Про підсумки засідання Комітету нацбезпеки оборони та розвідки 29 лютого повідомила народна депутатка Ірина Фріз.
Після підготовки таблиці з правками згідно цих напрямків, наступного тижня Комітет буде готувати рішення виходячи з врахування/ відхилення/ часткового врахування наданих пропозицій від нардепів. Далі розгляд в залі Верховна Рада України.
Головне питання – демобілізації було вирішено обговорювати під час розгляду правок, а не в формулюванні, що запропоновано урядом
Тобто, чинна редакція не має підтримки Комітету. Ми вважаємо і будемо наполягати на тому, що терміни звільнення та порядок обрахунку має містити чітко визначену диференціацію для тих, хто під б/р перебуває 12 чи 18 місяців. Також вважаємо необхідним усунення посилання на рішення Ставки в питанні звільнення.
Комітет підтримав:
✅Освіта.
Аспіранти, що навчаються за контрактом зможуть отримати відстрочку на рівні з тими, хто за бюджетною формою проходить навчання. Проте процес їх навчання буде перевірятись МОН. Міносвіти запровадить проміжні обов’язкові екзамени та зробить більш вимогливим іспит для вступу до аспірантури, щоб прибрати можливість ухилятись від мобілізаціі.
👉Відстрочку матимуть докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
👉Громадяни України, які навчаються у закладах освіти та мали право на відстрочку на час навчання зберігають таке право до завершення поточного навчального року. Окрім осіб відрахованих за неуспішність.
✅Базова військова служба.
Підтримали з уточненням чітких строків проходження. Остаточна редакція буде ухвалена під час розгляду правок щодо проходження базової загальновійськової підготовки.
✅Звільнення з військової служби.
Виключили норму, згідно якої підлягали звільненю з військової служби у зв’язку з обранням народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
☝️Відклали рішення щодо норми про військовий облік громадян, які вибули за межі України на строк понад три місяці, та введення обов’язку для них стати протягом 30 днів з дня набрання чинності постанови КМ про особливості ведення військового обліку тих, хто постійно або тимчасово перебувають за кордоном. Будемо розглядати доцільність норми під час розгляду правок та виходячи з кількості осіб, які можуть бути взяти на облік.
✅Щодо виконання військово-транспортного обовʼязку.
Підтримали заборону розпоряджатися транспортними засобами, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП. Тобто, під час діі воєнного стану ті транспортні засоби, які вже стоять і будуть ставити на облік в ТЦК та СП, – не зможуть продати, подарувати тощо.
Вчора на засідання комітету також було розглянуто деякі правки
Комітет не підтримав:
✅1. Обмеження щодо виїзду за кордон.
✅2. Блокування рахунків.
✅3. Електронні повістки.
✅4. Електронний кабінет як обов’язок, але підтримав як право, тобто можливість для військовозобов’язаних, резервістів та призовників використовувати цей механізм для оновлення данних тощо.
✅5. Зниження віку з 27 до 25, адже є ухвалений ВР закон, який вже майже рік не підписано.
☑️Не дійшли згоди щодо обмеження консульських послуг- голоси розділились 50/50. Будемо працювати над цим питанням під час розгляду правок. Обмеження консульських послуг для украінців за кордоном не лише не матиме позитивного ефекту для питання мобілізаціі, а й матиме негативні наслідки – підрив довіри громадян до власної держави, зниження мотивації щодо захисту інтересів України в країнах-перебування(суспільні заходи тощо), збільшення тих, хто взагалі буде відмовлятись від громадянства України. Слід зазначити, що пропозиція щодо обмеження надання консульських послуг надійшла від МЗС, що породжує зустрічне питання – розуміння ними наслідків від цієі хибної ініціативи для держави в цілому. Будемо боротись за зняття цієї норми.
☑️За участі Голови Комітету соцполітики Галини Третьякової, Голови Комітету охорони здоров’я Михайла Радуцького, Міністра соцполітики та заступника МОЗ обговорили питання звільнення від призову під час мобілізаціі. Підтримано звільнення:
– тих, у кого на утриманні троє і більше дітей, крім тих, в кого заборгованість по сплаті аліментів;
– опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі;
– опікуни особи, яка визнана судом недієздатною;
– члени сім’ї І та ІІ ступеню споріднення особи з інвалідністю І та ІІ групи;
– наголосили на необхідності врегулювати питання звільнення від мобілізаціі осіб, на утриманні яких знаходяться хворі, які потребують постійного догляду. Врегулювання питання для інвалідів ІІІ групи – принципове питання, адже маємо тисячі звернень від громадян щодо цієї норми.
🔺Наполягала на знятті 50% бронювання для держслужбовців категорії «Б», «В» та поверненнюя до чинної редакції, що також вже підтримує і Мінеконом і МО. Комітет підтримав першу редакцію, тому будемо це питання також відстоювати під час правок, повідомила депутатка Ірина Фріз
✅За участі Голови Комітету правоохоронної діяльності Сергія Іонашуса та Керівника Нацполу і представника МВС було обговорено питання форми залучення поліції до заходів сповіщення за участі ТЦК СП. Також нормативно визначено критеріі бронювання для Нацпола.
✅Комітет підтримав надання права засудженим особам, які звільнені від відбування покарання з випробуванням бути призваними на військову службу за призовом під час мобілізаціі.