ЄС|NATO

Обвал гривні прискорився: курс на міжбанку вже вище 15 гривень за долар

   Сьогодні на міжбанку гривня встановила історичний рекорд падіння по відношенню до долара. Як повідомляють одні джерела, станом на 14.12 курс склав вже 15,13 грн за дол (на продажу).

Хоча, наприклад, сайт «Міжбанк Онлайн» показав курс 15,60 грн за дол ще на 13,05.

Нагадаю, останній абсолютний максимум курсу долара до гривні був зафіксований на міжбанку 23 вересня. Тоді був узятий рубіж 15 грн за дол, і, за даними з різних джерел, курс досягав у ході торгів 15,1 і 15,2 грн за дол.

Причини швидкого падіння гривні в останні дні і сьогодні очевидні. Протягом більше місяця до минулих парламентських виборів Нацбанк під тиском президента штучно утримував курс на позначці 12,95 грн за дол. Купити валюту собі багато по такому курсу, природно, не могли, через що виник великий відкладений попит.

Але вибори скінчилися, і НБУ припинив цю некрасиву гру. Тепер регулятор, по суті, оголосив, що більше не буде підтримувати гривню взагалі. Заявлені ним 5 млн дол щоденних валютних інтервенцій – це практично нуль!

Також зрозуміло, чому Нацбанк перестав продавати валюту на міжбанку. Справа в тому, що ситуація з золотовалютними резервами України (ЗВР) і раніше була дуже погана, а як сьогодні доповів НБУ, в жовтні ЗВР скоротилися просто катастрофічно.

Згідно з цим повідомленням, станом на 1 листопада 2014 ЗВР становили лише 12 587 млрд дол, тоді як на 1 жовтня їх було 16 385 млрд дол. Таким чином, за жовтень резерви скоротилися на 3798 млрд або на 23,2%.

«Їх динаміка в жовтні була обумовлена необхідністю підтримки НАК« Нафтогаз України »(майже 2 млрд дол) в частині виконання нею гарантованих державою зобов’язань за борговими цінними паперами, а також здійснення платежів по поставкам природного газу від європейських постачальників», – пояснюють в НБУ.

Крім того, з метою стабілізації валютного ринку України Нацбанк в жовтні активізував інтервенції з продажу іноземної валюти. . Під час здійснення інтервенцій за єдиним курсом їм було продано 985 млн дол, а на валютному аукціоні – 200 млн дол.

Ще в жовтні були здійснені платежі з погашення та обслуговування державного та гарантованого державою боргу в іноземній валюті загальним обсягом 641 млн дол., У тому числі майже 233 млн дол. – Міжнародному валютному фонду.

Чесно кажучи, я був неприємно здивований такому величезному розміру падіння ЗВР в минулому місяці. Думаю, дана інформація стане дуже неприємним сюрпризом для багатьох в Україні – в тому числі, звичайно, для учасників валютного ринку …

До яких же тепер рівнів варто очікувати девальвації гривні в найближчому майбутньому? З економічної точки зору передбачити це неможливо! Оскільки зараз діє, в першу чергу, психологічний девальваційний чинник.

Втім, є для деякої орієнтації такий метод, як розрахунок за валютними управлінням. Курс по ньому визначається діленням монетарної бази на ЗВР.

На 1 жовтня монетарна база становила 351 400 000 000 грн (даних на 1 листопада від НБУ ще немає), обсяг ЗВР на 1 листопада – 12,6 млрд дол, відношення двох цих чисел – 27,9 грн за дол.

Я не чекаю, що в найближчі місяці наша нацвалюта обрушиться аж до такого значення. Але у випадку несприятливого збігу обставин і з урахуванням сьогоднішньої новини про такому різкому скороченні ЗВР, боюся, що до Нового року курс може досягти психологічної планки 20 грн за дол.

Обставини, про які я в даному нагоди говорю – це військова ситуація на Донбасі, політична обстановка в Києві, прихильність або неприхильність по відношенню до України з боку МВФ, швидкість обвалу російського рубля, динаміка світових цін на сталь і зернові, і деякі інші.

Джерело: Экономика от Пророка

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України