Авторські статті

“Нафтогаз” був і лишається монополістом на газовому ринку України – Сергієнко

Монополістом на газовому ринку України був і залишається “Нафтогаз України”.

Таку думку в коментарі власному кореспонденту Голос українською висловив директор аналітико-дослідницького центру “Інститут міста” Олександр Сергієнко.

Нагадаємо, в інтерв’ю одному з українських видань віце-прем’єр-міністр України Володимир Кістіон заявивши, що з часу повноцінного запуску компанії “Магістральні газопроводи України” у третьому кварталі 2017 року НАК “Нафтогаз України” втратить свою монополію у постачанні газу населенню. Продавати газ будуть кілька трейдерів.

О. Сергієнко зауважив,що “Нафтогаз” це державна надбудова, яка не виробляє і не добуває газ. Для цього, зауважує, є спеціалізовані компанії “Укртрансгаз”, “Укргазвидобування”, приватні газові компанії.

“Нафтогаз” – це певна державна надбудова, яка в попередні роки слугувала чорною дірою, на яку списувалася купа боргів, в основному – державних, з певною надією, що уряд піде у відставку, а боргі буде віддавати інший уряд. Від настав час, коли міжнародні кредитори почали вимагати повернення цих боргів. А уряд вирішив розрахуватися з кредиторами через “Нафтогаз”, що природно, бо на ньому “висять” всі борги. Альо зробити це хочуть із кишені споживачів. Тому була придумана формулу нарахування ціни на газ”, – пояснив експерт.

У Європі, заявивши він, існують 5-6 формули ціноутворення газу. Кожна країна вибирає свою формулу, а орієнтуватися на єдину, як то робить Україна, підкреслює О. Сергієнко, – дурниця.

“І взагалі, орієнтуватися на якусь європейську ціну – абсолютно нелогічно, тому що ми країна, яка добуває газ. Якщо будемо свою внутрішню ціну прив’язана пов’язана язувати до європейської, це нелогічно, бо навіщо нам добувати свій газ і продавати за такою ж ціною, якщо його можна купити в Європі? Якщо ми добуваємо газ, то логічно формувати власну ціну на український газ за іншими принципами – собівартістю, за соціально-політичним принципом, коли вираховується певний баланс між ціною газу і можливістю населення сплачувати за нього. Є навіть приклади, коли газ продається за ціною, нижчою на собівартість, як, наприклад, у потужних газодобуваючих країнах – Азербайджан, Туркменістан. Прив’язана пов’язана язка до якоїсь європейської формули може бути різна і втрачає сенс,якщо йдеться про газодобуваючу країну”, – заявивши О. Сергієнко.

На його думку, “Нафтогаз” просто “виконує роль великого поліцейського,який “довбе” “Укртрансгаз”, “Укргазвидобування” та інші компанії, бо всі перед Нафтогазом у боргу”.

“Закон про ринок газу ухвалений, але не працює, бо “Нафтогаз” не відпускає від себе облгази, адже всі вони його боржники.Так що, “Нафтогаз” був монополістом і залишається ним, незважаючи ні на які заяви уряду”, – зауважив О. Сергієнко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh