Наталія Бехтерева: «Розумні живуть довго»

Внучка всесвітньо відомого фізіолога, психіатра і невропатолога Володимира Бехтерева, нейрофізіолог з світовим ім’я ям, керівник Інституту мозку людини РАН, академік Наталія Бехтерева вважала, що людський мозок — це жива істота, що знаходиться в нашому тілі.

Їй завжди хотілося заглянути за межу, за межу, побувати там, де ніхто ще не був, хотілося зрозуміти, що робить людину — людиною. І, здається, їй це вдалося. Подробиці в її цитатах.

1. Фактором, що найбільш часто і суттєво впливає на стан мозку здорової людини, є емоції.

2. При емоційних розладах дуже гарні прогулянки, різного роду рухова активність. Що може зробити з людиною плавання, рух біля води! Після водних процедур стаєш просто іншою людиною.

3. Вихований баланс емоцій, розумна гордість і стійкість – найважливіші умови для повної реалізації таланту.

4. Якби люди були здорові і, скажімо так, виявлялися б менш часто подавленны або перевозбуждены проблемами, творчий потенціал людства значно збільшився б. Особливо зараз, у фазу зростаючого інформаційного потоку.

5. Кажуть, Юлій Цезар міг одночасно займатися декількома справами. Коли хочуть вражаюче оцінити інтелект людини, нерідко згадують цю «історичну легенду» – і найчастіше без імені героя (Юлія Цезаря) кажуть: X (Y, Z) може одночасно слухати, писати, говорити. Чомусь я в такий варіант у прямому його розумінні не повірила. І здалося мені, що тут використовується як бі обхідний варіант – йде швидке переключення з однієї діяльності на іншу при мінімальних втратах інформації і з утриманням в пам’яті провідної лінії у всіх трьох ситуаціях. І, як я думаю зараз, не дуже «захоплюючих», не дуже емоційно значущих. Якщо хоча б одне з «справ» виявиться домінуючим – в його користь зламається вся система.

6. Я часто думаю про мозок так, ніби він — окремий організм, як би «істота в істоту». Мозок охороняє сам себе від того, щоб шквал негативних емоцій не захопив його цілком. Коли я це зрозуміла, то відчула таке відчуття, ніби знайшла перлину.

7. Ще одна таємниця мозку — сни. Найбільшою загадкою мені здається сам факт того, що ми спимо. Міг бі мозок влаштуватися так, щоб не спати? Думаю, так. Наприклад, у дельфінів сплять по черзі ліве і праве півкулі… Чим можна пояснити «сни з продовженням» і тому подібні дивацтва? Чи допустима, вам не в перший раз снитися якесь дуже гарне, але незнайоме місце — наприклад, місто. Швидше за все, «казкові міста» снів формуються в мозку під впливом книжок, кінофільмів, стають як би постійним місцем мрії. Нас тягне до чогось ще не випробуваного, альо дуже хорошому… Або віщі сни — це отримання інформації ззовні, передбачення майбутнього або випадкові збіги?.. Я сама за два тижню до новини» з усіма подробицями побачила уві сні смерть моєї матері.

8. Мені завжди хотілося заглянути за межу, за межу, побувати там, де ніхто ще не був, хотілося зрозуміти, що робить людину — людиною.

9. Між іншим, ви знаєте, що у вас в мозку постійно діє детектор помилок? Він нагадує — «ви не вимкнули світло у ванній», звертає вашу увагу на неправильний вираз «синя стрічка» і пропонує іншим відділам мозку його проаналізувати, стрічка «синя», але що криється за помилкою — іронія, незнання або недбалість чиєюсь швидкої мови, що видає хвилювання? Ви ж людина, вам треба знати і розуміти не один, а безліч планів.

10. Виявляється, коли хтось каже «після всього пережитого я став зовсім іншим», він абсолютно прав — перебудувалася вся його робота мозку, навіть деякі центри перемістилися. Ми бачимо, як люди мислять, як вогниками спалахують окремі активні клітини, але ще не розшифрували код мислення і не в змозі по картинці на екрані прочитати, про що ви думаєте. Може бути, ніколи і не розшифруємо.

11. Я допускаю, що думка існує окремо від мозку, а він тільки уловлює її з простором і зчитує. Ми бачимо багато чого, що не в змозі пояснити. Я зустрічалася з Вангою — вона читала минуле, бачила майбутнє. За даними Болгарської академії наук, число її справджених передбачень — 80 %. Як у неї це виходило?

12. Прийнято говорити, що у нас задіяні лише 5-7 % мозкових клітин. Особисто я на основі своїх досліджень схильна вважати, що у творчо мислячого розумного осіб працюють майже всі 100 % — але не разом, а як вогники ялинкової гірлянди — по черзі, групами, візерунками.

13. Я виступала, читала лекції, займалася величезною організаційною роботою, але — не жила. Поки у мене не з’єднання явилася чергова надзавдання — доповідь, який дозволив оцінити, скільки зроблено в минулому, і показавши, що є сенс у майбутньому. Без надзавдання людське існування позбавлене сенсу. Тварини народжуються, дають життя новим поколінням, потім функція розмноження згасає, і настає смерть. А ми — ми не вмираємо, поки у нас є мета — дочекатися онуків і правнуків, написати книгу, побачити світ, зазирнути у Задзеркалля… Старості не існує, і нічого не закінчується, поки ви самі цього не захочете.

14. Рокі забирають все зовнішнє, і з віком душа людська поступово звільняється від покривів і постає у своєму первозданному вигляді. Вже немає потреби подобатися, грати в якісь ігри. Можна бути самою собою, говорити що вважаєш і відчуваєш. Нарешті розумієш, що щастя — це ті, чім можна прямо сьогодні і зараз поділитися з іншими, щось маленьке, тендітне й жахливо важливе — сьомга по четвергах, якою так любити ласувати приходити домробітниця. Відріз найкращої вовни для дорогої подруги. Теплий автограф на подарованій книзі. Чи десять самих смачних тістечок з французької кондитерської.

15. Ми б’ємося з життям, думаємо: від отримаємо премію, купимо квартиру, машину, завоюємо посаду — то будемо задоволені! А є ятається назавжди інше — як молодий і гарний тато грає на роялі старовинний вальс «Осінній сон», а ти — кружишься, кружишься під музику, як листок на вітрі…

Наталія Бехтерева все життя присвятила вивченню мозку. Незадовго до відходу у кращий світ вона написала наукову роботу «Розумні живуть довго»

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

10 − 9 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh