ЄС|NATO

На саміті у Вільнюсі лідери NATO пообіцяли Києву пришвидшити членство, коли «будуть виконані умови»

NATO окопається на кордонах Путіна з новими союзниками та допомогою для Києва

НАТО пропонує більше військової допомоги, коли Швеція та Фінляндія приєднаються до блоку

Джерело: Голос українською з посиланням на Bloomberg

НАТО просунуло свої плани розширення у відповідь на російську агресію, зміцнивши перспективи майбутнього членства України та забезпечивши проривну угоду зі Швецією, яка завершить її розширення на північ.

На зустрічі в столиці Литви Вільнюсі лідери НАТО пообіцяли запросити Україну приєднатися до блоку, «коли союзники погодяться і будуть виконані умови» з прискореним процесом вступу. Вони також надали нову допомогу уряду президента Володимира Зеленського на довгострокову перспективу та створили структури для більш тісної координації.

«Ми домовилися про дуже змістовний пакет, який допомагає наблизити Україну до НАТО», — сказав генеральний секретар Йенс Столтенберг на прес-конференції на завершення першого дня переговорів. «Ніколи не було більш сильного сигналу від НАТО».

Це повідомлення також стосувалося розширення альянсу в Північних країнах. Прем’єр-міністр Фінляндії Саулі Нііністо вперше взяв участь у саміті як повноправний член, і до нього приєднався прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон, який допоміг переконати Туреччину зняти свої заперечення щодо заявки його власної країни напередодні переговорів. Додавання Фінляндії та Швеції до альянсу значно збільшує здатність НАТО підтримувати трьох балтійських членів, які могли бути легко відрізані від решти альянсу під час конфлікту.

Очікується, що в середу в ще одну демонстрацію підтримки України країни Великої семи окремо запропонують Україні додаткові зобов’язання щодо безпеки на полях саміту з метою стримування Росії від повторного нападу в майбутньому.

Ці події створюють нову систему безпеки, яка з’явилася минулого року у відповідь на вторгнення президента Росії Володимира Путіна в Україну. Оскільки Фінляндія та Швеція відмовилися від десятиліть нейтралітету, а союзники по НАТО поглибили свою координацію з Києвом після доставки танків, ракет та іншої зброї на мільярди доларів, ідея Путіна про буферну зону між Росією та Заходом була відправлена в історію.

П’ятнадцять років тому обіцянка Альянсу, що Україна колись приєднається, виявилася недостатньою, щоб запобігти постійному нарощуванню російської ворожості, яка призвела до минулорічного повномасштабного вторгнення. Останніми місяцями члени Альянсу борються над тим, як вийти за межі цієї заяви саміту 2008 року.

За словами чиновника, деякі країни були стурбовані тим, що вони обмежать свої можливості для маневру в майбутніх переговорах з Кремлем, якщо обіцянка буде занадто конкретною. Інші були стурбовані тим, що остаточна заява не була достатньо рішучою та ризикувала повторити помилки попереднього покоління.

Напередодні угоди Зеленський, який зустрінеться з президентом Джо Байденом у середу, розкритикував Альянс за відмову надати йому чіткий графік членства в заяві, опублікованій у Twitter, коли він їхав на зустріч.

«Схоже, немає ні готовності запросити Україну до НАТО, ні зробити її членом альянсу», — сказав він, додавши, що такий «безпрецедентний і абсурдний» результат зробить його країну більш вразливою для російського тиску в будь-яких майбутніх переговорах.

Війна Росії фактично прихупиняє членство України в НАТО на даний момент, оскільки поширення зобов’язань блоку щодо колективної оборони на Київ призвело б до прямого конфлікту США та їхніх союзників з Росією, і це ситуація, з якою західні лідери не готові миритися.

Пізніше український президент заявив багатотисячному натовпу, який зібрався в центрі литовської столиці, що Україна зробить НАТО сильнішим, а альянс забезпечить його країні безпеку.

Помилка 2008 року

Дипломати НАТО тижнями сперечалися щодо формулювання членства, причому деякі східні члени наполягали на конкретній дорожній карті, тоді як такі країни, як США, хотіли натомість зосередитися на негайній допомозі для відбиття нападу Росії.

Дипломати хотіли врегулювати переговори напередодні саміту та не дозволити лідерам скласти заяву, як у Бухаресті в 2008 році. Існує школа думок, що угода, яку розбили лідери, зокрема Джордж Буш-старший і Ніколя Саркозі, була стратегічною. помилка, тому що вона привела дві колишні радянські республіки до заходу, не надавши їм належного захисту від Росії.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України