Справжній піст полягає у тому, щоб допомагати тим, хто цього потрібує. Такою була головна думка Папи Франциска у проповіді під час Святої Месу у резиденції «Дім Святої Марти» у Ватикані у п’ятницю, 3 березня 2017 р.
Біблійні читання, призначені Римо-Католицькою Церквою на цей день, говорять про піст, про покуту, до яких нас запрошує Господь, зокрема, у цей час Чотиридесятниці, щоб за їх допомогою ми могли наблизитись до Нього. Як навчає нас псалмоспівець, Бог віддає перевагу «розкаяному серцю», яке визнає себе грішним перед Творцем.
У першому біблійному читанні з книги пророка Ісаї розповідалось про те, що Бог засуджує фальшиву релігійність, перестерігає перед лицемірством посту, що часто виявляється у користолюбстві та невідповідному ставленні до працівників і підлеглих. Такі люди, з одного боку, постять та каються, а з іншого, чинять несправедливі вчинки та «брудні справи». Натомість, як наголосив Вселенський Архиєрей, Господь закликає до справжнього посту, що відзначається уважність до ближнього. Лицеміром є той, хто постить лише напоказ, назовні, в той час, коли залишається несправедливим стосовно ближніх та використовує в своїх брудних інтересах інших людей. Щедра пожертва на церкву не звільняє від виплати справедливої заробітної платні підлеглим працівникам, які також повинні утримувати свої сім’ї, та не виправдовує незаконних фінансових махінацій.
Серед іншого, Єпископ Риму перестеріг також і перед марнославством, яке, іноді, може закрастись до нашої душі: даючи милостиню, молячись та постячи не потрібно трубити про це на весь світ, таким чином, роблячи собі рекламу. Про наші добрі великопосні діла нехай буде відомо лише Небесному Отцеві.
На закінчення Глава Католицької Церкви процитував уривок із старозавітної книги пророка Ісаї, в якому передано підсумок того, як повинен виглядати справжній піст: «Ось піст, який Я люблю: кайдани несправедливости розбити, пута кормиги розв’язати, пригноблених на волю відпустити, кожне ярмо зламати, з голодним своїм хлібом поділитись, увести до хати бідних, безпритульних, побачивши голого, вдягнути його, від брата твого не ховатись». Проповідник заохотив призадуматись над тими словами, поглянувши у наше серце та призадумавшись над тим, як ми постимо, як молимось, як чинимо діла милосердя?! Зокрема, закликав роздумати над значенням посту в той час, коли повертаючись з вечері, за яку заплатили, наприклад, коло 200 євро, проходимо повз голодного безхатченка, не звертаючи на нього найменшої увагу.