Авторські статті

Підсумки Широкінської наступальної операції 10–15 лютого 2015 від командира полку «Азов» А.Білецького

Закінчилася наступальна операція полку «Азов» у Новоазовському напрямку.
Завданням операції був вихід на лінію Павлопіль – Комінтерново – Широкине.


Метою: відволікання резервів противника від Дебальцевського напрямку та послаблення його тиску на Півночі. Крім того, вихід на вказану лінію унеможливив обстріли терористами міста Маріуполя, такі які мали місце 24 січня 2015 р.
В операції приймали участь три піхотні роти «Азову», мінометна батарея полку, за артпідтримки ЗСУ.
Удари завдавалися у трьох напрямках: Павлопіль – Октябрь, Комінтерново – Заїченко, Широкине – Саханка.
Два перші відволікаючі, третій основний.
У результаті першого дня наступу (10.02.2015) всі завдання були виконані на 100 відсотків. Звільнені: Павлопіль, Піщевик, Лебединське, Комінтернове, Широкине. Ворогу були завдані втрати у півсотні вбитих і поранених, знищено декілька одиниць бронетехніки (офіційно ворог визнав шість убитих тільки в Широкиному та Заїченко, більше десяти поранених у Широкиному). Втрати полку за день – один загиблий, сім поранених.
11.02.2015. Важкі зустрічні бої на основному напрямку Широкине – Саханка. О 5.00 наступ піхоти противника після артудару. До обіду «азовці», відбивши атаку, перейшли у наступ і зайняли дві лінії оборони противника, наблизившись безпосередньо до Саханки. Наші втрати – троє поранених бійців. Втрати противника – до 20 вбитих. На інших напрямках спостерігалося затишшя.
12.02.2015. “Азов” закріплюється в селищі на зайнятих позиціях. Артилерійські дуелі. Бійці полку “Азов” допомагають в евакуації місцевих мешканців. У селищі через мінометні обстріли та роботу ворожої артилерії багато руйнувань.
13.02.2015. Відносне затишшя з обох боків, підтягувалися резерви і тили, перегруповувалися підрозділи. Нажаль ми не отримали очікуваних танків і бронетехніки для створення маневрових груп. Вночі розвідкою «Азову» ліквідовано двоє терористів.
14.02.2015. Широкинська бойня – 5.50, після надпотужного удару РСЗВ «Град» по Широкиному, противник за підтримки п’яти танків, двох БМП, двох БТР і силами батальйону піхоти починає контрнаступ. Бій вівся з надзвичайною впертістю з обох боків. Противник кинув у бій, крім «ополченців», російську бронетехніку.
Особливо гострого характеру бій набув близько 12 години дня, коли бойові порядки були порушені, «азовці» та сепаратисти перетнулися між собою – почався хаотичний бій за кожну вулицю і дім. У цих боях вдалося знищити два танки, БМП і БТР противника з їхніми екіпажами.
Близько 14.00 прийшло підкріплення – два танки ЗСУ. Контратакою «азовцям» вдалося захопити домінуючі висоти у селищі. Близько 20 години почалася нічна контратака «Азову» і танків ЗСУ на ворога з метою його витіснення з Широкиного у бік Саханки. Близько першої години ночі ворог був повністю витіснений з населеного пункту. Втрати з нашого боку – чотири вбитих, 56 поранених, два бронеавтомобілі та один БТР. Втрати ворога – до 100 вбитими, два танки, БТР, БМП, два «Урали».
Нажаль, у результаті вступу в силу умов перемир’я довелося припинити роботу танків і артилерії, «Азов» відійшов на заздалегідь підготовлені позиції. Користуючись цим ворог близько 4 години ранку завів свою бронетехніку в східну частину Широкиного. О 5.00 противник атакував наші позиції за допомогою артилерії і танків. Не маючи танків і артилерійської підтримки «азовська» піхота контратакувала ворога відкинувши його на східну частину села. У результаті бою двоє наших бійців загинуло, 7 поранено. З боку ворога – до десяти вбитих бойовиків. Таким чином, до 12.00 встановився своєрідний статус-кво: «Азов» займає західну частину Широкиного і домінуючі висоти, супротивник зосередився в його східній частині.
Надвечір під час ротації частини «Азову» стався прикрий випадок, вже ставший звичним на цій війні, колона побратимів з «Донбасу», йдучи у щільному тумані й не знаючи місцевості, зайшла на територію сепаратистів. Маневрова група з бійців «Азову», «Східного корпусу» та морських піхотинців пробилася до колони й витягла її. Результат помилки – двоє загиблих.
На ранок 16 лютого на позиціях під Широкиним встановилася тиша, зрідка порушувана непокоячим вогнем міномету сепаратистів по українським позиціям.
Підбиваючи підсумки операції можна впевнено констатувати наступне:
Операція досягла основної мети – відтягування резервів техніки та живої сили противника з Північного (Дебальцевського) напрямку, розширення зони безпеки довкола стратегічного міста – Маріуполя. Південний фронт ворога значною мірою розбитий і деморалізований – якби не перемир’я можна було б розвивати наступ на Новоазовськ з перспективою виходу на державний кордон України (за умови, що ЗСУ почне активно підтримувати наступальну операцію).
Також впевнено можна сказати, що наступальна тактика з переходом до мобільної оборони призводить до набагато менших втрат і більших здобутків, ніж сидіння в глухій обороні.
Підрозділи «Азову»: піхота, екіпажі бронетехніки, артилеристи, медики, водії, розвідники проявили надзвичайний героїзм і стійкість, як у наступі, так і в обороні. Навіть втративши за одну добу 20 % бійців вбитими і пораненими (14.02.2015 – 4 вбитих, 56 поранених), підрозділи не втратили керованість і бойовий дух і змогли після відбиття атаки організувати нічну контратаку!
Особливо треба відзначити ІІ сотню «Азову», яка була кістяком оборони Широкиного і заслужила в ній звання «Залізної». Та її сотника Кирила «Кірта», як приклад азовського командира, що всі дні і ночі операції провів на передовій.
Також треба відзначити побратимів з харківської роти «Східний Корпус» – для яких цей бій став вогненним хрещенням, з яких вони вийшли з солдатською гідністю.
Зимовий наступ «Азову» приклад того, що міжнародні договори з ворогом, а віра у власні сили і бойовий дух приведуть до Перемоги і Визволення нашої Вітчизни. Свобода кується на полі битви, а не за столом переговорів.
Слава Україні!

Батальйон “Азов”

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України