тим, хто стверджує, що в Україні податки маленькі, присвячується – в Україні із заробітку в $ 34,000 сім’я сплачує до бюджету і соцфондів від $ 9,000 -16,000. У США, при такому ж заробіток, сім’я сплачує близько $ 600 соц платежів, і отримує з бюджету $ 30 тому – повідомляє Сергій Федорів на сторінці КорреспонденТ.

Днями я допомагав заповнити податкову декларацію друзям, переїхали в США. Допомагав заповнити декларацію для того що б ПОВЕРНУТИ податки (Refund), а не для того, що б ЗАПЛАТИТИ їх.

Нижче, на конкретному прикладі, покажу, як звичайна людина отримує з податкової служби США гроші, а не платить їй. А так же покажу, скільки б така людина заплатила б податків в Україні.

Диспозиція. Сім’я Іванових – чоловік, дружина і 17-річний син, отримали грін-карту і переїхали жити в США в 2010 році. У 2011 році обидва батьки весь рік працювали на тяжкій некваліфікованій роботі на різних роботодавців із зарплатою $ 8-12 на годину.

За весь рік обоє батьків в сумі заробили $ 33,900 (буду округляти) з яких $ 15,400 отримали, будучи офіційно оформленим на роботу (тобто роботодавець утримував податки і соцвнески і видав форму W-2), і $ 18,500 отримали на підробці оплату не готівкою , а банківським чеком, але без утримання податків.

При заповненні декларації Іванови вирішили вибрати наступний податковий статус – «Сім’я, що подає спільну декларацію»

Тепер розглянемо структуру Форми 1040 – основної податкової декларації. Вона складається з 7 основних розділів:

Загальний дохід (Total Income).
Скоригований дохід (Adjusted Gross Income).
Податки і кредити (Tax and Credits).
Інші податки (Other taxes).
Платежі (Payments).
Повернення податку (Refund).
Сума до сплати (Amount You Owe).

Отже, в нашому випадку оскільки Іванови не отримували інших доходів крім заробітку їх Загальний Дохід склав $ 33,900.

Скоригований Дохід це загальний дохід, зменшений на певні суми – наприклад, витрати на навчання дітей, переїзд до нового місця роботи, відрахування до Пенсійного фонду і т.д. Для простоти ми не стали зменшувати дохід, тому Скоригований Дохід також склав $ 33,900.

Розділ Податки та Кредити. Перше з Скорегованого Доходу ми маємо право відняти Вирахування з доходу (deductions). Відрахування можуть бути підраховані індивідуально (itemized deductions), або можна відняти стандартну суму (standard deduction). Відповідно, можна вибрати яка з цих сум буде більше і відняти її з скорегувати Доходу. У нашому випадку ми вибрали Стандартне Відрахування, яке в 2011 році для нашого податкового статусу становить $ 11,600 на сім’ю.

Друге. Скоригований Дохід зменшується на суму Винятки (Exemption) для кожного члена сім’ї. У 2011 році Виняток становить $ 3,700 на людину.

Таким чином, після зменшення скоригованого Доходу $ 33,900 на суму стандартного відрахування $ 11,600 і Винятків $ 11,100 оподатковуваний дохід зменшився до суми $ 11,200.

Дивимося по податкової таблиці і визначаємо, що Федеральний Податок на суму $ 11,200 становить $ 1,123.

З цієї суми податку можливо відняти інші різні суми – наприклад, податок, вже сплачений в іншій країні, або Кредит на Дитину до 17 років та інше. Але у нас дуже проста ситуація і Розділ 3 ми закінчуємо сумою податкового зобов’язання $ 1,123.

У розділі 4 до даного податку ми повинні додати суми інших обов’язкових податків – наприклад, податок на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та інші. У нашому простому випадку всюди нулі.

Розділ 5 Платежі – з податкового зобов’язання віднімаються суми вже утримані роботодавцем (зазначені у Формі W-2) на протязі року, а також різні суми, які можна віднести до Кредитів, що віднімаються.

Так, наприклад, можливо відняти суму кредиту на перше куплене житло (First-time homebuyer credit), суми федерального податку в ціні на бензин (Federal Tax on Fuels), додатковий Кредит на Дітей (Additional Child Tax Credit) і т.д.

У нашому випадку ми використовували найцікавіший податковий Кредит – Кредит на зароблений дохід (Earned Income Credit – EIC). Оскільки наш дохід складався в основному з зароблених сум (Не пасивний дохід, не дохід від бізнесу і т.д.), то ми можемо отримати цей Кредит і відняти його з нашого податкового зобов’язання. Суму цього кредиту ми знаходимо по таблиці залежно від суми заробленого доходу. Для суми заробленого доходу $ 33,900 Кредит на зароблений дохід становить $ 1,152.

Таким чином, із суми нашого податкового зобов’язання $ 1,123 ми віднімаємо суму раніше утриманого (Form W-2) податку із зарплати – $ 630 і Кредиту на зароблений дохід – $ 1,152. Виходить від’ємна сума $ 630. Це і є сума Повернення (Refund), яку податкова служба (Internal Revenue Service IRS) повертає нашим платникам податків.

Підіб’ємо підсумок – сім’я заробила за рік $ 33,900 у вигляді зарплати додаткового заробітку. Протягом року з місць офіційного працевлаштування з членів сім’ї було утримано $ 630 податкових платежів і ще стільки ж до соціальних фондів. Сім’я у податковій декларації задекларувала всі суми свого заробленого доходу і після застосування податкових правил отримала право на $ 659 Податкового Повернення (Refund). У кінцевому підсумку виходить ПОЗИТИВНИЙ ПРИБУТКОВИЙ ПОДАТОК в $ 29 ($ 659 – $ 630).

Порівняємо з податковою ситуацією в Україні. У спрощеному вигляді вона така:

Річний заробіток членів сім’ї за основним місцем роботи $ 15,400, зменшений на неоподатковуваний місячний мінімум близько $ 130, обкладається 15% прибуткового податку і 37% внеску в соціальні фонди, що становить близько $ 7,200.

З додаткового заробітку в $ 18,500 прибутковий податок і соцвнесок складе $ 8,820. Ця сума може бути менше, якщо члени сім’ї зареєструються як підприємці на єдиній системі оподаткування – 5% податку і близько $ 120 щомісячного внеску до соцфондів. Це може скласти $ 2,235.

У загальній сумі із заробітку в Україні в сумі $ 33,900 наша сім’я сплачує до бюджету від $ 9,435 (на єдиному податку) до $ 16,020 (звичайний платник податків).

У США при заробітку в сумі $ 33,900 наша сім’я сплачує близько $ 630 соціальних платежів, не винна ніяких федеральних податків, і отримує “чистими” з казни ще $ 29.

Всім читачам: коли Ви почуєте від якогось чиновника чи політика байки про те, що в Україні «одна з самих низьких систем оподаткування» купіть йому калькулятор, дайте посилання на дану статтю і пошліть його …. назад в початкові класи вчиться рахувати просту арифметику !!!

Від редацікції :

Автор на прикладі показав розрахунок податку на доходи з фізосіб в США та Україні. Від себе хочемо додати що громадяни крім безпосереднього податку на доходи сплачують так звані непрямі податки на послуги (наприклад при купівлі валюти, при оплаті послуг інтернет, мобільного зв’язку в пенсійний, того ж ПДВ, мита, акцизних зборів і так далі). В Україні – одні з найвищих податків на доходи з фізосіб. Крім того, в так званих розвинутих країнах громадяни самі декларують свої доходи, тим самим зменшується документальне навантаження на роботодавців.

Переклад – Голос українською

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України