Держсекретар США у Києві побував там, де ніколи не бачили Зеленського
П’ять копійок: Своїм тролінгом презЕдента Зеленського держсекретар США довів, які українські справи для Зеленського навіть не другорядні – а просто чужі, а подекуди й ворожі. Отож, вперше за всю історію маємо на чолі держави неукраїнського президента у всіх сенсах: ані за духом, ані за національністю, ані за вірою, ані за ментальністю, ані за оточенням, ані за висловлюваннями і поведінкою.
“Під час візиту в Україну державний секретар США Майк Помпео відвідав поранених українських воїнів, які перебувають на лікуванні у травматологічному відділенні Національного військово-медичного клінічного центру “Київський військовий клінічний госпіталь”, – ідеться у повідомленні Генерального штабу ЗСУ в Facebook.
Про відвідини держсекретарем госпіталю розповіла і блогер Наталія Юсупова:
“З ранку в госпіталі готувалися до прибуття важливих гостей. Увечері в “травмі” зібралося багато народу і ось йдуть… Я стою і тут заходять люди з камерами, потім дипломатичні пул і охорона. Слідом заходить Майк Помпео, Держ Секретар США, дуже статечний чоловік, побачивши мене, підходить і простягає руку «Hello, nice to meet you.”
Мені теж приємно, особливо від того, що політик зі світовим ім’ям найвпливовішої країни в світі, прилетів в Україну на два дні і знайшов час приїхати і провідати поранених, українських воїнів! Я знаю, що Ви запитаєте. Ні, президента нашої країни і головнокомандувача нашою армією в госпіталі не було сьогодні, він взагалі ще жодного разу не приходив провідати поранених бійців! У людини, яка займає найважливішу посаду в Америці, після президента, є час на госпіталь, а у наших нових «правителів» немає!!! Соромно і гидко.
І не бігав ніхто по коридорах і не забороняли стояти поруч звичайним людям, все було швидко, спокійно і організовано. Дивлячись на усміхненого політика, що гордо йде по коридору госпіталя, зловила себе на думці, що ось чому вони так живуть і пишаються своєю армією і країною, тому що у них є захист в особі гідних політиків, людей, які завжди на сторожі інтересів свого народу”.
Сайт “Третє око” додає, що Помпео також відвідав госпітальний Храм Покрови Пресвятої Богородиці Православної церкви України, в якому знаходять духовну підтримку захисники України.
Чому Помпео зустрічається з Епіфанієм частіше ніж із Зеленським
Предстоятель автокефальної Православної Церкви України митрополит Епіфаній вдруге за останні чотири місяці зустрівся з державним секретарем США Майком Помпео. Вперше вони зустрілись 23 жовтня 2019 року у Вашингтоні, а 31 січня державний секретар США завітав до головного храму ПЦУ Михайлівського собору й мав особисту розмову з митрополитом Епіфанієм. Показово, що навіть презЕдент Зеленський, який також приймав Помпео, таких особистих зустрічей з держсекретарем США так і не мав.
Чому ж для США так важливо спілкуватись з предстоятелем автокефальної Православної церкви України, якій виповнилось всього рік? Сам Епіфаній натякає – щоб вплив Росії в Україні був не такий сильний.
А Майк Помпео пізніше на зустрічі із Зеленським особливо наголосив на важливості розвитку ПЦУ, про це пише Релігійна правда.
“Мені дуже приємно те, що Грецька та Олександрійська Церкви визнали ПЦУ як автокефальну. Росія ніколи не повинна стояти на заваді захисту фундаментальних прав українців”, – заявив у Києві Помпео.
Минулого жовтня Предстоятель ПЦУ під час зустрічі з Помпео розповів йому про проблеми розвитку Церкви, “зокрема, про ганебну ситуацію зі свободою релігії і віросповідання на окупованих територіях Донбасу й анексованого Криму”.
Тоді Епіфаній подякував американцям за двопартійну підтримку України, а Помпео заявив, що США будуть захищати право кожної людини на свободу віросповідання.
Цього разу тема розмови була схожа.
Митрополит Епіфаній говорив про те, що Росія має припинити систематичне обмеження прав духовенства і громад ПЦУ на окупованих територіях на Донбасі та в Криму.
Він подякував США за підтримку України і закликав продовжувати і посилювати санкції проти Росії задля звільнення українських територій.
“Щоб не було такого сильного впливу Росії”
Показово, що через зустріч Епіфанія з Помпео у США ж не відбулась розмова державного секретаря з головою відділу зовнішніх церковних зв’язків РПЦ митрополитом Іларіоном. Що викликало певний скандал у церковних колах.
“З інтерв’ю митрополита Іларіона видно, що за годину до початку його зустрічі з Помпео вона була скасована, а для Епіфанія влаштували таку “торжественную встречу”, – розповідав нещодавно в інтерв’ю ВВС митрополит Епіфаній.
За його словами, ці зустрічі з Помпео свідчать, що ПЦУ “визнають як суб’єкт”.
