Політика

Мститься за звільнення? Кличко хоче заборонити новобудови в Києві

Столична влада вирішила боротися з хаотичною забудовою міста шляхом повної заборони на нове будівництво в Києві. Більш того, в зоні ризику всі житлові багатоповерхові будинки на завершальній стадії будівництва, які у разі прийняття мораторію неможливо буде ввести в експлуатацію, пишуть Вести.

Експерти вважають, що таким чином Кличко мстити за свого звільнення з посади голови КМДА і відзначають: найбільше постраждають інвестори, яким довше доведеться чекати заселення, а виграють забудовники — вони зможуть підняти ціни на вже готове житло. «Вести» розбиралися, кому вигідна зупинка будівництв у столиці і що про це думали гравці ринку.

Удар по інвесторам

На сайті КМДА з’явився проект рішення мера Віталія Кличка, який передбачає тимчасову заборону на будівництво всіх житлових і комерційних об’єктів до прийняття оновленого Генпланом Києва та інвентаризації всіх об’єктів нового будівництва. «Ввести тимчасову заборону на здійснення підготовчих і будівельних робіт у частині нового будівництва та реконструкції із зміною зовнішніх параметрів об’єктів у місті», — йдеться в проекті рішення.

Для забезпечення такого рішення заходів просити заборонити департаменту містобудування та архітектури КМДА видавати містобудівні умови та обмеження для проектування об’єктів Київраді — видавати будь-які дозвільні документи на будівництво, а Держархбудконтролю департаменту — реєструвати декларації про початок підготовчих робіт, будівельних робіт, а також про готовність об’єкта до експлуатації. Винятки: фрази об’єкти соціальної, транспортної та інженерної інфраструктури, аварійні фрази об’єкти, а також ті, що зводяться на замовлення органів державної або місцевої влади.

Іншими словами, якщо депутати Київради проголосують за цей проект, то в столиці можна буде почати не тільки нове будівництво, але й ввести в експлуатацію будинки, які будуть побудовані під час мораторію. «Найболючішим для ринку та інвесторів буде введення заборони на видачу декларацій про готовність будинку. Їх видають на фінальній стадії будівництва, коли будинок вже практично готовий до заселення. Якщо припинять видачу сертифікатів, то, безумовно, будинки, які планувалися до здачі в кінці 2019-го — початку 2020 р. будуть здані пізніше. Це може вплинути на збільшення середніх термінів затримок з наданням житлових комплексів у Києві, які й так сьогодні перевищили два роки», — каже директор з продажів і маркетингу «CBS Холдинг» Ярослава Чапко.

Коли буде генплан

При цьому якщо інвентаризація нових об’єктів, згідно з проектом рішення, повинна продовжитися до кінця цього року, то питання прийняття нового Генплану столиці може затягнутися на більш тривалий термін. До речі, ще в явились в місті у цього року Кличко обіцяв, що проект нового Генерального плану Києва буде подань на громадські обговорення у липні цього року, а на розгляд Київради — у жовтні 2019-го. Але цього не сталося.

Тім годиною в Інституті Генплану нас запевнили, що документ практично готовий. «На сьогоднішній день проект Генерального плану Києва оновлено практично на 90%. Зараз ми чекаємо від нашого субпідрядника — Інституту охорони культурної спадщини при Мінкультури — його розділ про охорону культурної спадщини. Після того, як він прийде, ми проаналізуємо його, потім цей інститут повинен буде його погодити з міським департаментом охорони культурної спадщини. Далі документ має бути переданий нам для формування цілісного документа Генплан міста Києва. Після цього почнуться процедури суспільних слухань. Я думаю, що вони почнуться десь через півтора місяці. І тільки потім, по закінченню общественных слухань, державної експертизи, погодження Мінрегіоном, обласною адміністрацією (з суміжних територій), серії круглих столів з учасниками ринку, ми будемо виносити проект Генплану на сесію Київради. Точні терміни сказати не можу. Я думаю, реальний прогноз для затвердження оновленого генплану — початок наступного року», — сказав нам директор Інституту Генерального плану Києва Сергій Броневицький.

«Краще б ввели мораторій на корупцію»

Тім годиною такий проект рішення вже викликало подив у експертів і гравців ринку. Багато з яких считают, що це може бути помстою Кличко членам команди нового президента, яка була ініціатором позбавлення його посади голови КМДА, і одночасно інструментом, щоб дистанціюватися від забудовників, у лобіюванні інтересів яких його звинувачують.

