Президент доручив провести ряд заходів, спрямованих на поліпшення дорожньої інфраструктури в країні.
Президент Володимир Зеленський у пятницю, 19 липня, підписав указ про створення умов для розвитку і підвищення якості автомобільних доріг, повідомляє прес-служба глави держави.
Документ передбачає низку заходів, спрямованих на створення безпечних і комфортних умов для учасників дорожнього руху, розвиток мережі якісних доріг, формування сприятливих умов для бізнесу.
Зокрема, до 1 січня 2020 року Кабміну доручено забезпечити перегляд кваліфікаційних критеріїв, фінансових і технічних вимог до учасників державних закупівель відповідно до найкращих світових практик. Крім того, повинні бути створені умови для використання новітніх технологій і матеріалів при будівництві, реконструкції, ремонту доріг, переглянуті відповідні нормативно-технічні документи з метою забезпечення європейської якості автомобільних доріг.
Також замовники повинні залучати на конкурсній основі незалежного інженера-консультанта в сфері дорожнього будівництва (FIDIC) на етапи закупівель, виконання робіт, гарантійного обслуговування будівництва, реконструкції та ремонту автомобільних доріг.
Під час наради президент запропонував віддати будівництво пріоритетних доріг західним компаніям і паралельно реформувати Укравтодор.
В Офісі президента також поскаржилися на брак коштів на дороги і запропонували кілька додаткових джерел фінансування.
«Слід упорядкувати ситуацію з акцизами. В Україні багато пального продається по «сірій схемі», за яке не сплачується акциз. За нашими очікуваннями, ми зможемо отримати надходжень додатково на мільярд доларів. Ще одна можливість для зростання – налагодження нормальної роботи з міжнародними фінансовими інститутами. Ми з ними зустрічалися, і вони потенційно декларують готовність працювати більш активно за умови виконання українською стороною своїх зобов’язань, оскільки зараз вибірка за наявними кредитними програмами становить приблизно 20% », – розповів заступник голови ВП Олексій Гончарук, додавши, що іноземні партнери готові надати також близько 1 млрд доларів.
Експерт Офісу ефективного регулювання (BRDO) Олександр Кубрак зазначив, що, за оцінками Світового банку, в першу чергу необхідно провести капітальний ремонт 24 тис. Км основних магістралей, на що необхідно 150 млрд грн і ще 15 млрд щорічно на утримання їх у належному стані. «Це реально зробити за три роки», – підкреслив він.
Міністр фінансів Оксана Маркарова відзначила, що для залучення великих компаній, які будують якісні дороги, необхідно прийняти закон про концесії.
Всього в Україні 169 тисяч км доріг різних категорій.