Для своєчасного виходу на пенсію українцям потрібен певний стаж. Наприклад, з 1 січня для виходу на пенсію в 60 років мінімальний стаж становить 31 рік. Однак стаж до 2004 року можна банально втратити, якщо не зробити все правильно.
Так, за словами начальниці Головного управління ПФУ в Донецькій області Наталії Рад, зі стажем, який був зароблений українцями з січня 2004 року, можна ознайомитися в Електронному реєстрі застрахованих осіб. А ось стаж до цієї дати можна взяти тільки з паперової трудової книжки працівника.
Відскановану та завантажену на портал копію паперової трудової книжки потім оцифровують, і вона з’являється в особистому кабінеті користувача на порталі ПФУ. Однак нерідко так трапляється, що дані з трудової не заносяться на портал, а замість них з’являється напис “відхилено” або “скасовано виконання”. Це означає, що або скан-копії завантажено неправильно, або в самій трудовій виявлено якісь неточності.
“Якщо статус обробки “відхилено” або “скасовано виконання”, документ не оброблено. Причини скасування можуть бути різними, зокрема недотримання вимог до сканованих документів, невідповідність прізвища, імені, по батькові тощо”, – пояснила представниця Пенсійного фонду.
Вона також зазначила, що якщо просто копії завантажені неправильно, то їх ще можна перезавантажити. Але якщо виявилася помилка з особистими даними громадянина, тоді пенсіонерам потрібно буде збирати довідки, щоб підтвердити, що це його трудова книжка, і що в ній записано його трудовий стаж.
Але навіть якщо після завантаження копій трудової книжки жодних проблем не виникло, то її цифровий варіант все одно одразу ж не з’явиться на порталі. Згідно із законом, як наголосила Наталія Рад, для цього є місяць. Хоча зазвичай копії паперових документів у ПФУ обробляють швидше – приблизно за два тижні.
Нагадаємо, якщо 2024 року Україна не отримає достатньої міжнародної фінансової допомоги, пенсії виплачувати не перестануть. Тому що вони нараховуються за рахунок внутрішніх надходжень. Однак цих надходжень може не вистачити на індексацію пенсій.