Авторські статті

Освіта в окупації: брехливі підручники та героїзація воєнних злочинців

На окупованій території нині залишилось 700 українських шкіл.

Новий навчальний рік для багатьох українських школярів буде вже другим — під окупацією, а для деяких — стане десятим. На окупованій території нині залишилось 700 українських шкіл. І росія усіма можливими методами стирає українську ідентичність учнів цих навчальних закладів. Як окупанти переписують підручники, принижують українських школярів та шантажують їхніх батьків — у матеріалі Центру громадського моніторингу та контролю.

 

Без російського паспорта до окупаційної школи зась!

На окупованих територіях зафіксовані випадки, коли старшокласників, які не отримали паспорта РФ, тимчасово не допустили до занять. Про це повідомляє Центр національного спротиву. Так, на Херсонщині, в учнів є 10 днів, щоб “виправити ситуацію”, і лише тоді зможуть навчатися.

Про те, що росіяни використовують школи на окупованих територіях, як метод тиску на українських громадян, повідомила керівниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк в ефірі телемарафону “Єдині новини”. Окупанти вимагають, аби діти ходили у спеціально вказані навчальні заклади, якщо ж  батьки проти, то на них чинять тиск: до прикладу, можуть обмежити доступ до  медичної допомоги.

 

Школа абсурду і цинічності

Минулого навчального року на тимчасово окупованих територіях фіксували випадки, коли школярів змушували робити листівки до річниці повномасштабного вторгнення з подяками для загарбників. Втім, і це не межа цинічності.  Цього літа  маріупольській школі №7 окупанти надали ім’я генерал-лейтенанта російських військ Романа Кутузова, який брав участь у захопленні міста.

Маріупольська міська рада повідомляє, що на стіні школи загарбники навіть встановили меморіальну дошку, а біля входу — бронзове погруддя. До слова, Кутузова ліквідували у червні минулого року.

 

Підручники, як зброя

Нещодавно у Медіацентрі Україна — Укрінформ експерти презентували результати аналізу підручників, які були вилучені прокуратурою після деокупації Харківщини. Йдеться про підручники для початкової, середньої та старшої школи. Виявилось, що майже вся шкільна література пронизана темою війни. Також, було зафіксовано 20 гранд-наративів, які використовують окупанти. Серед них: “російський етнос, його культура — це твоя батьківщина”, “протистояння колективного заходу, НАТО, США та Росії” та багато інших.

Керівниця напрямку національної адвокації Центру громадянської просвіти “Альменда” Валентина Потапова зазначила, що після двох місяців роботи з цими підручниками навіть доросла людина з дуже розвиненим критичним мисленням може потрапити під вплив наративів.

“А коли ти дитина, яка живе ще в інформаційному просторі, то ти потрапляєш під ці наративи швидше. І дуже важко буде виводити дітей з цих наративів. І тоді формується така “універсальна людина”, яка повинна служити “родінє” зі зброєю в руках. Це той дуже короткий висновок, який можна зробити з аналізу 23 підручників”, — пояснила вона.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України