Авторські статті

На Росії 240 млн рублів потратили школи на закупівлю автоматів

Більше, ніж на фізику, хімію та біологію: як російські школи закуповують автомати та гранати

Російські школи масово закуповують автомати калашнікова, ручні гранати та інше військовий інветар для проведення уроків початкової військової підготовки, які повертаються до навчальних планів уперше з кінця радянських часів

З січня 2023 року школи витратили понад 240 млн рублів на закупівлі для «кабінетів військової підготовки», а ще 40 млн рублів на ті ж цілі витратили патріотичні клуби, випливає з даних порталу держзакупівель.

Витрати на військовий інвентар кратно перевищили витрати на закупівлі інвентарю для звичайних шкільних предметів. Так, із січня по вересень російські школи витратили на обладнання та інвентар для хімії понад 64 млн рублів, для фізики – близько 11 млн рублів, для біології – приблизно 21 млн рублів. На обладнання кабінетів інформатики (не рахуючи меблів) витратили в 8 разів менше, ніж на кабінети військової підготовки – близько 32 млн рублів.

Найбільше на військову підготовку школярів витратила влада Кузбасу: міністерство освіти Кемеровської області провело відразу три закупівлі, загальна сума яких перевищує 50 млн. рублів. На другому місці з великим відривом Москва та Московська область: там на військовий інвентар витратили 14 млн. рублів.

Крім того, у Кузбасі почали замінювати звичайних викладачів цивільної безпеци на учасників воєн. Так, учень 10-го класу однієї зі шкіл міста Кемерово розповів, що вони замінили колишнього вчителя.

«У нас до цього року предмет викладала така мила жінка, ми просто читали підручник. Наприклад, вивчали, що робити під час пожежі. З вересня її поміняли на колишнього військового, який більшу частину свого життя був пов’язаний з армією та служив в Афганістані».

За останні 8 місяців у відкритому доступі з’явилося близько 380 закупівель інвентарю для початкової військової підготовки. У документації до більшої частини не прописано, скільки саме школи та клуби купують макетів зброї та іншого приладдя. Російське видання проаналізувало 186 закупівель, де не було приховано вмісту контрактів: у них зазначено, що освітні організації закупили близько 1280 автоматів калашнікова. При цьому ціни різняться: зазвичай макет автомата купують за 30-39 тисяч рублів, але в Кіровській області один макет коштував понад 90 тисяч рублів. Разом із ними також часто закуповують патрони калібру 5,45, запасні магазини, макети гранат Ф-1 та РГД-5, навчально-стрілецькі тренажери та муляжі частин тіла.

У закупках для уроку “безпеки” можна знайти макети лабораторій. Так, наприклад, одна із шкіл Іркутської області замовила міні-експрес-лабораторію радіаційно-хімічної розвідки. Крім цього кілька регіонів, серед яких Московська, Ленінградська, Брянська, Ростовська та Воронезька області, стали закуповувати для занять пістолети Макарова, шоломи БР1 та бронежилети БР5.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України