Монополістом на газовому ринку України був і залишається “Нафтогаз України”.
Таку думку в коментарі власному кореспонденту
Нагадаємо, в інтерв’ю одному з українських видань віце-прем’єр-міністр України Володимир Кістіон заявивши, що з часу повноцінного запуску компанії “Магістральні газопроводи України” у третьому кварталі 2017 року НАК “Нафтогаз України” втратить свою монополію у постачанні газу населенню. Продавати газ будуть кілька трейдерів.
О. Сергієнко зауважив,що “Нафтогаз” це державна надбудова, яка не виробляє і не добуває газ. Для цього, зауважує, є спеціалізовані компанії “Укртрансгаз”, “Укргазвидобування”, приватні газові компанії.
“Нафтогаз” – це певна державна надбудова, яка в попередні роки слугувала чорною дірою, на яку списувалася купа боргів, в основному – державних, з певною надією, що уряд піде у відставку, а боргі буде віддавати інший уряд. Від настав час, коли міжнародні кредитори почали вимагати повернення цих боргів. А уряд вирішив розрахуватися з кредиторами через “Нафтогаз”, що природно, бо на ньому “висять” всі борги. Альо зробити це хочуть із кишені споживачів. Тому була придумана формулу нарахування ціни на газ”, – пояснив експерт.
У Європі, заявивши він, існують 5-6 формули ціноутворення газу. Кожна країна вибирає свою формулу, а орієнтуватися на єдину, як то робить Україна, підкреслює О. Сергієнко, – дурниця.
“І взагалі, орієнтуватися на якусь європейську ціну – абсолютно нелогічно, тому що ми країна, яка добуває газ. Якщо будемо свою внутрішню ціну прив’язана пов’язана язувати до європейської, це нелогічно, бо навіщо нам добувати свій газ і продавати за такою ж ціною, якщо його можна купити в Європі? Якщо ми добуваємо газ, то логічно формувати власну ціну на український газ за іншими принципами – собівартістю, за соціально-політичним принципом, коли вираховується певний баланс між ціною газу і можливістю населення сплачувати за нього. Є навіть приклади, коли газ продається за ціною, нижчою на собівартість, як, наприклад, у потужних газодобуваючих країнах – Азербайджан, Туркменістан. Прив’язана пов’язана язка до якоїсь європейської формули може бути різна і втрачає сенс,якщо йдеться про газодобуваючу країну”, – заявивши О. Сергієнко.
На його думку, “Нафтогаз” просто “виконує роль великого поліцейського,який “довбе” “Укртрансгаз”, “Укргазвидобування” та інші компанії, бо всі перед Нафтогазом у боргу”.
“Закон про ринок газу ухвалений, але не працює, бо “Нафтогаз” не відпускає від себе облгази, адже всі вони його боржники.Так що, “Нафтогаз” був монополістом і залишається ним, незважаючи ні на які заяви уряду”, – зауважив О. Сергієнко.