Як каже нам містобудівна експерт Віктор Гліба, є кілька версій, навіщо Кличко хоче зупинити всі будівництва. «Перша — насолити Андрію Богдану і Андрію Вавришу (голова ВП і екс-начальник департаменту архітектури КМДА, який, за словами Кличка, призначений новим смотрящим за Києвом), так як їх відносять до забудовників. Друга — насолити Держархбудінспекції, яка видає дозволи, і показати, що Кличко краще, ніж керівництво цього відомства. Це війна політичних трендів. Більше того, перед місцевими виборами та, зважаючи на конфлікт Кличка з ОП, перший, таким чином, хоче показати, що він не забудовник і не пов’язаність язаний із забудовниками. Мовляв, він не при справах в тому, в чому його звинувачують», — сказавши нам Гліба.

Тім годиною, як вважає директор компанії SAGA Development Андрій Вавриш, на такий крок мера Києва підштовхнула нездатність вирішувати питання іншими методами. «Імпотенція і нездатність розробити зрозумілі правила, які розвивають місто, закінчуються тим, що з годиною доводитися визнати, що все, на що ти здатен, — це повна зупинка системи», — сказавши Вавриш.

Він також зазначив, що така робота мерії нагадує крайності. «То вони біжать і вимагають до кінця року прийняти оновлений Генплан, то вимагають розробити і прийняти зонінг, то терміново потрібен мораторій. Мабуть, щось не виходить з цією роботою. Краще б ввели мораторій на корупцію. Це я вам говорю від імені всіх забудовників. І всі будуть задоволені», — говорити Вавриш.

«Загрожує бунтами»

У профільній комісії Київради тім годиною зазначають, що готові підтримати мораторій. «Та вакханалія, яка відбувається на сьогоднішній день із забудовами, безумовно, має колись закінчитися. Тому якщо для цього депутатам доведеться робити цей крок, то доведеться його робити. Я думаю, що такі радикальні заходи робляться вже навіть із запізненням. Буде 61 голос у залі, звичайно, питання. Але те, що місто потрібно рятувати від хаотичної забудови, сумнівів немає. Я думаю, що наша комісія підтримає цей проект рішення», — сказав нам перший заступник голови комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування Роман Марченко.

А від експерти ринку сподіваються, що міська влада не піде на повну зупинку будівництва по місту. В іншому випадку, це загрожує масштабними бунтами.

«Всі будівництва, на яких тривають будівельні роботи без порушень, не зупиняться. Уявіть ситуацію, при якій оголошено, що з такого-то числа всі будівництва в місті зупиняються для інвентаризації. Куди після такої заяви підуть всі будівельники? Правильно, під КМДА. Куди підуть інвестори, які чекають на свої квартири? Вірно, туди ж. А значити, що жодне будівництво не зупиниться», — зауважив гендиректор девелоперської компанії GREENOL Олег Приходько.

Крім того, мораторій може підняти ціни на готову нерухомість у столиці. «Вже сьогодні ми бачимо тенденцію подорожчання готового житла і квартир в ЖК, які вісь-вісь здадуть в експлуатацію. Покупці, які шукають житло для себе, не хочуть довго чекати і ризикувати. При прийнятті даного проекту, ця тенденція тільки посилиться. Вже протягом останнього місяця подорожчання вторинного житла і введених в експлуатацію квартир в новобудовах поскладало мінімум 10-15%», — зазначила Чапко.

Ще одним наслідком може стати зміна настрою самих інвесторів. Вони швидше віддадуть перевагу вкластися у вторинний ринок, готові квартири, ніж ризикувати з «первинкою» напередодні можливого мораторію. Виграти від заборони будувати в столиці нові будинки може передмістя, де мораторію поки не передбачається. Те ж саме стосується і будівництв в інших регіонах.

Насамперед мова йде про перекупників житла, тих, хто купує квартири на ранній стадії будівництва і перепродує людям вже коли будинок побудований. Вони цілком можуть звернути свою увагу на житло у Львові, Одесі, Запоріжжі або Харкові. У тієї ж годину, як запевняє Вавриш, навіть якщо депутати Київради приймуть це рішення, забудовники зможуть його легко оскаржити в суді.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України