Загартовування — це спеціальні заходи, спрямовані на підвищення здатності організму протистояти несприятливим умовам, метеорологічним чинникам, атмосферного тиску і хвороботворним організмам. Тому, користь таких гігієнічних процедур важко недооцінити. Втім, процес загартовування досить складний і вимагає чіткого плану як для дорослих, так і для дітей.
Правило 1. Моральна готовність
Вихідне правило, і мабуть найголовніше — вирішити для себе, чи дійсно потрібно загартовувати себе, або холод вам не зашкодить. Адже його основна мета — підвищити стійкість і зміцнити здоров’я, а не підірвати імунітет і функціонування організму. Якщо ви дійсно готові, не тільки фізично, але і духовно, то приступайте до загартовування. Психологічний настрій набагато важливіше фізичних можливостей організму.
Правило 2. Звикаємо до загартовування
Наступне — перетворіть загартовування в звичку. Якщо ви будете робити процедури регулярно, щодня, систематично, без пропусків (ми ж вмивалися, чистимо зуби — щодня), то користі від них буде більше, адже тоді виробляються спеціальні рефлекси. А якщо хоч раз пропустити процедуру, то всі ваші зусилля підуть нанівець, навіть якщо ви загартовуєтеся не один рік! Не дозволяйте слабкості взяти над вами верх, візьміть всю силу волі в кулак і дійте.
Правило 3. Загартовуємося покроково
Третє правило — рухайтеся крок за кроком. Не потрібно відразу обливатися крижаною водою, почніть з трохи тепленькою, потім перейдіть до кімнатної температури, а коли організм вже звикне до процедури, то можна перейти до більш холодній води.
Правило 4. Враховуємо індивідуальні особливості
Не менш важливим є і врахування індивідуальних особливостей вашого організму. Адже всі ми різні, не схожі один на одного як зовні, так і внутрішньо. Тому враховуйте це під час процедур, адже одні перепаді температур сприймають нормально, а для вас такий градус може перетворитися на величезний стрес. Такі особливості залежать від віку, статі та фізичної підготовки.
Так, діти під час перебування біля води на 10% швидше охолоджуються, ніж дорослі, а чоловіки — на 10-18%, ніж жінки. А люди з розладами нервової системи гірше реагують на охолодження, чим урівноважені. Тому, що ефект загартування буде формуватися довше.
Правило 5. Загартовуємося комплексно
П’яте правило — всі засоби хороші. Тому, використовуйте всі: і воду, і сонячне тепло, і повітря при загартуванню. Адже комплексне загартовування ефективніше. Тому, коли настане весна і літо, потрібно приймати сонячні ванни, але, звичайно ж, не зловживати ними.
Правило 6. Враховуйте клімат вашого регіону
Все, ви готові до загартовування. Того шосте правило дуже важливо — постійно враховуйте температурний режим і кліматичні умови вашого регіону. Адже, для Африки і Аляски загартовування дещо відрізняється.
Правило 7. Здоровий спосіб життя
Сьоме правило — режим дня і відмова від шкідливих звичок. Тому, для кращого результату, правильно і збалансовано харчуйтеся, спіть не менше 8 годин в день, займайтеся спортом. Все це покращує ефект загартовування. Не вживайте алкоголю та не паліть! Адже це ускладнить процес формування навичок загартування.
Так, наприклад, алкоголь розширює судини, тим самим збільшує віддачу тепла, що може призвести до хвороб, травм і навіть летальних наслідків. А від куріння порушує кровообіг і підсилює охолодження. Після того, як ви курите одну сигарету, ваша температура кінцівок знижується на 1 градус.
Емоційний настрій теж важливий, адже, якщо ви зі скептицизмом візьметеся за загартовування, результату не буде. А вісь позитивні емоції допоможуть впоратися з перепадом температур