НАТО и Україна

 

Досі живе упередження про те, що НАТО – ворог, який створений для того, щоб пригноблювати робочий клас західних країн та не дати світовій соціалістичній революції переможно крокувати по планеті.

 

Хто б міг подумати ще зовсім недавно, що головним пріоритетом в європейській інтеграції України стане не вступ до Європейського союзу чи налагодження співпраці з фінансово-економічним організаціями, а тісна кооперація з НАТО. Наша держава опинилася в такій ситуації, що співпраця з оборонною організацією країн Заходу стала нашою першочерговою метою.

 

Ніхто не хотів такого розвитку подій. Ні Україна, ні НАТО, ні тим паче Росія, яка сама штовхає нашу країну в бік свого геополітичного ворога. Однак, події розвиваються таким чином, що більше союзників в світі Україні шукати ніде. Саме тому перед нами зараз постає важливе завдання –детально та докладно пояснювати, що таке Альянс, навіщо він потрібен і які у нього цілі.

 

У нас в країні існує багато радянських міфів. Досі живий міф про те, що НАТО – ворог, який створений для того, щоб пригноблювати робочий клас західних країн та не дати світовій соціалістичній революції переможно крокувати по планеті. Поступово цей міф еволюціонував в думку, що НАТО не потрібне після розпаду Варшавського договору. Тут потрібно зрозуміти, що НАТО – це оборонна, а не наступальна організація, не «проти», а «за» – за мир, безпеку та процвітання. Останні події на сході нашої країни показують, що ці чесноти треба захищати з автоматом, бо малоадекватних «великих» лідерів в світі не так вже й мало.

 

Важливо проаналізувати славнозвісні стандарти НАТО в контексті можливого наближення України до нього. Всі про них чули; всі впевнені, що наша країна їм не відповідає; всі переконані, що їх дотримання дуже затратне; проте ніхто точно не може сказати в чому ж ці стандарти конкретно полягають. В цьому закладена дуже велика небезпека збереження та укріплення існуючих міфів та виникнення нових.

 

Якщо розібратись, то стандарти Альянсу не виглядають чимось нереальним. Насамперед, цезагальноприйнятий стандарт витрат країн-членів на оборону. Як я вже писав в попередньому блозі, члени НАТО мають витрачати на оборону не менше 2% ВВП. Проте, цей стандарт доволі гнучкий: його виконують тільки економічно передові країни НАТО, а для інших існують послаблення.

 

Окремо слід сказати про STANAG – Угоду зі стандартизації в НАТО. Це ціла збірка домовленостей та договорів про уніфікацію зброї, техніки, регламентів країн-членів. Це може лякати, проте ці угоди в більшій мірі регулюють питання взаємодії та організаційні питання, а не калібр гвинтівки та марку гранати. Основні вимоги Альянсу до українських військових будуть полягати у необхідності знання англійської мови, користуванні відповідними засобами комунікації та єдиним підходом до прийняття рішень.

 

Останній та найголовніший стандарт НАТО – це бажання системно впроваджувати реформи в країні. Не втомлюся повторювати, що північноатлантичний альянс – це квиток до Європейського союзу. Це свого роду іспит, який зараз проходить кожна країна перед вступом до ЄС. На одній конкретній галузі (військовій) Європа аналізує в якому напрямі необхідно направити країну для повної інтеграції.

 

На завершення скажу, що в бажанні рухатись на Захід в економічному, політичному та соціальному планах ми вже єдині. Співпраця в сфері безпеки є невід’ємною складовою цього руху. Стандарти НАТО – це насамперед:

 

– Координація та співпраця з партнерами по Альянсу;

 

– Відповідальний та досвідчений персонал та керівництво Збройних сил України та країн-партнерів;

 

– Якісне та сучасне озброєння.

 

Разом – це сильна армія, гарантія суверенітету, незалежності, цілісності України та, що не менш важливо, невідворотність реформ і, як наслідок, високі стандарти життя громадян.

Юрій БЛАГОДИР

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

fifteen + three =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh