Техно

NASA і Lockheed Martin представили “тихий” надзвуковий літак X-59, він літатиме зі швидкістю 1,5 Маха

NASA і Lockheed Martin, після багатьох років розробки, представили тихий надзвуковий літак X-59 на заводі Skunk Works у Палмдейлі, штат Каліфорнія. X-59 спроектований так, щоб долати звуковий бар’єр, не викликаючи звукового удару. Натомість він видаватиме набагато тихіший “стукіт”, схожий на звук грюкання дверей автомобіля.

Останні 50 років польоти надзвукових літаків були заборонені в США та інших країнах через гучні звукові удари над населеними пунктами. Очікується, що X-59 літатиме зі швидкістю 1,5 Маха, створюючи при цьому тихіший звуковий удар завдяки своєму унікальному дизайну, формі та технологіям.

Команда Quesst готується до першого польоту і тестування інтегрованих систем X-59. Планується, що літак вперше злетить у повітря вже 2024 року, а потім здійснить перший тихий надзвуковий політ.

Після завершення льотних випробувань NASA планує пролетіти на Х-59 над кількома містами США, щоб зібрати відгуки про звук, який він видає, а також про сприйняття його людьми.

NASA и Lockheed Martin представили «тихий» сверхзвуковой самолет X-59, он будет летать со скоростью 1,5 Маха

Мета полягає в тому, щоб надати ці дані Федеральному управлінню цивільної авіації та міжнародним регулювальним органам, щоб інформувати майбутні покоління тихих надзвукових літаків. Важливо зазначити, що Х-59 – це експериментальний літак, і його технології стануть основою для майбутніх проєктів.

Літак X-59 має довжину 29 м і розмах крила 9 м. Літак оснащений двигуном General Electric F414 з форсажною камерою, що створює тягу 9 979 кг, яка дозволить літаку розвивати швидкість 1,5 Маха на висоті 16 800 м.

Форма цього літака, а також його технологічні характеристики зроблять можливим тихий надзвуковий політ. Тонкий, конусоподібний ніс X-59 становить майже третину його довжини, і він руйнуватиме ударні хвилі, які зазвичай призводять до того, що надзвуковий літак спричиняє звуковий удар.

Завдяки такій унікальній конфігурації кабіна літака розташована майже на половині його довжини і не має вікна. Натомість команда Quesst розробила систему під назвою eXternal Vision System, яка використовує серію камер високої роздільної здатності, що під’єднуються до монітора 4K у кабіні.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України