Церква прагне почути всю молодь, не виключаючи нікого. На цьому наголосив Папа Франциск, промовляючи до юнаків і дівчат з дієцезій центральноіталійського регіону Лаціо, які у суботу, 8 квітня 2017 р., зібралися на молитовне чування в Папській базиліці Santa Maria Maggiore з нагоди ХХХІІ Всесвітнього дня молоді. Це була перша зустріч, яка зібрала молодь, разом з Наступником святого Петра, безпосередньо залучаючи її до шляху приготування до наступного Синоду Єпископів та Всесвітнього дня молоді в Панамі.
Чування мало форму Літургії Слова, під час якої прозвучали уривки з Євангелії про відвідини Марією Єлизавети та про слова Ісуса, сказані на хресті до Матері та улюбленого учня – святого євангелиста Івана, свідчення молодої черниці та юнака, а також відбулося вшанування символів Всесвітніх Днів молоді – ікони Пресвятої Богородиці та хреста.
«Я мав написану промову, але побачивши вас, почувши два свідчення, мені спало на думку сказати саме це», – зауважив Святіший Отець, який відклав заздалегідь написаний текст, після того, як почув розповідь черниці, що підкреслила радощі й труднощі богопосвяченого життя, не зважаючи на початкові сумніви та падіння, та юнака, який пережив землетрус, трагедію, що прикувала його до інвалідного візка. «Ці страждання навчили мене зауважувати красу малих речей», – сказав серед іншого він.
Папа Франциск, насамперед, наголосив на важливості наступного Синоду Єпископів, присвяченого молоді: «Від Кракова до Панами. Але між ними – Синод. Синод, з якого ніхто з молодих людей не повинен бути виключеним. Хтось скаже, що синод лише для католицької молоді, для молоді, яка належить до католицьких організацій. Що тоді він буде промовистішим… Ні! Синод – це синод для всієї молоді. І молоді люди є його головними дійовими особами». Й це, за його словами, стосується й агностичної молоді, юнаків і дівчат, що віддалилися від Церкви чи почуваються атеїстами.
«Це синод молоді, й ми прагнемо почути всіх. Кожна молода людина має щось, щоб сказати іншим, сказати дорослим і священикам, черницям, єпископам і Папі. Всі ми потребуємо почути вас!» – сказав Святіший Отець, визнаючи, що сьогодні чимало юнаків і дівчат переживають важкі труднощі в своєму житті. Часто молодь не може рушити в дорогу, бо суспільство відкидає її, немов непотріб.
«Вони не мають праці, ідеалів для наслідування, їм бракує виховання та інтегрування. Чимало юнаків і дівчат змушені втікати, емігрувати на інші землі. Сьогодні молодь, як би жорстоко це не звучало, часто здається непотребом. І ми не можемо цього толерувати!» – наголосив Наступник святого Петра, зазначаючи, що одним із завдань майбутнього синоду є сказати: «Ми, молодь, прямуємо вперед! Ми не хочемо бути непотребом! Ми маємо цінності, якими можемо ділитися».
Підкресливши, що синод не є «говорильнею», і що нею не повинен бути також і Всесвітній День Молоді, Папа також доручив сучасній молоді особливе завдання, яким є спілкуватися з дідусями й бабусями: «Це завдання, яке даю вам від імені Церкви: спілкуватися з похилими віком. Хтось скаже, що це нудно, бо вони говорять одне й те ж саме. А ти спробуй почути. Говори з ними, запитуй. Зроби так, щоб вони мріяли, а ти з тих мрій зумів черпати спонуки, аби прямувати вперед, пророкувати й здійснювати ці пророцтва. Такою є ваша місія сьогодні, такої місії сьогодні від вас очікує Церква».
Свою проповідь Святіший Отець завершив, скеровуючи свій погляд до Панами. «Не знаю, чи це буду я, – сказав він, – але там буде Папа і запитає вас: “Ви спілкувалися з похилими віком? Чи взяли їхні мрії та перетворили їх у конкретні пророцтва?” Таким є ваше завдання. Нехай Господь благословить вас».