Український популізм – це не просто «15 хвилин слави для кожного». Це ще й ризик того, що найпалкіші популісти, у разі приходу до влади, потім як раз можуть перетворитися в авторитарних лідерів, використовуючи демократичні інститути і популістичну риторику. Про це у своєму блозі пише політолог Олеся Яхно-Белковская.
Вона зазначає, ініціативи щодо переходу до прямої демократії, приміром, «народне вето», референдуми з будь-якого приводу, в умовах слабких інститутів держави і суспільства – як раз і можуть стати інструментом, проміжним варіантом від демократії до авторитаризму. Людям може бути запропоновано право самим приймати рішення з приводу і без приводу, але насправді це може виявитися лише ширмою.
Зазначимо, першим, хто у команді нового президента Володимира Зеленського заявив про можливість проведення референдумів щодо спірних питань був глава Офісу президента Андрій Богдан. Про те, щоб користуватися правом референдумів також говорив і сам Володимир Зеленський, коли вів передвиборну кампанію.