«Нехай ваше шукання прекрасного в тому, що ви творите, надихається прагненням служити красі якості життя людей, їхньої гармонії з довкіллям, зустрічі та взаємної допомоги», – побажав Папа Франциск, приймаючи у суботу, 24 лютого 2018 р., членів асоціації «Дияконія краси».
Ця ініціатива зродилася 2012 року в Франції, як церковна площадка для зведення мостів між митцями та Богом, щоб вони ставали свідками Його краси. Членами «Дияконії», що в перекладі з грецької означає «служіння», є музиканти, поети, співаки, художники, архітектори, скульптори, кінематографісти й актори, які намагаються у спільнотний спосіб переживати шукання Істини та своє захоплення. Основоположними моментами діяльності цієї ініціативи є молитва, свідчення, формування, солідарність та участь в діяльності дому митців і подій.
Зустріч зі Святішим Отцем відбулася у контексті симпозіуму, організованого «Дияконією краси» в Римі від 18 до 25 лютого з нагоди літургійного спомину блаженного Брата Анджеліко – Ґвідо ді-П’єтро, відомого італійського ченця-живописця епохи Відродження, що припадає саме на 18 лютого. Того дня Святу Месу з нагоди відкриття симпозіуму в базиліці Санта-Марія-сопра-Мінерва, де похований блаженний, відслужив архиєпископ Ріно Фізікелла, Президент Папської Ради сприяння новій євангелізації.
Вітаючи учасників симпозіуму, Папа передав через них свої щирі вітання «всім митцям, які своїми талантами й захопленням стараються спричинятися до сяяння краси», а також всім тим людям, що перебуваючи в умовах слабкості, «відновлюються завдяки досвідові прекрасного в мистецтві».
Цитуючи лист святого Папи Івана Павла ІІ, який писав до митців, що краса – це покликання, скероване Творцем до митця через дар «мистецького таланту», який повинен приносити плоди, згідно з притчею про таланти, Святіший Отець вказав на те, що саме таке переконання просвічує бачення та динамізм «Дияконії краси».
«Дари, які ви отримали, – сказав Папа Франциск, – є для кожного з вас відповідальністю та місією. В дійсності, від вас очікується, що ви творитимете, не піддавшись опануванню пошуками марнославства чи дешевої популярності, ні, тим більше, часто жалюгідними обрахунками виключно особистої користі. У світі, в якому техніка часто сприймається, як головний ресурс для інтерпретації існування (пор. енцикліка Laudato si’, 110), ви, через свої таланти й черпаючи з джерел християнської духовності, покликані запропонувати “альтернативний спосіб розуміння якості життя та спонукати до пророчого й споглядального стилю життя, здатного глибоко радіти, не будучи опанованим споживацтвом” (пор. енцикліка Laudato si’, 222), та служити створенню й захистові “оаз прекрасного” в наших містах, надто часто забетонованих і бездушних».
У цьому контексті Святіший Отець також заохотив митців розвивати свої таланти для того, щоб робити свій внесок в «екологічне навернення, яке визнаватиме високу гідність кожної людської особи, її особливу цінність, креативність та здатність підтримувати спільне добро». «Заохочую вас в цій “Дияконії краси” поширювати культуру зустрічі, зводити мости між людьми й між народами у світі, в якому височіє ще багато мурів задля страху перед іншими», – додав він.
Глава Католицької Церкви, цитуючи Апостольське напоумлення “Evangelii gaudium”, закликав митців також свідчити через своє мистецтво про те, що вірити в Ісуса Христа та слідувати за ним не лише є «вірною та правильною справою, але також – прекрасною, здатною наповнити життя новим блиском і глибокою радістю, навіть і серед випробувань».
«Церква розраховує на вас в тому, щоб зробити відчутною невимовну Красу любові Бога, щоб дозволити кожному відкрити прекрасність бути любленими Богом, наповненими Його любов’ю, щоб нею жити й свідчити про неї через уважність до інших, особливо, до виключених, поранених, відкинених в наших суспільствах», – сказав Папа, промовляючи до митців.