Здоров'я

Популярні міфи про коронавірус, яким не варто вірити

Хвороба, вперше заявила про себе в Китаї, охоплює все більше країн. Про вірус вже існує чимало міфів. Чи є в них доля правди? Ми дізналися у експертів.

Іван Коновалов

К. м. н., доцент кафедри інфекційних хвороб ФГАОУ ПІД РНІМУ ім. Пирогова

1. Інкубаційний період триває два тижні

— Не завжди так. Раніше вважалося, що інкубаційний період становить від 14 до 27 днів, але зараз є дані про те, що захворіти можна через два-три дні після контакту з джерелом інфекції.

2. Носій інфекції має ознаки ГРВІ

— Інформація вірна лише частково. Симптоми коронавіруса схожі з ознаками ГРВІ або грипу. Але спостереження показали, що носій інфекції може залишатися здоровим або хворіти в легкій формі без ярковиражених симптомів, особливо це характерно для молодих людей.

3. Для європейців менш небезпечна хвороба

— Припущення не підтвердилося. Про це свідчить нинішня ситуація в Італії. Тяжкий перебіг захворювання та летальні випадки спостерігаються і серед представників інших національностей. Кількість випадків зараження, тяжкого перебігу та летальних випадків серед жителів КНР вище з-за того, що саме там виникла перша спалах ще до організації карантинних заходів, а також у зв’язку з більшою щільністю населення. Важливим фактором поширення нового типу коронавіруса послужило збіг спалаху святкування китайського Нового року, коли традиційно жителі Піднебесної повертаються на батьківщину, а також КНР відвідує велика кількість туристів, згодом вони повертаються в різні країни, стаючи джерелом інфекції.

4. Частіше хворіють люди старше 60 років

— Хворобіи схильні всі вікові групи, однак якщо серед дітей та молодих людей хвороба протікає в стертій або дуже легкій формі, особи старше 60 років, особливо з хронічними захворюваннями серцево-судинної, легеневої системи, онкологічними захворюваннями, діабет, астмою, імунодефіцитом, завзяті курці помирають набагато частіше. Статистично чоловіки частіше хворіють важче, ніж жінки.

5. З настанням теплої весни випадків захворювань стане менше

— Ні, фактор сезонності тут ні при чому, вірус не боїться тепла. Первинний спалах виник в Китаї, в даний час триває поширення в Південній Кореї, клімат цих країн досить м’який. Прогнозувати тривалість епідемії зарано, за попередніми оцінками, це 4-10 місяців.

6. Коронавірус не небезпечніше грипу

— Це так. Незважаючи на поширення інфекції за межі Китаю, хвороба не більш значуща, ніж той ж грип, кір, коклюш. Наприклад, кожен рік у світі від грипу помирає від 250 тис. до 650 тис. осіб. Так, у США на початок березня 2020 року вже зареєстровано понад 15 тис. летальних випадків від сезонного грипу. На сьогоднішній день коронавірусом заразилося 89 тис. осіб (дані на 2 березня), з них загинуло близько 3 тис. пацієнтів.

Ігор Ніканоров

Старший науковий співробітник петербурзького НДІ грипу

7. У дитячих садках скасовують ранки через коронавірус

— Скоріше це карантинна захід, необхідний для боротьби з грипом. Якщо відсоток хворих дітей досягає певних значень, від проведення масових заходів відмовляються.

8. Щоб не захворіти, їздити в інші країни не можна

— Не слід відвідувати країни, де зафіксовано велику кількість випадків зараження (Китай, Корея, Італія, Іран). Приводів для відмови від будь-яких поїздок немає, але треба дотримуватися профілактичні заходь, вони не відрізняються від засобів захисту від інших респіраторних вірусних інфекцій: грипі, аденовірусі, ріновірусі. Важливо регулярно мити руки, бажано рідше бувати в місцях скупчення народу. Масові заходи часто стають причиною швидкого поширення повітряно-крапельних вірусних інфекцій, наприклад, щорічне зростання кількості захворювань припадає на період шкільних канікул, закінчення періоду відпусток восени.

9. Собаки і кішки — переносники коронавіруса

— Домашні тварини дійсно хворіють коронавірусом (мова йде про інший різновид), але для людей він не небезпечний. Немає доказів, що собаки і кішки можуть бути переносниками COVID-19.

10. Пора запасатися продуктами, скоро для всіх нас оголосять карантин

— Паніка не має підстав, мова не йде про катастрофу, вживаються всі заходи, щоб її уникнути. Не слід довіряти фальшивим повідомленням, якими рясніє інтернет. Зараз, наприклад, повідомляють про тисячі хворих у Москві. Це невірна інформація.

На замітку

Якщо ви купили путівку в Італію, Корею, Іран, зверніться до туроператорів з проханням про заміну місця відпочинку або про перенесення строків поїздки. Якщо куплені квитки на літак, оплачено проживання в готелі, повернути витрачені гроші можна, звернувшись за місцем придбання послуг.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України