Проповідь Папи під час Святої Меси в резиденції «Дім Святої Марти» у Ватикані була присвячена великодушності, яка випливає з довір’я до Бога.
Посилаючись на читання з Євангелії від святого Луки, що в церкві латинського обряду припадає на понеділок 26 листопада 2018 року, Папа Франциск зосередив свої думки на щедрості, щоведе до великодушності. Євангельський уривок розповідав про бідну вдову, яка кинула до скарбниці дві лепти – все, що мала на прожиток. Святіший Отець закликає бути щедрими з бідними навіть у незначних речах, перестерігаючи, що ворогом великодушності є споживацтво, яке приводить до того, що витрачаємо значно більше від того, ніж нам насправді потрібно. Щедрість, навпаки, розширює людське серце та веде до великодушності. Він зазначив, що багато разів Ісус наголошував на контрасті між багатими й убогими, коли, наприклад, розповідав притчу про багача й Лазаря чи про багатого юнака. «Як важко багатому ввійти в Царство Боже», –сказав Христос. Тому дехто навіть називає Ісуса «комуністом», але, за словами Папи, Господь добре знав, що за багатством був злий дух – володар цього світу. Тому він наголосив одного разу: «Не можна служити двом панам: служити Богові й служити багатству».
Великодушність зроджується з довір’я до Бога
Посилаючись на євангельський уривок (Лк 21,1-4), Святіший Отець зазначив, що також і в ньому бачимо протиставлення між багатими, «які кидали свої багаті дари до скарбниці» і бідною вдовою, яка кинула тільки дві дві копійки. Ці багаті люди, як здавалось, не були злими: вони відвідували храм та робили свої пожертви. Йдеться про інший контраст. Господь прагне сказати нам щось інше, коли вказує, що вдова кинула більше від усіх, бо дала все, що мала на прожиток. «Вдови, сироти, мігранти, чужинці були найбіднішими в Ізраїлі», – нагадав Його Святість, – настільки, що коли говорилось про убогих, то мова йшла саме про них. І ця жінка «віддала Богові все, що мала», бо довіряла Господеві, була жінкою Блаженств, влна була дуже щедрою: «відала все, бо Господь є більшим від усього».
Робити добро
Святіший Отець зазначив, що перед обличчям статистики злиднів у світі, дітей, що помирають з голоду, що не мають ні їжі, ні ліків, перед обличчям бідності, про яку щоденно дізнаємось із засобів масової інформації, кожній людині буде корисно запитати себе: «Що я можу зробити, аби вирішити цю проблему?» Треба подбати про можливість робити добро. Ми можемо допомогти навіть тоді, коли, за словами Папи, як ота вдова маємо тільки «дві копійки».
«Це є закликом до щедрості, – наголосив проповідник. – Великодушність стосується щоденного життя. Ми повинні подумати, як можемо бути щедрішими стосовно бідних, які цього потребують? Як можемо їм більше допомогти? Хтось може заперечити, що ледве може вижити до кінця місяця… Але ж залишається кілька копійок? Отже, можемо виявити щедрість навіть цими декількома копійками…» Папа Франциск закликав переглянути свої шафи, де можемо знайти чимало одягу та взуття, якими можемо поділитись з нужденним.
Хвороба споживацтва
“Будучи великодушними, можемо робити чудеса, – мовив Святіший Отець. – Існує щедрість незначних речей, декількох речей. Можливо, так не робимо тому, що це не спадає нам на думку. Євангеліє запрошує нас замислитись: як можу стати щедрішим?»
Папа звернув увагу на хворобу, яка суперечить великодушності, а це велика сучасна хвороба споживацтва, що полягає в потребі завжди щось купувати, необхідності постійно щось придбати, витрачати більше, ніж нам потрібно. Відсутність стриманості є ворогом великодушності. «Матеріальна щедрість розширює серце», – наголосив він.
Щедрість веде до великодушності
Святіший Отець підкреслив, що йдеться про великодушно серце, в якому знайдеться місце для всіх. «Ті багачі, що давали гроші, були добрими, але старенька вдова була святою», – наголосив він, заохочуючи перевірити, чи, можливо, маємо вдома щось для нас непотрібне, а воно могло би бути корисним для інших. Папа закликав просити в Господа, аби звільнив нас від цього дуже небезпечного зла споживацтва, що нас поневолює, від пристрасті до витрат, що є психічним захворюванням. «Просімо в Господа благодаті щедрості, яка розширює наші серця й провадить до великодушності», – сказав на закінчення Папа Франциск.