Папа: Віра передається свідченням та мужністю проповідування

Передавання віри було провідною думкою проповіді Папи Франциска, яку він виголосив під час ранкової Святої Меси в каплиці «Дому святої Марти» у п’ятницю, 26 січня 2018 року. Святіший Отець коментував уривок з другого Послання святого Павла до Тимотея, в якому Апостол народів згадує про «щиру віру» свого учня й послідовника.

В світлі слів святого Павла Папа підкреслив слова, що вказують на те, як відбувається передавання віри. Насамперед, «син», як Апостол називає Тимотея; далі згадуються «мама і бабуся», й врешті, «свідчення». Святий Павло, так би мовити, «породив» віру Тимотея через «безумство проповіді», а в своєму листі згадує також і про «пролиті сльози», бо він не «підсолоджує» звіщення Євангелія напівправдою.

Святіший Отець підкреслив, що проповідування «не може бути літеплим». «Проповідування, – зауважив він, – завжди є, дозвольте мені так сказати, “ляпасом”, який бентежить та спонукає прямувати вперед. Святий Павло сам пише: “Безумство проповіді”. Так, безумство, бо це означає навчати, що Бог став людиною, був розп’ятий, а пізніше воскрес… Коли святий Павло промовив до мешканців Афін, то вони сказали: “Добре, послухаємо тебе післязавтра…” (…). В проповідуванні віри завжди є “крихта безумства”, й спокусою для проповідника є фальшивий “здоровий глузд”, тобто, пересічність».

Далі проповідник вказав на свідчення, як ще один елемент передавання віри. Він підкреслив, що свідчення «підсилює слово». «Як же вони люблять одні одних», – казали сучасники про перших християн, розпізнаючи в них Христових послідовників. А що сьогодні скаже стороння особа, завітавши на парафію і почувши, про що говорять вірні? Замість говорити про любов, виникає бажання сказати: «Дивіться, як вони перемивають одні одним кісточки».

«Хіба можна передавати віру в атмосфері, настільки отруєній плітками, обмовами? Ні. Лише свідченням. “Глянь, отой ніколи не обмовляє інших, а цей робить діла милосердя, той йде відвідати, якщо хтось захворіє… Чому вони так чинять?”. Виникає цікавість: чому людина так живе? Свідчення пробуджує оті “чому”, через які передається віра: бо він – віруючий, бо йде слідами Ісуса», – сказав Папа, підкреслюючи, яке лихо, натомість завдає антисвідчення, що відбирає віру чи послаблює її.

«Материнство» – це третє слово, яке стосується передавання віри, про яке святий Павло згадує в Посланні до Тимотея, пишучи: «Пригадую собі ту щиру віру, що у тобі, яка перш була вселилась у твою бабуню Лоїду та у твою матір Евніку». «Віра передається в материнському лоні, в лоні Церкви, – пояснив Святіший Отець, – бо Церква є матір’ю, а продовженням материнства Церкви є материнство мами, жінки».

В цьому контексті проповідник розповів, що в Албанії познайомився з черницею, яка під час комуністичної диктатури була ув’язнена. Час від часу охоронці відпускали її прогулятися, й вона завжди ходила вздовж річки. Сторожа вважала, що вона лишень прогулюється, в той час, як інші жінки приносили своїх дітей, а вона приховано христила їх водою з річки.

«Хочу запитати: чи всі матері та бабусі схожі до тих двох, про яких пише святий Павло?» – вів далі Папа, зауваживши, що йому доводилося чути, що мовляв, дитина «навчиться пізніше, коли піде на катехизацію». Святіший Отець зізнався, що йому прикро бачити дітей, які не вміють перехреститися: вони знають, що слід щось робити, й роблять руками якісь знаки, бо мама чи бабуся не навчила як слід.

«Часто думаючи про речі, яких навчають під час приготування до подружжя наречену та майбутню маму: чи її вчать, що вона мусить передавати віру?» – підкреслив проповідник, підсумовуючи: «Просімо в Господа, щоб навчив нас бути свідками, проповідниками, аби навчив матерів і бабусь передавати віру».

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

twenty − 6 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh