Що корисно для шкіри? Чи треба стежити за родимками? Чому на шкірі з’єднання є плями? Чи можна самостійно вилікувати грибок на нігтях? На ці та інші питання відповів головний дерматовенеролог і косметолог Департаменту охорони здоров’я Москви, директор Московського науково-практичного центру дерматовенерології і косметології, доктор медичних наук, професор Микола Потекаев.
Не мій до дірок
Влітку в деяких ЗМІ з’явилася інформація, що сонцезахисні креми містять компоненти, які накопичуються в організмі і навіть можуть бути причиною злоякісних захворювань шкіри. Виходить, що ними не можна користуватися?
— Вірити інформації можна тільки в тому випадку, якщо якимось авторитетним науковим установою було проведено серйозне дослідження. Наприклад, Норвезький інститут раку, який займається новоутвореннями шкіри, заявивши бі, що конкретний крем містить канцероген або субстанцію, що сприяє мутації клітин. Але на сьогоднішній день мені про таких дослідженнях нічого не відомо, тому подібні повідомлення голослівні. Крім того, ніколи не було ніяких проблем з фотозахисними засобами відомих косметичних фірм, офіційно продаються в аптеках. На відпочинку на морі, в горах обов’язково потрібно користуватися сонцезахисними засобами, причому з високим фактором захисту – від 30+, а краще навіть 50+. І не слід забувати, що з кремом можна смажитися на сонці з ранку до вечора. А людям зі світлою шкірою взагалі протипоказано засмагати.
Чи Правда, що часто митися шкідливо?
— Питання режиму миття досить індивідуальний. У середньому одного разу достатня. Якщо приймати душ три рази в день, то можна змити ліпідну мантію шкіри, яка утворюється в результаті діяльності сальних, потових залоз і являє собою захисну плівку з корисними антибактеріальними речовинами. Тому, як це не парадоксально, грибкові та бактеріальні інфекції бувають і у дуже охайних людей.
У спечу, в літаку і взимку в приміщеннях з батареями сохне шкіра, я користуюся термальною водою. А нещодавно прочитала, що після неї, навпаки, волога випаровується швидше. Це правда? І як допомогти шкірі в посуху?
— Термальна вода корисна для шкіри. Вона більш м’яка, ніж звичайна, має зволожуючі, що очищають, заспокійливі, протизапальні, загоюючими властивостями. У рамках експертної діяльності мені доводилося бути в одному з місць, де вона добувається, – в маленькому містечку біля Альп і Гренобля. Це популярний з початку XIX століття термальний курорт Франції, де, зокрема, лікувалися і приймали відповідні ванні багато відомих особистості – такі як Еммануїл Кант, Еміль Золя та інші. Купувати термальну воду бажано у компаній відомих марок, що випускають лінії продуктів лікувальної косметики, оскільки вони дотримуються стандартів якості. Якщо шкіра сохне під впливом зовнішніх факторів, просіть в аптеці гідротірующи, тобто зволожуючий крем. У ньому багато води, яка буде насичують шкіру вологою. Якщо шкіра сама по собі схильна до сухості, то для неї потрібен живильний крем, в якому для її пом’якшення знаходяться масляні і жирні субстанції.
Чи Правда, що всі проблеми шкіри пов’язані з внутрішніми органами і лікувати одні шкірні хвороби безглуздо?
— Є група відносно самостійних захворювань, наприклад, червоний плоский лишай, псоріаз, вітіліго і багато інших, але в тйо же час дійсно виникнення більшості дерматозів так чи інакше пов’язане з порушеннями внутрішніх органів. Ці хвороби шкіри можна розбити на групи: дерматози при патології ендокринної системи, при захворюваннях шлунковокишкового тракту і т. д.
Гриби – на аналіз
На голові, де волосся навколо обличчя, з’являються ділянки з товстими кулями лупи, які сверблять і сверблять, а потім на їх місці залишаються червоні плями. Що це може бути пов’язано зі стресами?
— Варіанти два: себорейний дерматит або себорейна форма псоріазу, який як раз так проявляється на волосистій частині голови. Для уточнення діагнозу потрібно сходити до дерматолога. До слова сказати, немає ні одного шкірного захворювання, на яке б не впливали стреси і стан нервової системи, всі вони реагують загостренням.
Приміряла в магазині сукню, і мені здалося, що воно брудне, а ввечері кисті рук пішли пухирями, які сверблять і болять. Лікарі не знають, що це. Що робити?
— Навряд чи є зв’язок з сукнею. Пухир буває при кропив’янці, тоді зовні він нагадує почервоніння, як при опіку кропиви або укусі комара, і проходити швидко. Така реакція може бути на зовнішній або внутрішній фактор, іноді причину встановити не вдається. Часто кропив’янка з’єднання являється на нервовому грунті або як алергічна реакція на ці препарати.
Дерматолог подивилася на мої нігті на ногах, сказала, що це грибок, і призначила митися господарським милому, робити ванночки, мазати мазі і пити таблетки. Але краще не стає. Що робити?
— Щоб призначити лікування, спочатку треба визначити, чи є грибкове ураження. Для цього необхідно здати нескладний аналіз, при якому шматочок нігтя після відповідної обробки досліджується під мікроскопом. Зміна нігтя може бути викликано деякими шкірними захворюваннями без наявності інфекції або травмою. Якщо ж лабораторне дослідження знаходить грибкові елементи, потрібно зробити біохімічний аналіз крові, і тільки після цього призначається протигрибковий препарат внутрішньо, який приймається близько трьох місяців. А ванночки, мазі і т. п. – це несерйозно. До речі, господарське мило має дуже вираженими лужними властивостями і саме по собі може викликати загострення.
У мене на тілі плями, коли шкіра без засмаги – коричневі, а на сонці стають світлими. Лікуюся протигрибковою маззю, вони пропадають, а якщо вспотію, то знову з’являються. Що порадите?
— Швидше за все, це різнобарвний лишай. Для підтвердження діагнозу потрібно здати аналіз на грибкову інфекцію. При лікуванні протигрибкові спреї і мазі дійсно допомагають, але якщо висипання постійно відновлюються, то призначається препарат в середину на одну-два тижню. І ще. У вас, мабуть, знижена кислотність поту, тому потрібно підкисляти шкіру. Два-три рази в тиждень після водної процедури в мисочку з водою видавіть трохи лимона, щоб вода була злегка кислому, і зрошує зони, де з’єднання є плями. Тоді вони більше не з’єднання бути.
Заразна чи екзема? Чи Правда, що її можна вилікувати народними засобами: примочками з тертої сирої картоплі і капустяними листками?
– Екзема не заразна. А картопля і капуста принесуть більше користі при вживанні їх усередину в готовому вигляді в якості їжі.