Авторські статтіТехно

Пояснена природа загадкових радіоімпульсів з глибин Всесвіту

Астрофізики пояснили природу одного з найшвидших радіо сплесків— одиничного надзвичайно потужного радіоімпульсу тривалістю кілька мілісекунд, який не можепояснити сучасна наука. Результати досліджень автори опублікували в журналі Nature, а коротко про них повідомляється на сайті Nature News.

Вперше фахівці виявили швидкий радіо сплеск FRB 110523 23 травня 2011 року в діапазоні частот 700-900 мегагерц. Його джерело знаходиться на відстані шести мільярдів світлових років від Землі. Вчені виявили у нього два типи поляризації випромінювання — кругову та лінійну.

Особливості сигналу FRB 110523 дозволили припустити, що він зароджується та проходити з регіону Всесвіту з підвищеною намагніченістю. На думку вчених, ця область простору може містити нейтронну зірку (зокрема, магнетара), або наднову.

Випромінювання, на думку астрофізиків, могло виникнути в результаті зіркових потрясінь — коливань приповерхневих шарів молодих сильно намагнічених нейтронних зірок. Такий об’єкт міг внаслідок вибуху сформувати не тільки FRB 110523, але і блицар.

Дослідники вважають, що в процесі свого поширення сигнал FRB 110523, крім області сильного магнітного поля, пройшов через дві ділянки з сильно іонізованої матерією. Перша з них повинна бути розташованою, згідно з оцінками, на відстані декількох сотень тисяч світлових років у галактиці, що містить джерело FRB 110523.

В даний час FRB 110523 вважається 16-м підтвердженим швидким радіоімпульсом. На відміну від нього, частоти інших сигналів розташовані в інтервалі 1,2-1,5 гігагерц і характеризуються випромінюванням виключно з круговою поляризацією. Перший швидкий радіо сплеск був виявлений в 2007 році.

Такі висновки зроблені в результаті вивчення архіву спостережень, проведених протягом 650 годин. В даний час сигнал FRB 110523 є найбільш вивченим з таких  об’єктів. Вчені сподіваються продовжити дослідження і відкрити сотні нових швидких радіо сплесків. Поки фахівці не покладають дані по FRB 110523 на інші такі об’єкти.

Лента.ру

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України