Росія може змінити тактику ракетних ударів по Україні. Окупанти не завжди можуть дотягнутися до центральних чи західних областей далекобійними ракетами чи БПЛА, зате гарантовано спробую знищити енергетичні об’єкти у Харківській, Херсонській, Дніпропетровській та Запорізькій областях.
Більшість ракет, які спромоглася накопичити РФ, – “Іскандери”. Вони не здатні вразити цілі на великій дальності, наприклад у центральних чи західних регіонах української держави, розповів військовий експерт Михайло Жирохов в інтерв’ю obozrevatel.com.
“…Їх дальність (“Іскандерів”) досить обмежена. Тому ці ракети становлять загрозу насамперед для прифронтових областей – Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській, Харківській”, – поділився співрозмовник.
Довідка
Російський оперативно-тактичний комплекс Іскандер має радіус дії 500 км. Цього вистачить, щоб ракета досягла Литви, Латвії та частини Польщі, особливо, якщо запускати ракети з території Білорусі.
Яка різниця між “Іскандер-К” та “Іскандер-М”
Застосування оперативно-тактичних ракетних комплексів (ОТРК) “Іскандер” дозволяє одночасно завдавати удару ракетами “Іскандер-К” та “Іскандер-М”.
Принципова різниця між “Іскандер-К” та “Іскандер-М” полягає в наступному: “Іскандер-К” – це крилата ракета, а “Іскандер-М” – це балістика.
Щоб було простіше зрозуміти відмінність ракет, слід навести пояснення представника Повітряних Сил ЗСУ Юрія Ігната. За його словами, “Іскандер-К” – це аналог російської ракети “Калібр”, але наземного базування, а не морського.
“Іскандер-М” – це балістична ракета, яка піднімається практично в стратосферу, звідки повертається високою швидкістю.
Що поєднує ці дві ракети? Як розповів Ігнат, їхня бойова частина близько 500 кілограмів, як у “Кинджала”, а дальність поразки 500 – 600 кілометрів.
“Іскандер-К” або “Іскандер-М”: яку ракету важче збити
Обидві ракети несуть більшу бойову частину. Оцінювати їхню загрозу можна через те, яку ракету складніше збити.
Ракета “Іскандер-К” не є гіперзвуковою, тобто має швидкість меншу за швидкість звуку. Саме “Іскандер-К” росіяни використали під час атаки на Миколаїв 27 квітня 2023 року.
Тоді представник Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат наголосив, що такі ракети збивалися нашою протиповітряною обороною. У той же час складність збивання ракети полягає в тому, що ракета летить дуже низько. Отже, її важко виявити і зрештою збити.
У той же час ракета “Іскандер-М” має підвищені характеристики за швидкістю порівняно з попередньою версією “Іскандер-К”. Хоча точні дані щодо швидкості “Іскандер-М” не розголошуються, низка джерел та експертів вважають, що вона гіперзвукова.
“Іскандер-М” має покращену систему управління, що дозволяє більш точне наведення на ціль та забезпечує високу точність удару. Також “Іскандер-М” має більшу маневреність і здатність ухилитися від систем протиповітряної оборони.
Україна здатна збивати “Іскандер-М” лише завдяки Patriot, а також зможе це робити, коли отримає FSAF SAMP/T. Варто зазначити, що для того, щоб ЗРК Patriot збив “Іскандер-М”, ракета повинна увійти в зону дії ЗРК.
Натомість для знищення ракет “Іскандер-К” Україна має більше коштів. Ефективними проти “Іскандер-К” можуть бути навіть ПЗРК “Голка” або “Стінгер”.