Орендна плата у Відні зросте у липні вчетверте за 15 місяців. Прямо торкнулося 135 000 домогосподарств, а побічно ще більше. А всього за цей період оренда зросла майже на 24 відсотки.
Інфляція продовжує ускладнювати життя орендарям. Оскільки останні місяці вона помітно не знизилася, наступне значне підвищення орендної плати категорії приблизно на 5,5% вже вимальовується у липні. Це буде четверте підвищення всього за 15 місяців і, якщо уряд не вживе заходів, торкнеться 135 000 домогосподарств. Саме це означає: за квадратний метр у категорії А Відня замість 4,23 євро тепер потрібно платити 4,46 євро, у категорії В 3,36 замість 3,18, у категоріях С та D «brauchbar» 2,24 замість 2, 12 і у категорії D «unbrauchbar» 1,12 замість 1,06 євро.
За зазначений період загалом орендна плата зросла майже на 24 відсотки, підрахував Вальтер Розіфка із Палати праці (AK).
«Для квартири площею 70 квадратних метрів це означає збільшення в цілому на 790 євро на рік. Це викликає інфляцію для всіх», — пояснює Хелен Шуберт із Австрійської конфедерації профспілок (ÖGB).
Для кожного третього орендаря витрати на житло тепер є “важким фінансовим тягарем”, тоді як сфера нерухомості приносить високі прибутки.
Однак побічно цей механізм зачіпає не лише категорійних орендарів, оскільки підвищення категорійної орендної плати впливає на експлуатаційні витрати багатьох орендарів. Тому що адміністративні збори, які компенсуються орендарем з експлуатаційними витратами, обмежені сумою у категорії A відповідно до AK та Асоціації орендарів. Тепер уряд повинен натиснути на гальма та ввести обмеження на всю орендну плату, пов’язану з інфляцією.
“Без політичного втручання спіраль цін на оренду продовжуватиме обертатися”, – говорить Шуберт.
Політична партія ÖGB також вимагає скасування тимчасових обмежень, оскільки продовження контракту зазвичай пов’язане із підвищенням орендної плати. Крім того, профспілка хоче більше коштів на будівництво нових квартир і податок на порожні приватні квартири, які давно порожні.