Медичний туризм — це організація лікування людей за кордоном. Зазвичай пацієнти звертаються до іноземних клінік через можливість доступу до сучасного обладнання, новітніх ліків та методів, які недоступні вдома. Часто отримання медичних послуг поєднується з відпочинком на курортах та ознайомленням з місцевими пам’ятками.
За даними сервісу пошуку клінік Bookimed, пацієнти з країн СНД найчастіше їдуть за кордон для лікування онкології та онкогематології. Вони звертаються до медустанов Ізраїлю, Туреччини або до європейських клінік. Крім того, серед поширених запитів — неврологія, трансплантація органів, ортопедія, кардіохірургія. Затребувана також пластична та реконструктивна хірургія — для таких послуг часто обирають клініки Таїланду, Індії, Південної Кореї, Таїланду, Туреччини.
Медичний туризм у цифрах
Термін «медичний туризм» з’явився наприкінці 80-х років XX століття, але сама сфера почала розвиватися з початку 2000-х. Популяризації цього напряму сприяють процеси глобалізації. Сучасний ринок медичних послуг характеризується розгалуженою інфраструктурою, а його вплив на національні системи охорони здоров’я зростає. Це підтверджується наступними даними.
- За інформацією видання «Medical travel», щорічно близько 30 мільйонів пацієнтів звертаються за лікуванням в клініки за межами країни їх проживання.
- Пошукова система Google щодня реєструє понад 130 мільйонів запитів на інформацію щодо лікування за кордоном.
- Сьогодні на медичний туризм припадає 14% доходів від туристичної сфери в цілому. Фахівці прогнозують, що до 2022 року цифри збільшаться на 30%.
- Світовий ринок медичного туризму оцінюється в $ 439 мільярдів на рік.
- Перше місце у світі за рівнем обслуговування пацієнтів належить Ізраїлю.
- Лідерами медичного туризму є Німеччина та Ізраїль. Щорічно німецькі клініки приймають близько 70 тисяч пацієнтів з-за кордону, а медустанови Ізраїлю — понад 30 тисяч.
- У СНД лідером медичного туризму є Росія — 72%, Україна і Казахстан в межах 12-15%.
Чому зростає попит на лікування за кордоном
Люди цікавляться лікуванням за межами країни проживання з різних причин. Наприклад, бажаючи звірити результати обстеження з тими, що були отримані вдома.
Основними чинниками, які свідчать на користь зарубіжних клінік, є:
– швидкість обслуговування через відсутність бюрократії;
– технічна оснащеність медичних установ (обладнання для малотравматичних операцій, високоточні установки для променевої терапії тощо);
– великий вибір препаратів для медикаментозного лікування, які пройшли суворий контроль якості;
– кваліфікація та досвід докторів: термін отримання професії лікаря у Франції становить 8-11 років, в Німеччині — 11-12 років, в Ізраїлі — 12 років. Багато фахівців навчаються і проходять стажування в провідних європейських і американських медустановах.
У більшості сучасних іноземних клінік застосовується мультидисциплінарний підхід. Пацієнта ведуть відразу кілька лікарів, які спільно складають програму лікування. Кожен з них має свою зону відповідальності, що дозволяє мінімізувати ризик лікарської помилки.
Важливим аспектом є й психологічний комфорт. У зарубіжних медцентрах значна увага приділяється формуванню позитивного настрою у пацієнтів. Підтримка особливо важлива для людей, які борються з онкологічними захворюваннями.
В умовах глобальної економічної конкуренції феномен медичного туризму змушує медицину розвиватися швидкими темпами за рахунок сучасних технологій і поліпшення обслуговування пацієнтів. Але незважаючи на переконливу статистику медичного туризму, пацієнтам варто отримати інформацію про акредитацію установ (наприклад, JCI, ISO) та пропоновані послуги. Важливо ознайомитися з професіональною діяльністю лікаря, його досвідом і поспілкуватися з його колишніми пацієнтами.