Війна рф проти України

На Росії заарештовано щонайменше 12 учених, які вивчали фізичні процеси при гіперзвукових швидкостях

Як повідомляє ВВС, усім їм закидають держзраду. За час слідства троє затриманих уже померли в катівнях.

ФСБ почала активно цікавитися фахівцями в цій галузі після 2018 року. Тоді Путін презентував російські гіперзвукові ракети, які “не мають аналогів у світі”, у посланні Федеральним зборам. Він заявив, що нова зброя зможе маневрувати в щільних шарах атмосфери зі швидкістю метеорита, долати всі сучасні системи ПРО і буде “практично невразливою”. Також Путін пригрозив Заходу: “Нас ніхто не слухав. Послухайте зараз” і подякував розробникам зброї.

Однак одразу кілька вчених, які вивчають гіперзвук, були заарештовані в підмосковних Центральному науково-дослідному інституті машинобудування (ЦНДІмаш), Центральному аерогідродинамічному інституті імені професора Жуковського (ЦАГІ), а також у новосибірському Інституті теоретичної і прикладної механіки (ІТПМ) Сибірського відділення РАН.

В ІТПМ фігурантами справ про держзраду стали директор Олександр Шиплюк і головні наукові співробітники Олександр Маслов і Валерій Звегінцев. Перших двох звинуватили в передачі секретів Китаю.

Звегінцев, який заснував в інституті лабораторію аерогазодинаміки великих швидкостей, співпрацював із доцентом Томського політехнічного університету Владиславом Галкіним, про арешт якого стало відомо в грудні минулого року. За даними джерела ТАСС, справи проти вчених могли порушити через публікацію 2021 року в іранському науковому журналі. До 2017 року Галкін працював в ІТПМ.

Ще у двох статтях учених, що вийшли за кордоном, співавтором був Шиплюк. Маслова, Звегінцева і Шиплюка також об’єднує участь у проєктах сьомої рамкової програми Європейського союзу FP7, яка передбачає виділення грантів на космічні дослідження.

У цій же програмі брали участь ЦАГІ і ЦНДІмаш, шістьох співробітників яких також звинуватили в держзраді. 27 жовтня минулого року суд засудив до 12 років колонії суворого режиму фізика Анатолія Губанова, який працював начальником відділу в ЦАГІ. За версією слідства, він передав одній з європейських держав секретні відомості про гіперзвуковий цивільний літак HEXAFLY-INT на водневому паливі, у розробці якого, крім Росії, брали участь Нідерланди, Німеччина, Італія, Бельгія і Великобританія.

Підлеглий Губанова, професор МФТІ і доктор технічних наук Валерій Голубкін дістав аналогічний термін за тим самим обвинуваченням.

У ЦНДІМаш справи про держзраду завели на провідного фахівця, фізика Володимира Кудрявцева – він помер, не доживши до суду. За словами його вдови, її чоловік працював із Масловим. Та сама доля спіткала начальника Центру теплообміну та аерогазодинаміки ЦНДІМаш Романа Ковальова – його звільнили за станом здоров’я 13 квітня 2022 року, і через два тижні він помер від раку.

Ще один померлий підслідний – завлабораторією квантових оптичних технологій в Інституті лазерної фізики Сибірського відділення РАН Дмитро Колкер, якого відвезли з лікарні в СІЗО на IV стадії раку підшлункової залози. Він помер через два дні після арешту.

У приватних бесідах співробітники ФСБ зізнавалися, що арешти за звинуваченнями у продажу секретної інформації про російську гіперзвукову зброю відбуваються “за високим бажанням”, розповів адвокат Євген Смирнов із “Першого відділу”, який захищав у судах фігурантів справ про держзраду, зокрема вчених. За його словами, слідчі прямо говорили, що доповідають Путіну про кожну таку справу щодо вчених.

Мета роботи ФСБ – продемонструвати, що за таємницями про російські ракети полюють шпигуни, уточнив Смирнов: “Потішити его, показати, що російські ракети – найкращі і їх намагаються вкрасти”.

Він звернув увагу, що майже всі справи про держзраду проти вчених розвивалися однаково: співробітники ФСБ приходили в інститути і шукали серед їхніх міжнародних проєктів за 10-15 років те, що їм “максимально підходить”. “Завдання було не знайти винних, а в кожному інституті посадити по кілька людей”, – підкреслив Смирнов.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України