Сміливість і терпеливість: такими є особливості молитви, яку слід підносити до Бога «вільно, як діти». Роздумам про молитву Папа Франциск присвятив свою проповідь в каплиці «Дому святої Марти», яку він виголосив у четвер, 15 березня 2018 р., відправною точкою для чого стало читання з Книги Виходу про розмову між Богом і Мойсеєм після віровідступництва народу.
Пророк намагається відвернути Господа від Його гнівних намірів проти народу, який «полишив славу Живого Бога, щоб поклонятися золотому тельцю». Сповнений відваги, Мойсей «наближається зі своїми аргументами» і нагадує про Богові про все, що Він зробив для Свого народу, виведеного з Єгипетської неволі та наводить вірність Авраама та Ісаака.
Як зауважив проповідник, в цих словак, сказаних віч-на-віч, проглядається залучення пророка та його любов до народу. Мойсей не боїться говорити правду, не «вдається до ігрищ підкупу», не поступається перед можливістю «торгувати сумлінням». І це «подобається Богові», бо коли Він «бачить людну, яка молиться, молиться і молиться, просячи про щось, Він зворушується».
«Жодного підкупу. Я – з народом і з Тобою. Такою є молитва заступництва: молитва, яка аргументує, яка не боїться промовляти у вічі Господеві, Який є терпеливим. У молитві заступництва необхідна терпеливість: ми не можемо комусь обіцяти молитися за нього, і звести це до проказування одного “Отче наш” і “Богородице Діво” й забути про справу. Ні. Якщо ти сказав, що молитимешся за когось, то повинен іти вищеописаним шляхом. А для цього потрібна терпеливість», – наголосив Святіший Отець.
Папа зазначив, що в щоденному житті, на жаль, не бракує випадків, коли керівники готові принести в жертву розпочату справу, аби лишень повернути своє, врятувати власні інтереси. Але Мойсей не піддається цій «логіці підкупу», залишаючись зі своїм народом і борячись за нього. Святе Письмо повне прикладів такої постійності, здатності «терпеливо прямувати вперед». У Новому Завіті це, зокрема, ханаанка чи єрихонський сліпець.
«Для молитви заступництва потрібні дві речі: мужність, тобто, відвертість, сміливість і терпеливість. Якщо хочу, аби Господь вислухав щось, про що я прошу, я повинен приходити й приходити, стукати до дверей, стукати до Божого серця, і стукати до свого серця, бо воно також має бути втягненим у справу. Бо якщо моє серце не залучається в цю потребу, з цією людиною, за яку я повинен молитися, воно не буде здатним ні до мужності, ні до терпеливості», – підкреслив Святіший Отець, побажавши:
«Нехай же Господь дасть нам цю благодать. Благодать молитися перед Богом з почуттям свободи як діти, молитися наполегливо, терпеливо. Але, насамперед, молитися, знаючи про те, що розмовляю зі своїм Отцем, а Отець вислухає мене. Нехай же Господь допоможе нам чинити поступ в цій молитві заступництва».