Авторські статтіТехно

Навіщо потрібні тести на Facebook, результати яких мають точність астрологічного прогнозу

А ви ж все знаєте про розлучення “мама, я в міліцію потрапив”? Попереджали своїх родичів? І, напевно, знаєте, що не треба нікому ніколи диктувати три циферки з обороту банківської карти?

Добре, дуже добре. Просунуті люди, які розуміють в безпеці.

Пора переходити на наступний рівень. А саме – що таке тестик в фейсбуці і чому ними користуватися дуже, дуже недобре (навіть безвідносно того, що нікого, крім вас, не хвилюють їх результати).

Дивіться, яка штука.

Є Фейсбук. У ньому містяться ваші записи, фоточки, і взагалі вся інформація, яку ви туди виклали. Хто у вас друзі, які у них контакти і про що ви спілкуєтеся.

Є тестик. Тестик – не фейсбук. Це окрема програма. Але вона “аналізує” (ніяких лапок не вистачить для цього сарказму) вміст вашого Фейсбук і потім видає якийсь результат.

Для того, щоб програма-тестик взагалі змогла прочитати, що ви там пишете, вона запитує у вас дозволу.

Ось наприклад запит від тесту “ваші популярні слова в фейсбуці за рік”. Увага, питання: навіщо для “аналізу частотності слів” потрібен список моїх друзів, їх контакти і мої фотографії?

Правильна відповідь – для аналізу частотності вони не потрібні зовсім. Ще більш правильна відповідь – що весь “тестик”, власне, і запущений для збору цієї інформації. За замовчуванням автори тестик не мали доступ до ваших Фоточка і друзям, а тепер, навпаки, мають.

Здавалося б, навіщо їм може це знадобитися? Спробуйте “забути пароль” від Фейсбук. Ось відєднайтеся і натисніть на кнопку “забули пароль”.

Для відновлення пароля вам фейсбук запропонує підтвердити, що ви – це ви. Можна і через пароль, але ви його вже здали. А є механізм підтвердження і такий (якщо пароль забутий): як варіант, вам показують фотографію одного і питають, хто на ній зображений. За дивним збігом, саме “фото” і “список друзів” ви недавно якраз надали невідомим авторам тесту. Буває ж.

Це – один конкретний приклад, але за цією ж схемою працюють усі диво-тести. Наприклад, популярний тест “хто ваш кращий друг” запитував ні багато ні мало – доступ до всіх ваших особистих повідомленнями в fb. Типу, він їх шанує і потім скаже, з ким ви найкраще спілкуєтеся. І нікого взагалі не збентежило ось це “шанує”. Більш того, нікого не бентежив і факт, що в особистому листуванні беруть участь 2 сторони – і ви надаєте доступ не тільки до повідомлень від себе, але і до відповідей співрозмовника. А коли нарешті зібрана база логінів і паролів кудись буде продана, де чергова програма почне генерувати вашим друзям якісні прохання скинути грошиків на карту, будете раді?

Звичайно, не всі “тести” потрібні для отримання доступу до конфіденційної інформації. Деякі потрібні просто для збору поведінкової статистики. Хочеш дізнатися, яким буде наступний рік? Відповідай на десяток питань про свої уподобання в кіно, музиці, покупках, дозвіллі; розкажи, як часто подорожуєш; вкажи вік і рівень доходів. Давай не називати це “соцопитуванням”, назвемо це “психологічним тестом” і повісимо на результат красиву картинку – люди не люблять соцопитування, зате люблять психологічні тести.

І, нарешті, про саму суть тестів. Панове, мені шкода вас розчаровувати, але результати, які ви отримуєте, мають точність і важливість астрологічного прогнозу. Ваш результат вибирається випадково. Там просто написано такі приємні для вас речі, з якими не погодитися неможливо. Звичайно, ви лідер, в наступному році станете мільйонером, повинні їздити на Феррарі разом зі своїм fb-іншому Васею і в минулому житті були Мерлін Монро.

Те ж – і з “частотним аналізом”: він складений на підставі десятка останніх постів на вашій сторінці (це не те ж саме, що “ваші пости”) і, що цікаво, коментарів до них

Щось прояснилося? Змініть пароль і не годуйте більше чужі бази даних своїми особистими.

Беручи участь в “тестах” (на ділі, що не мають ніякого відношення до facebook), ви насправді надаєте невідомим особам доступ до даних, які вважаються персональними, а натомість отримуєте випадково згенерований булшіт. На жаль, при цьому ви іноді розкидаєтеся не тільки власними, але й чужими даними. Не робіть так.

Ярослав Левашов

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України