Право

Обмеження та обов’язки: які норми містить новий закон про мобілізацію

У новому законі про мобілізацію, який підписав президент України Володимир Зеленський і який набуде чинності за місяць із дня його опублікування, знижується нижній віковий поріг призову – з 25 років.

Граничний вік, як і раніше, становить 60 років, ідеться в законі №10449.

Мобілізація по-новому для військовозобов’язаних

Протягом 60 днів після набрання чинності законом військовозобов’язані мають уточнити свої облікові дані через ЦНАП, електронний кабінет призовника або в ТЦК.

Крім того, всі громадяни України віком від 18 до 60 років повинні мати з собою військово-обліковий документ, а також зобов’язані пред’являти його на вимогу представників ТЦК, поліції або Державної прикордонної служби.

Запроваджується також Електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного або резервіста. Утім, він буде правом, а не обов’язком, отже, покарання за його відсутність не буде.

Неявка за повісткою до ТЦК

Закон вважає поважними причинами для неявки до ТЦК після отримання повістки:

  • стихійні лиха;
  • хвороба;
  • дії країни-агресора;
  • смерть близького родича або близького родича (дружини/чоловіка).

Про причини неприбуття військовозобов’язаний має повідомити ТЦК протягом трьох днів.

Строкова служба скасовується

Новий закон скасовує строкову службу і запроваджує базову загальновійськову підготовку, зокрема у вишах. Під час воєнного стану він триватиме до трьох місяців, у мирний час – до п’яти.

Без проходження базової військової підготовки людина не зможе отримати посаду в держорганах. Утім, існує виняток, якщо військовозобов’язаного визнали непридатним до служби.

“Обмежено придатні” – що потрібно знати

Українці зі статусом “обмежено придатний” мають протягом дев’яти місяців від дня набрання чинності законом повторно пройти медичне обстеження.

Обмеження для уклоністів

На ухильників чекають обмеження у праві керування транспортним засобом. До другого читання депутати прибрали обмеження щодо виїзду за кордон (це вже регулюється законодавством) і блокування рахунків.

Обмеження щодо керування автомобілем накладатиме суд за позовом ТЦК. Рішення про відкриття провадження ухвалюватимуть протягом п’яти днів з дня надходження позову. Розгляд позову – 30 днів.

Відмова в задоволенні позову можлива:

  • якщо таке обмеження позбавить людину ключового джерела засобів до існування;
  • якщо громадянин використовує автомобіль у зв’язку з інвалідністю або перебуванням на його утриманні особи з інвалідністю I, II групи, дитини з інвалідністю;
  • якщо не буде доведено його обґрунтованість (зокрема, факт ігнорування повістки).

Нововведення для чинних військовослужбовців

Із законопроєкту вилучили всі норми про демобілізацію. Натомість оборонний комітет додав грошову винагороду для військових. За знищену ворожу техніку вони можуть отримати від 12 112 до 908 400 грн, а також додаткову відпустку – не більш як 15 календарних днів на рік.

У разі укладення першого контракту військові отримають право на 50% компенсації першого внеску за іпотечним кредитом у рамках програми “еОселя”, 100 000 грн після першого року служби і ще 100 000 грн – після другого.

У разі укладення контракту військові протягом трьох місяців також можуть отримати сертифікат на придбання транспортного засобу в розмірі 150 000 грн.

Сім’ї полеглих воїнів, як і раніше, мають отримати щонайменше 15 млн грн.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України