Здоров'я

Наталія Бехтерева: «Розумні живуть довго»

Внучка всесвітньо відомого фізіолога, психіатра і невропатолога Володимира Бехтерева, нейрофізіолог з світовим ім’я ям, керівник Інституту мозку людини РАН, академік Наталія Бехтерева вважала, що людський мозок — це жива істота, що знаходиться в нашому тілі.

Їй завжди хотілося заглянути за межу, за межу, побувати там, де ніхто ще не був, хотілося зрозуміти, що робить людину — людиною. І, здається, їй це вдалося. Подробиці в її цитатах.

1. Фактором, що найбільш часто і суттєво впливає на стан мозку здорової людини, є емоції.

2. При емоційних розладах дуже гарні прогулянки, різного роду рухова активність. Що може зробити з людиною плавання, рух біля води! Після водних процедур стаєш просто іншою людиною.

3. Вихований баланс емоцій, розумна гордість і стійкість – найважливіші умови для повної реалізації таланту.

4. Якби люди були здорові і, скажімо так, виявлялися б менш часто подавленны або перевозбуждены проблемами, творчий потенціал людства значно збільшився б. Особливо зараз, у фазу зростаючого інформаційного потоку.

5. Кажуть, Юлій Цезар міг одночасно займатися декількома справами. Коли хочуть вражаюче оцінити інтелект людини, нерідко згадують цю «історичну легенду» – і найчастіше без імені героя (Юлія Цезаря) кажуть: X (Y, Z) може одночасно слухати, писати, говорити. Чомусь я в такий варіант у прямому його розумінні не повірила. І здалося мені, що тут використовується як бі обхідний варіант – йде швидке переключення з однієї діяльності на іншу при мінімальних втратах інформації і з утриманням в пам’яті провідної лінії у всіх трьох ситуаціях. І, як я думаю зараз, не дуже «захоплюючих», не дуже емоційно значущих. Якщо хоча б одне з «справ» виявиться домінуючим – в його користь зламається вся система.

6. Я часто думаю про мозок так, ніби він — окремий організм, як би «істота в істоту». Мозок охороняє сам себе від того, щоб шквал негативних емоцій не захопив його цілком. Коли я це зрозуміла, то відчула таке відчуття, ніби знайшла перлину.

Наталья Бехтерева: «Умные живут долго»

7. Ще одна таємниця мозку — сни. Найбільшою загадкою мені здається сам факт того, що ми спимо. Міг бі мозок влаштуватися так, щоб не спати? Думаю, так. Наприклад, у дельфінів сплять по черзі ліве і праве півкулі… Чим можна пояснити «сни з продовженням» і тому подібні дивацтва? Чи допустима, вам не в перший раз снитися якесь дуже гарне, але незнайоме місце — наприклад, місто. Швидше за все, «казкові міста» снів формуються в мозку під впливом книжок, кінофільмів, стають як би постійним місцем мрії. Нас тягне до чогось ще не випробуваного, альо дуже хорошому… Або віщі сни — це отримання інформації ззовні, передбачення майбутнього або випадкові збіги?.. Я сама за два тижню до новини» з усіма подробицями побачила уві сні смерть моєї матері.

8. Мені завжди хотілося заглянути за межу, за межу, побувати там, де ніхто ще не був, хотілося зрозуміти, що робить людину — людиною.

9. Між іншим, ви знаєте, що у вас в мозку постійно діє детектор помилок? Він нагадує — «ви не вимкнули світло у ванній», звертає вашу увагу на неправильний вираз «синя стрічка» і пропонує іншим відділам мозку його проаналізувати, стрічка «синя», але що криється за помилкою — іронія, незнання або недбалість чиєюсь швидкої мови, що видає хвилювання? Ви ж людина, вам треба знати і розуміти не один, а безліч планів.

10. Виявляється, коли хтось каже «після всього пережитого я став зовсім іншим», він абсолютно прав — перебудувалася вся його робота мозку, навіть деякі центри перемістилися. Ми бачимо, як люди мислять, як вогниками спалахують окремі активні клітини, але ще не розшифрували код мислення і не в змозі по картинці на екрані прочитати, про що ви думаєте. Може бути, ніколи і не розшифруємо.

11. Я допускаю, що думка існує окремо від мозку, а він тільки уловлює її з простором і зчитує. Ми бачимо багато чого, що не в змозі пояснити. Я зустрічалася з Вангою — вона читала минуле, бачила майбутнє. За даними Болгарської академії наук, число її справджених передбачень — 80 %. Як у неї це виходило?

12. Прийнято говорити, що у нас задіяні лише 5-7 % мозкових клітин. Особисто я на основі своїх досліджень схильна вважати, що у творчо мислячого розумного осіб працюють майже всі 100 % — але не разом, а як вогники ялинкової гірлянди — по черзі, групами, візерунками.

13. Я виступала, читала лекції, займалася величезною організаційною роботою, але — не жила. Поки у мене не з’єднання явилася чергова надзавдання — доповідь, який дозволив оцінити, скільки зроблено в минулому, і показавши, що є сенс у майбутньому. Без надзавдання людське існування позбавлене сенсу. Тварини народжуються, дають життя новим поколінням, потім функція розмноження згасає, і настає смерть. А ми — ми не вмираємо, поки у нас є мета — дочекатися онуків і правнуків, написати книгу, побачити світ, зазирнути у Задзеркалля… Старості не існує, і нічого не закінчується, поки ви самі цього не захочете.

14. Рокі забирають все зовнішнє, і з віком душа людська поступово звільняється від покривів і постає у своєму первозданному вигляді. Вже немає потреби подобатися, грати в якісь ігри. Можна бути самою собою, говорити що вважаєш і відчуваєш. Нарешті розумієш, що щастя — це ті, чім можна прямо сьогодні і зараз поділитися з іншими, щось маленьке, тендітне й жахливо важливе — сьомга по четвергах, якою так любити ласувати приходити домробітниця. Відріз найкращої вовни для дорогої подруги. Теплий автограф на подарованій книзі. Чи десять самих смачних тістечок з французької кондитерської.

15. Ми б’ємося з життям, думаємо: від отримаємо премію, купимо квартиру, машину, завоюємо посаду — то будемо задоволені! А є ятається назавжди інше — як молодий і гарний тато грає на роялі старовинний вальс «Осінній сон», а ти — кружишься, кружишься під музику, як листок на вітрі…

Наталія Бехтерева все життя присвятила вивченню мозку. Незадовго до відходу у кращий світ вона написала наукову роботу «Розумні живуть довго»

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України