У кожному будинку на кухні стоїть баночка з нирками гвоздикового дерева. А чи знаємо ми, що ця пряність включена в трав’яну фармакопію Британії? Чи відомо вам, що запашна гвоздика входить до складу відомого антипаразитарного БАДу?
Незвичайні на вигляд бруньки гвоздичного дерева славляться не лише пекучим смаком і пряним ароматом, але і своїм лікувальним дією. Цю спецію давно використовують в рецептах народної медицини для профілактики і навіть лікування деяких захворювань.
Хімічний склад запашної гвоздики
Всього один бутон, а яка різноманітність корисних речовин! Хімічний склад гвоздики надзвичайно великий. Її корисні властивості пояснюються високим вмістом вітамінів, мінералів і, звичайно ж, ефірного масла.
Вітаміни бутонів гвоздики: провітамін А (бета-каротин), вітаміни групи В (В1, В2, В3 або РР, В4, В6, В9), вітамін С (аскорбінова кислота), вітамін Е (токоферол), вітамін К (філохінон). Гвоздика містить корисні мінерали: калій, кальцій, натрій, магній, фосфор, залізо, марганець, мідь, селен, цинк.
Тиск 100 на 60 – що робити? Прочитайте у нашій статті
Чималий вміст у ній Омега-3 і Омега-6 поліненасичених жирних кислот. 20 % одного бутона становить ефірне масло, що містить ароматичні речовини евгенол, каріофілен, іланген та ін.
Стільки ж у гвоздиці і дубильних речовин, а ще глікозиди і слизу. Якщо розглядати зміст білків, жирів і вуглеводів, то в гвоздиці протеїнів 6%, ліпідів 20%, вуглеводів близько 27%. Приблизно 30 % прянощі — це клітковина.
8 корисних властивостей гвоздики
Не дивно, що гвоздика є найпотужнішим лікарським засобом, ви тільки подивіться на її склад.
Дії гвоздики:
1. бактерицидна;
2. антигельмінтна (глистогінна);
3. протигрибкова (фунгіцидна);
4. знеболювальна;
5. спазмолітична;
6. ранозагоювальна;
7. антиканцерогенна.
Гвоздику бояться багато хвороботворні мікроорганізми: наприклад, злотистий і білий стафілокок, дифтерійна паличка і навіть збудник сибірської виразки й ін Запашна гвоздика пригнічує розмноження туберкульозної палички. Ефективно застосовувати гвоздику з метою профілактики грипу.
Противоглистну дію нирок гвоздикового дерева було перевірено на свиней і собак, заражених аскаридозом. Хоча це властивість здавна використовується в китайській медицині.
Ви палите і думаєте чи варто кинути чи ні? Погляньте як виглядають легені курця – це вам допоможе кинути палити
При вживанні гвоздики в їжу відбувається стимуляція вироблення травних соків, що корисно при гастриті зі зниженою кислотністю, зниженому апетиті. А ось при підвищеній кислотності і виразці шлунка застосування цього засобу протипоказане.
Гвоздику використовують при лікуванні запалення у товстому кишечнику (коліт), кишкових кольках, метеоризмі (вітрогонну дію), захворюваннях прямої кишки, печінки.
Коли широко були розповсюджені виробничі аптеки, готувалися спеціальні стоматологічні знеболюючі і бактерицидні засоби з евгенолом, що входять до складу запашної гвоздики.
Ця пряність здатна зняти зубний біль, благотворно впливає на ясна, застосовується при гінгівіті і пародонтиті. Сушені бутони гвоздики — прекрасна альтернатива жуйці, оскільки нейтралізує шкідливі бактерії і усуває неприємний запах з рота.
Комплекс вітамінів групи В, який так потрібен нашій нервовій системі, можна отримувати з улюбленої прянощі. Невипадково екстракт гвоздики входити в німецький препарат Доппельгерц Меліса, що володіє заспокійливою дією.
Гвоздика за рахунок міститься в ній евгенолу ефективно бореться із зростанням ракових клітин. Це показали останні дослідження вчених в області антиканцерогенних коштів.
Дивно, але гвоздика володіє відразу двома протилежними діями: вона тонізує, знімає спазми. Вона здатна розслабити і привести в тонус одночасно. З одного боці, гвоздика здатна зняти спазм мускулатури шлунково-кишкового тракту, з іншого ж — тонізувати мускулатуру матки і підняти артеріальний тиск (того гвоздика протипоказана людям з артеріальною гіпертензією). Питання, як завжди, в дозуванні.
Рецепти
- Чудовим рецептом для здоров’я серця є глінтвейн, який готують із застосуванням запашної гвоздики. Рецептів глінтвейну багато, але найчастіше використовують гвоздику і корицю. Зазвичай глінтвейн варять, але ефективніше наполягати гвоздику без варіння кілька тижнів, оскільки при термічній обробці випаровуються і руйнуються її вітаміни і ароматичні речовини. Краще взяти 0,5 л якісного червоного вина (не порошкованного), додати в пляшку 5 бутонів гвоздики, за бажанням додати трохи кориці. Щільно закрити пробкою і настоювати в темному місці 3 тижню. Приймати по 1 чайній ложці з чаєм 1-3 рази в день.
- При проблемах порожнини рота, зубного болю, запаленні ясен, стоматиті, неприємному запаху з рота корисно жувати бутони гвоздикового дерева. Ці ж дії допоможуть запобігти починається ангіну.
- Для стимуляції травлення за 15 хвилин до їжі ретельно розжовують 1-2 бутона гвоздики з 1 чайною ложкою меду. Однак це протипоказано при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, а також підвищеному кров’яному тиску.
- При гіпотонії також можна розжовувати кілька бутонів гвоздики, ефект буде не менше, ніж від кофеїну.
- Гвоздична масло ефективно при лікуванні гнійників і фурункулів. На фурункул наносять 1 краплю концентрованого ефірного масла. При проблемній шкірі приймають ванни з ефірною олією гвоздики.
- Широко застосовують гвоздична масло при артритах і артрозах. Воно сприяє зняттю болю і запалення. Для цього роблять масаж хворого суглоба розведеним ефірним маслом гвоздики (на 1 столову ложку масажного масла 15 крапель ефірного масла гвоздики).
- Є поради народної медицини з приготування відварів з нирок гвоздикового дерева. Однак лікарська цінність таких коштів буде невеликий, оскільки при термічній обробці руйнуються речовини, що входять до складу бутонів.
Як вибрати гвоздику
Ламкий, надто суху бутон свідчить про відсутність ефірних масел. Коли якісну нирку кидаєш у воду, вона плаває вертикально, ніжкою вниз або ж опускається на дно склянки. Якщо ж «гвоздик» лежить горизонтально на поверхні води, то ефірних масел в ньому немає. Така гвоздика для лікувальних цілей непридатна.
Будьте здорові!