Про скандал на акції протесту фермерів на трасі А1 Гожички повідомили польське видання Wyborcza
Понад 100 фермерських тракторів перекрили дорогу біля виїзду з автостради А1 в Гожичках. На одній з машин був вивішений прапор СРСР і вимога, адресована Путіну.
Фермери вимагають закриття польсько-українського кордону і припинення припливу сільськогосподарської продукції, яка не відповідає стандартам ЄС. Вони протестують проти Зеленого курсу, який, на їхню думку, призведе до руйнування європейського сільського господарства.
– Наше терпіння уривається. Це, мабуть, остання форма такого протесту. Все вказує на те, що нам доведеться перекрити кордон. Ми організуємо велику акцію протесту у Варшаві і, якщо буде потрібно, заблокуємо всі офіси Європарламенту”, – говорили протестуючі фермери.
Нагадаємо: Польські фермери на кордоні блокують військову техніку для України
Мої фури вже 3 дні стоять з військовою технікою під кордоном бо їх не пукають їбані польські фермери, – про це повідомив Назар Смик.
Під час акції протесту сталася скандальна ситуація
На одному з тракторів можна було побачити прапор СРСР з серпом і молотом і вимогу, адресовану Путіну. Що з цього приводу кажуть організатори та служби? Міністр Міністерства внутрішніх справ і адміністрації публічно висловився з цього приводу.
У вівторок (20 лютого) о 12 годині дня протестуючі фермери вийшли на вулицю Повстанців Шльонських у Лазіській та вулицю Раціборську в Гожицьках. Вони заблокували ділянку дороги між двома кільцевими розв’язками, розташованими поруч із розв’язкою автомагістралі А1, яка знаходиться безпосередньо біля кордону з Чеською Республікою. Поліція також була на місці події, щоб зменшити затор, час від часу зупиняючи трактори та пропускаючи інші транспортні засоби.
Основною вимогою протестувальників є закриття польсько-українського кордону. Фермери стверджують, що зі сходу до Польщі потрапляє сільськогосподарська продукція, яка не відповідає суворим стандартам ЄС, яким повинні відповідати польські фермери.
– Це неприйнятно. Ми повинні відповідати найсуворішим стандартам: від молока до пшениці, від кукурудзи до ріпаку, що коштує грошей і відображається на ціні. Українська продукція не підлягає жодному контролю і стандартам, вона дешевша і витісняє нашу продукцію”, – говорить Крістіан Кретек, який керує сімейною фермою в Кшановіце, що в Рацібурзькому повіті.
Протестувальники наголошують, що це проблема не лише для фермерів, але й для суспільства в цілому.
Для чого потрібні ці стандарти ЄС? Для того, щоб продукти харчування були якомога кращої якості. Тим часом, ми бачимо плісняве зерно в цих відкритих вагонах на кордоні. Воно не придатне ні для їжі, ні для фуражу, ні навіть для перегонки. Куди ж воно дівається? Скажу так. До війни ця українська продукція кудись йшла. Тож треба зробити все, щоб можна було її транспортувати. Нехай вагони в’їжджають до Польщі, але опечатані аж до порту, а потім нехай витікають у світ”, – коментує Лукаш Мура, організатор акції.
Протестувальники наголошували, що кордон не є герметичним і потрібно посилити сили, щоб до Польщі потрапляли перевірені товари, які відповідають усім стандартам.
Ні сільськогосподарській продукції з України та “Зеленій угоді” ЄС
Фермери підкреслюють, що продукти з України, які заполонили польський ринок, завдають все більших збитків польським фермерам. – Продукції стає все більше, але попит не змінився. Більш дешеві, але й менш якісні продукти витісняють набагато корисніші польські продукти. Ціна в закупівельних центрах падає, але ми не бачимо зменшення на полицях магазинів”, – кажуть фермери.
Кристіан Кретек підрахував, що лише кілька місяців тому тонна пшениці коштувала 700 злотих, а сьогодні – на 100 злотих менше. – Ціни на добрива різко зростають. Сьогодні потрібно продати три тонни пшениці, щоб купити одну тонну добрив”, – б’є на сполох Кристіан Кретек. Лукаш Мура підрахував, що його 10-гектарна ферма, на якій він вирощує кукурудзу, у 2023 році зазнає збитків у розмірі 2 тисяч злотих. У попередні роки він міг розраховувати на прибуток у розмірі 1,5 тис. злотих з гектара. Рятується тим, що ще працює за іншою професією. – Ціни на сільськогосподарську продукцію або падають, або залишаються на одному рівні вже кілька років. Добрива і пальне дорожчають, а відповідність стандартам ЄС також коштує грошей, як ми чули.
Протестувальники попереджають, що анонсована Зелена угода ЄС лише погіршить ситуацію
Як вони пояснюють, вони розуміють про-екологічні заходи, вони самі адаптують, серед іншого, сільськогосподарську техніку. Найбільшим абсурдом політики ЄС вони називають вилучення 4% всієї землі фермерського господарства з виробництва та втручання у спосіб обробітку землі. – Податки треба платити. Крім того, повернення такої землі у виробництво також коштує грошей. Весь цей порядок ЄС не був узгоджений з фермерською спільнотою, він лише збільшує витрати, що вплине не лише на фермерів, але й на громадян. Як наслідок, ціни в магазинах зростуть. Ну, а ще може статися так, що європейське сільське господарство буде переоране, витіснене дешевшими продуктами, які не відповідають жодним стандартам, що вплине на найцінніше – здоров’я”, – стверджують фермери.