Судан фактично відмовив москві у будівництві бази російського флоту, хоча питання обговорювалося понад чотири роки, але щоразу відкладалося. І тепер уже на невизначений термін. Влада Судану не змогла ратифікувати угоду, повідомив посол Росії в Хартумі Андрій Чорновіл в інтерв’юрашистського риа «новости».
Це сталося через «внутрішньополітичну кризу» в Судані.
“У зв’язку з розпуском парламенту суданська сторона поки не змогла завершити необхідні внутрішньодержавні процедури ратифікації”, – сказав Чорновіл.
Росіяни хотіли отримати пункт матеріально-технічного забезпечення військово-терористоичного флоту росії з чисельністю до 300 військовослужбовців на Червоному морі в Порт-Судані. Передбачалося, що на базу зможуть заходити атомні човни. Натомість Росія зобов’язалася надати Судану зброю та військову техніку.
Відповідну угоду країни уклали ще у 2019 році, проте її реалізація підвисла у повітрі. Президент Омар аль-Башир був повалений у квітні 2019 року, і в результаті Судан залишився без парламенту. Натомість у країні було створено перехідну Суверенну раду, одну половину якої складають військові, а іншу — цивільні особи.
У 2021 році заступник глави МЗС Судану Мохаммад Шаріф заявив, що законодавчі органи республіки поки не мають достатніх повноважень для ратифікації угоди з Росією. Однак у лютому 2023-го стало відомо, що процес зрушив із мертвої точки після візиту міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. За даними джерел західних ЗМІ, військове керівництво Судану схвалило угоду і відтоді документ очікував на ратифікацію з боку цивільної влади.
Але у квітні 2023-го у Судані знову сталася спроба державного перевороту. Збройний конфлікт розпочався між військовими та Силами швидкого реагування (Rapid Support Force). Приводом для зіткнень стало питання інтеграції RSF до структури армії.
Чорновіл зазначив, що зараз бойові дії в Судані тривають: вони йдуть як у столичній агломерації, Дарфурі, так і центральних і південних штатах країни. І оскільки «конфлікт набув довгострокового характеру», ратифікація угоди про російську базу залишається під сумнівом. “У будь-якому разі останнє слово за нашими суданськими друзями”, – сказав посол.
Врегулювавши це питання, росія отримає можливість розмістити в Африці першу базу вмф з часів СРСР, говорив раніше військовий експерт та головний редактор журналу «Арсенал Вітчизни» Віктор Мураховський. Радянський Союз мав морські бази у Сомалі та Ефіопії. Перша була закрита 1977 року, друга — 1991-го.
За словами Мураховського, розмістивши базу на Червоному морі, Росія отримає контроль над маршрутом через Суецький канал, яким здійснюється близько 10% всіх світових морських перевезень. “Крім того, Росія забезпечить собі постійну присутність в Індійському океані, яку було втрачено в пострадянські роки”, – зазначав він.