“Ми, спілкуючись із держсекретарем, говорили про те, що ми в Україні прагнемо мати свою помісну Православну Церкву, це право кожного громадянина української держави”, – розповідав Предстоятель ПЦУ.
Російська Православна Церква та підпорядкована їй в Україні УПЦ МП (РПЦвУ) не визнають Православну Церкву України.
Нинішнє керівництво України порівняно прохолодно ставиться до неї, а голова СБУ публічно заявляв, що він є парафіянином саме РПЦвУ.
Це суттєво контрастує зі ставленням до ПЦУ Петра Порошенка.
На цьому фоні багато експертів, зокрема, і російських, говорять про сприяння ПЦУ з боку США. І тиск цей може проявлятись у тому, що США можуть сприяти визнанню ПЦУ з боку інших Православних Церков.
“Я би не сказав, що відбувається якийсь тиск з боку США. Звичайно, Росії вигідно завжди списувати на когось свої поразки. Зараз ми від них чуємо, що ПЦУ – це був “політичний проєкт попередньої влади та проєкт США”, – вказував ВВС Епіфаній.
Але, як він наполягає, – “це не відповідає дійсності”.
“Інша держава не має можливості впливати на релігійні процеси в нашій країні – це було прагнення українського народу. Ми торували цей шлях протягом останніх трьох десятиліть”, – вважає Предстоятель ПЦУ.
Але врешті митрополит Епіфаній визнав, що підтримка США незалежній від Росії Українській Церкві була, і пояснив чому.
“Була, можливо, підтримка США та інших країн, які вболівають за те, щоб Україна була незалежною державою і не було такого сильного впливу з боку РФ”, – пояснив митрополит Епіфаній.
***
Держсекретар США Майк Помпео також зустрівся з еск-сзаступником міністра інформаційної політики Еміне Джапаровою, де, серед іншого, обговорювалась тема окупації Криму. Про це Джапарова написала у Facebook.
“Відбулась довгоочікувана зустріч із державним секретарем США Майком Помпео… Визнала, що тема Криму відійшла на другий план політичного та відповідно інформаційного порядку денного. У зв’язку з чим, Меджліс кримських татар ініціює такі заходи, як Хода Гідності – 3 травня 2020. Коротко зупинилась на цій ініціативі та її меті на прохання Рефата Чубарова – привернути якомога ширшу увагу світу до того, що саме відбувається на Кримі та допомогти міжнародним організаціям виконати свої резолюції”, – зазначила Джапарова.
При цьому вона підкреслила, що “США тримають питання Криму на високому рівні політичної уваги”.
Джапарова також “від імені тих, хто живе в окупації та чекає на відновлення справедливості”, подякувала за Кримську декларацію (документ у формі заяви для преси державного секретаря США Майкла Помпео), оприлюднену у липні 2018 року. “Документ чітко окреслює американську політику невизнання окупації та агресивні дії РФ”, – підкреслила Джапарова.
Вона також зазначає, що на сьогоднішній зустрічі з Помпео в Києві “говорила, звісно, про Крим та наслідки окупації, зокрема у безпековій, гуманітарній та когнітивний сферах”.
“Окрему увагу приділила інформаційній війни РФ, мета якої максимально дистанціювати Крим від України та дискредитувати цивілізований світ в очах мешканців окупованих територій. Казала, що на сьогодні чи не єдиним способом захистити людей та особливо політичних в’язнів є публічність”, – розповідає Джапарова.
Саме тому, за її словами, важливо мати формалізовану, системну, мультирівневу, щорічну платформу найвищого рівня, яка буде тримати тему Криму у фокусі світової уваги та шукати відповіді на весь спектр складних тем, а також координувати позицію цивілізованих країн.
За великим рахунком, каже вона, це має ініціювати Україна, як держава. “Концепцію запуску подібної платформи (формату) напрацьовували із колегами та намагались реалізувати до 5 роковин окупації до Дня опору Криму російській окупації (26 лютого)”, – каже вона.
На зустрічі Джапарова звернулась із проханням підтримки цієї ідеї, а також проведення міжнародної конференції щодо Криму в США, на якій запросити європейські країни приєднатись до Деклараціі Помпео, а також фактично започаткувати вищезгадану платформу.
“Бо наразі національна та світова «клаптикова» політика, яка має несистемний та спорадичний характер, не спроможна до адекватної відповіді на злочини РФ в Криму. В такій реальності ми щороку вимушені ще глибше обурюватись, та це не завжди має бодай якийсь практичний результат”, – наголосила Джапарова.
Державний секретар США Майк Помпео заявив, що санкції проти РФ зберігатимуться, доки не припиниться російська агресія в Україні. Про це він написав у Twitter.
США продовжуватимуть свою санкційну політику щодо Росії до припинення окупації Криму та встановлення миру на Донбасі. Про це на своїй сторінці у Тwitter написала речниця Державного департаменту США Морган Ортагус.