Останні розрахунки фахівців з NASA показують, що з ймовірністю 1 до 2700 в Землю може врізатись досить великий астероїд Бенну. Статися це має в наступному столітті. Експерти вважають, що наслідки зустрічі з Бенну можуть бути вкрай руйнівними — аж до повного знищення життя на Землі. Оцінюючи можливі ризики, вчені прийшли до висновку, що гарантій захисту планети від зіткнення немає. За словами експертів, способи уникнути зустрічі з астероїдом, які розробляються на даний момент не є стовідсотково ефективними. Проте ці розробки ведуться.
Враховуючи, що потужність вибуху в момент зіткнення астероїда з Землею може становити близько 1200 мегатонн, що приблизно еквівалентно 80 тисячам бомб, скинутих на Хіросіму, тому прагнення NASA бути впевненими в захисті планети цілком зрозуміле.
За розрахунками експертів падіння Бенну на Землю може відбутися в неділю, 25 вересня 2135 року. Нещодавно в журналі Acta Astronautica була опублікована стаття, в якій вчені поділилися ідеями про те, як уникнути цієї катастрофічної події.
«На даний момент ймовірність падіння астероїда на Землю досить слабка, але наслідки, у разі цього падіння, безумовно, стануть катастрофічними для нашої планети», — пояснює Кірстен Хоулі з Ліверморської національної лабораторії і одна з учасників нещодавно сформованої команди планетарної безпеки NASA.
«Коли нам на сто відсотків стане зрозуміло, що загроза падіння астероїда дійсно неминуча, то нам дуже хотілося б, щоб Земля до цього часу вже була готова до відбиття цієї загрози».
Найбільш перспективним концептом системи усунення астероїдної загрози розглядається проект космічного апарату HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response). Апарат пропонується використовувати або у вигляді носія термоядерного заряду, або в якості ударного снаряду — фактично тарану, за допомогою якого вчені могли б відштовхнути Бенну від небезпечної траєкторії.
На даний момент HAMMER – поки лише концепт. Імовірно він буде представляти собою космічний апарат вагою близько 8 тонн і заввишки близько 9 метрів. Для порівняння: ширина астероїда Бенну становить понад 510 метрів. Важить космічний камінчик близько 79 мільйонів тонн, що приблизно в 1664 рази більше ваги «Титаніка». Запуск апарату HAMMER пропонується здійснити за допомогою Delta IV Heavy, що є другою по вантажопідйомності ракетою-носієм у світі після Falcon Heavy від SpaceX.
«Два реалістичних варіанти вирішення ситуації, що зараз на розгляді, — це використання космічного апарату в якості ударного елементу або носія для доставки ядерної вибухової речовини, щоб відхилити навколоземній об’єкт», — повідомляють автори дослідження в статті, опублікованій в журналі Acta Astronautica.
Дослідники відзначають, що вкрай важливо підібрати найбільш оптимальний момент для запуску космічного апарату. Якщо запуск здійснити занадто рано, то буде складно передбачити, як поведе себе астероїд після удару. Якщо запустити його занадто пізно – гігантський камінь буде складно змістити з траєкторії.
Хоулі і її колеги провели розрахунки і з’ясували, що для успішності місії може знадобитися від 7 до 11 запусків HAMMER, якщо до ймовірного зіткнення буде залишатися 25 років. Якщо ж до зіткнення буде залишатися близько 10 років, то кількість необхідних запусків може зрости до 53.
Вчені відзначають, що з кожним додатковим запуском будуть зростати не лише шанси на невдачу кожного конкретного запуску, але і можливість повного провалу місії.
«У разі, коли для успішного відбиття удару буде потрібно безліч запусків, успіх місії стає менш оптимістичним у зв’язку з підвищенням шансу провалу кожного окремо взятого запуску», — говорить фізик Ліверморської національної лабораторії Меган Брук Сіл.
Дослідники вважають, що найкраще використання HAMMER у вигляді ударного елементу, який, з’явившись на шляху астероїда, зможе відштовхнути його в іншу сторону і не дозволить досягти Землі. Однак, зважаючи на ряд невизначеностей і невеликого доступного часу реакції цей спосіб може виявитися неефективним.
У цьому випадку більш підходящим варіантом, на думку експертів, буде оснащення космічного апарату HAMMER ядерним зарядом і подальший його запуск в бік Бенну. Вибух, як вважають дослідники, не зруйнує астероїд, але може виштовхнути його з небезпечної траєкторії зближення із Землею. При цьому виконати підрив ядерного заряду пропонується не на самому астероїді (багато хто напевно зараз подумав про фільм «Армагедон»), а в безпосередній близькості від нього. В такому випадку одна зі сторін астероїда піддасться потужному випромінюванню. Його матерія почне випаровуватись, і гази, що будуть вириватись внаслідок цього з поверхні, створять необхідну тягу для зміни напряму Бенну.
Вчені кажуть, що існує занадто багато невизначеностей і ймовірностей, щоб можна було говорити про більш точний результат. В кінці кінців до можливого падіння астероїда на Землю у нас в запасі ще більше 100 років. Проте, завдяки своїй орбіті Бенну кожні шість років досить близько пролітає повз Землю, тому у нас є можливість відстежити зміни в траєкторії його руху. Крім того, до астероїда летить космічний зонд OSIRIS-Rex. Мета місії – зближення з космічним об’єктом і взяття проб його грунту для подальшого вивчення.
Наразі астрономами було виявлено понад 10 000 потенційно небезпечних навколоземних об’єктів. Далеко не кожен з них можна відстежити, як Бенну, але при цьому майже 2500 з них мають схожі з ним розміри. Експерти прогнозують, що якщо хоч один з них вдарить по Землі, то для людства наслідки цього удару виявляться глобально-катастрофічними.
За оцінками дослідників, для запуску процесу масового вимирання на планеті вистачить космічного каменя розміром 1 кілометр. Нагадаємо, що динозаврам довелося зіткнутися з наслідками падіння астероїда розміром близько 10 кілометрів.
Удар астероїда будь-якого розміру стане катастрофічним, якщо не для всієї планети, то як мінімум для її частини. Ключовим фактором, який допоможе нам уникнути цієї долі, є наша пильність.
Експерти кажуть, що в сценарії з неминучою загрозою падіння астероїда на планету ми зможемо зменшити наслідки мінімум за місяць до цієї події. Правда в такому випадку нам дійсно доведеться діяти в стилі фільму «Армагедон», запустивши в об’єкт дуже потужний ядерний заряд, який розколе астероїд на безліч фрагментів. У цьому випадку пошкодження будуть викликані тільки тими його уламками, які подолають земну атмосферу і все-таки впадуть на планету.
«Відкладання питання в довгий ящик може стати найбільшим ворогом для реалізації будь-якої місії по відбиттю астероїдної загрози. Саме тому вже сьогодні спостерігається потреба в старті розробок платформ, які допоможуть нам впоратися з цією загрозою в майбутньому», — говорить Хоулі.