Міжбанківський валютний ринок – система об’єднання банків та інших контрагентів валютного ринку з метою обміну грошовими коштами за оптимальними цінами. Розрізняють біржовий і міжбанківський валютні ринки. На біржовому валютному ринку торги організовують і проводять біржі. Останнім часом, слідом за процесами глобалізації фінансових ринків, кордон між біржовим і позабіржовим ринком все більше стирається.
Міжбанківський валютний ринок спочатку з’явився у зв’язку з необхідністю проведення центральними та комерційними банками світу конверсійних операцій, тобто обміну однієї валюти на іншу за ринковими цінами. Останнім часом, особливо у зв’язку з розвитком і поширенням інтернету, торги на міжбанківському ринку стали проводити не тільки банки, але й інші контрагенти, зацікавлені у високій ліквідності та оперативності проведення валютних операцій. Існують безліч сервісів, які зможуть запропонувати вам торги на міжбанку. Наприклад, на сайті http://minfin.com.ua/ua/currency/mb/ ви зможете взяти участь у торгах валюти по міжбанку, бути в курсі останніх змін ціни на валюту, слідкувати за цікавими новинами.
Торги на міжбанківському валютному ринку здійснюються наступним чином: існує кілька систем об’єднання учасників ринків ECN (Electronic Communication Network), наприклад, Currenex, Atriaxі т.п. Така електронна система включає в себе велику кількість постачальників валюти, зокрема, комерційних банків, які пропонують обмін тих чи інших валют за своєю ціною на певний об’єм. Крім банків до системи підключені пенсійні, страхові, інвестиційні фонди, брокери і т.д. У кожен момент система визначає найкращу ціну на купівлю / продаж тієї чи іншої валютної пари і «викидає» її всім учасникам системи. Ось чому при роботі з ECN виникають «плаваючі» або часто мінливі спреди.
Коли Ви здійснюєте торги на міжбанківському валютному ринку за допомогою брокера-учасника ECN, в Ваш термінал потрапляють ціни безпосередньо з одного з постачальників ліквідності, тобто від одного з банків. Ціни можуть трохи відрізнятися між різними брокерами або навіть типами рахунків, якщо постачальники валюти будуть відрізнятися. Таке можливо, якщо до певного типу рахунків підключений тільки один провайдер ліквідності (банк).
У підсумку все зводиться до того, що чим більше постачальників має той чи інший брокер, тим по більш найкращою ціною у Вас є можливість відкрити операцію, і тим менше Ви віддасте на спреді.