Спеціально створений вченими пристрій уловлює навіть найдрібніші частинки шкідливих бензапіренів. Методика дасть можливість знешкодити воду від небезпечних домішок.
Проблема очищення питної води вже давно стоїть перед людством. Жителі мегаполісів першими відчули на собі шкідливий вплив домішок, які потрапляють у воду зі стоками підприємств. Екологи проаналізували, що у водоймах розчинені тисячі органічних сполук, більша частина з яких шкодять організму і можуть призвести до смерті.
Одним з найбільш небезпечних сполук, які потрапляють у воду, вважається бензопірен, який утворюється в результаті згоряння вуглеводневого палива. В європейських країна вода, в якій розчинено більше нанограми бензопірену, вважається непридатною для використання.
Визначити ступінь забруднення можна тільки в результаті лабораторних досліджень. На сьогоднішній день розроблено компактний сенсорний пристрій. Яке реагує на мінімальне забруднення за допомогою полімерів з молекулярною імпринтингом. Відомо, що сенсор визначає рівень забруднення з високою точністю – до декількох нанограммов на літр. Чутливість датчика з антитілами вище, але такий сенсор менш придатний для роботи у вуличних умовах.
Новий датчик реагував і на молекули інших схожих з бензапіреном вуглеводнів, однак дослідники не вважають це недоліком, адже такі речовини теж шкідливі і їх може бути багато в навколишньому середовищі. А від необхідність очищати сенсор спеціальним розчином і можливість використовувати його тільки кілька разів залишаються поки серйозним мінусом. Якщо його подолати, то надалі технологія дозволить створити детектори кишенькового розміру, здатні попереджати про вміст у води токсичних речовин.