Авторські статтіЗдоров'я

Некорисні продукти і послуги, на які не варто витрачати гроші

Незважаючи на скепсис вчених, продаж цих непотрібних товарів і послуг зростають день у день.

Ліки

«Ефективність близько 90% препаратів, які продаються в світі, не доведена за сучасними стандартами, з них 70% не мають хоч скільки значимою ефективністю», — стверджує професор Московської медичної академії імені Сеченова, академік РАМН Павло Воробйов. Кількість абсолютно непотрібних ліків на російському ринку він оцінив у 30%. Але ліки, чия ефективність викликає сумніви, не перестають продаватися.

Наприклад, популярний препарат «Ессенціале» для профілактики та лікування захворювань печінки ставши лідером продажів у грудні 2015 року. В випадку алкоголізму він і зовсім марний. Ще в 2003 році клінічні випробування показали, що ефект від прийому основної діючої речовини — есенціальних фосфоліпідів — порівняємо з ефектом плацебо.

Сумнівним ліками також називають «Арбідол» — його відмовилися реєструвати в Американському управлінні з контролю якості ліків та продуктів. Доказів його ефективності не існує. Тим не менш «Арбідол» займає друге місце по популярності серед противірусних препаратів (в 2015 році продажі «Арбідолу» впали на 22%, але виробник «Отисифарм» пояснює це відсутністю сезону респіраторних вірусних захворювань і зростаючою конкуренцією).

Лікарі, а головне, споживачі звикають до певних товарів, особливо якщо їх продовжують рекламувати. Фармацевтичні компанії витрачають величезні гроші на просування товарів, сподіваючись відшкодувати витрати на їх розробка. Сума збитків фармкомпаній при виведенні з продажу всіх неефективних препаратів обчислювалася б сотнями мільярдів.

Дієти

На дієтах заробляють багато — від особистих консультантів до корпорацій. Виручка компанії Weight Watchers, яка допомагає купувати продукти та інструменти для схуднення, в 2015 році склала $1,16 млрд. Weight Watchers, як і багато інші гравці ринку, пропонує власну унікальну програму. Споживачі витрачають гроші то на одну, то на іншу нову дієту, сподіваючись, що вже ця точно їм допоможе.

Але ще в 2007 році американські дослідники довели, що відмінності в ефективності між різними видами дієт незначні. Однак нові рецепти схуднення з’являються щороку.

Люди продовжують витрачати гроші і час навіть на ті дієти, які точно не працюють. Британська дієтична асоціація в 2011 році назвала дієти Дюкана абсолютно ненауковою і нездоровою. На думку фахівців, вона незбалансована і може призвести до різних проблем зі здоров ям. Дослідники визнають, що на ній можна швидко втратити вагу, але не бачать доказів тривалого ефекту від дієти: французький журнал Le Journal des Femmes Sante з’ясував, що більшість послідовників дієти повернули втрачену вагу протягом декількох років.

Органічні продукти

Написи «Без пестицидів», «Без штучних добавок» і тому подібні — відмінний маркетинговий хід. У 2015 році обсяг ринку органічної їжі склав $72 млн, а протягом наступних п’яти років він має рости на 16% щорічно. Однак доказів того, що органічні продукти корисніші для здоров’я, поки немає. Вчені зі Стенфордського університету вивчили понад 200 досліджень в цій області і прийшли до висновку, що у стані здоров’я тих, хто живиться органічними продуктами і звичайними, немає серйозних відмінностей.

Незважаючи на це, армія шанувальників натурального не зменшується. Вони стверджують, що органічна їжа смачніша звичайної. Але британські дослідники з Abertay University спростували це твердження. Вони запропонували людям спробувати ідентичні продукти, заявивши, що частина з них — органічні. Учасники експерименту зізналися, що органічні продукти здалися їм смачнішими. Автор дослідження доктор Бойка Братанова резюмувала, що це приголомшлива новина для виробників органічних продуктів, мода на які зростає незалежно від наукових досліджень.

Акупунктура

Акупунктурний масаж (голковколювання) залишається одним з найпопулярніших видів альтернативної медицини. При цьому нові дослідження, які доводять неефективність процедури, з’являються щороку. Оцінити заробітки клінік та окремих фахівців на акупунктурі складно, але це мільйони доларів на рік (обсяг світового ринку альтернативної медицини перевищує $30 млрд).

Сонцезахисні засоби

Екологічна організація Environmental Working Group (EWG) провела дослідження американських сонцезахисних засобів і прийшла до висновків, що 80% з них неефективні і навіть шкідливі.

«Багато продуктів не забезпечують достатнього захисту від UVA-променів. Деякі містять небезпечні хімікати, такі як оксибензон або ретинил пальмітат», — говорить старший науковий співробітник EWG Дейв Ендрюс. Експерт підкреслює, що оксибензон може пошкодити гормональну систему, а ретинил пальмітат — викликати різні пошкодження аж до раку.

У чорний список потрапили такі бренди як Banana Boat, Coppertone, CVS, Neutrogena. Однак їх виробникам навряд чи загрожує падіння продажів — всі вони вже потрапляли у список раніше і досі залишаються лідерами ринку, як американського, так і світового. У EWG вважають, що стандарти Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів занадто низькі, тому неефективні продукти надходять у продажу. Споживачі ж не прислухаються до результатів альтернативних досліджень і беруть звичний продукт з полиці…

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України