Духовне

«Мир є вершиною і плодом зустрічі із воскреслим Христом», − Глава УГКЦ на Томину неділю

Сьогодні, в неділю після Пасхи, ми згадуємо таку подію: на восьмий день після свого воскресіння Ісус Христос приходить до своїх учнів через замкнені двері, шукаючи віри одного зі своїх поки-що невіруючих апостолів – апостола Томи. Христос показує цьому апостолові свої руки й ноги, рани на своєму прославленому воскреслому тілі, дарує своїм учням радість побачити воскреслого Христа, присутнього між своїми апостолами. А вінцем цієї зустрічі із воскреслим Христом є оця ісповідь віри невіруючого перед тим апостола Томи: «Господь мій і Бог мій!»

Такими словами 23 квітня звернувся Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді на Архиєрейській Божественній Літургії в Патріаршому соборі Воскресіння ГНІХ. З Главою Церкви співслужив владика Йосиф, Єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ.

На думку проповідника, дві події (подія воскресіння Христового, яку ми святкували минулого тижня, коли побачили, як Христос вийшов із запечатаного і закритого гробу, і сьогоднішня подія, коли Христос приходить до своїх учнів через закриті двері) ? глибоко пов’язані. Більше того, одна подія пояснює зміст іншої події.

«Сьогодні ми бачимо, що коли Христос воскрес із мертвих, то Він не воскрес сам. Подія воскресіння не стосувалася лише його єдиного. У воскреслому Христі воскресає усе людство», ? пояснив Глава Церкви. Він в своєму воскресінні зійшов аж до дна аду і зламав та відкрив усі двері ? усе що відчужує людину від Бога.

Так само і сьогодні Він приходить до своїх учнів крізь замкнені двері, щоби їх відкрити і дати їм силу зустрітися із воскреслим Господом, а відтак вийти у світ й хрестити усіх людей в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, аби нести благовість Євангелія про відпущення гріхів, силою того Духа, якого Він сьогодні їм дарує.

«Христос долає усяке відчуження людини від Бога, долає закриття людини перед Богом, символом якого є замкнені двері, за якими ховаються апостоли, ? додав він. ? Закрита людина перед Богом ? чітко відображена в стані апостолів, які чекають на свого воскреслого Спасителя». Тож, за його словами, Ісус перший робить крок назустріч тому, хто є закритим, дає йому руку і можливість торкнутися його воскреслого тіла, відкриває людину і дає їй можливість перестати боятися, міняє страх на радість.

На переконання проповідника, вершиною і плідом цієї зустрічі є мир. Аж три рази зустрічається в сьогоднішньому Євангелії слово «мир». Йдеться про мир, який є плодом єднання Бога і людини, мир, що є переміною внутрішньої дійсності людини, мир, який усуває страх, і тоді людина, відкриваючи себе світові, може його дарувати іншим.

Далі Предстоятель УГКЦ зауважив, що такий образ учня, який закритий і чекає свого власного воскресіння у вірі, є образом кожного з нас: «Сьогодні Церква заохочує кожного з нас зустрітися із воскреслим Христом, зробити свою дорогу у вірі. Бо дуже часто в сьогоднішньому світі навіть ті, які звуть себе християнами, через страх перед тим світом, жорстокою дійсністю, заради порятунку себе, своїх переконань і свого життя, закриваються. Ми думаємо, що в такому закриті нам безпечніше, але Христос сьогодні кличе нас до чогось цілком іншого». Ісус, як вів він далі, запрошує нас здійснити шлях у вірі: «Він перший виходить нам на зустріч і ламає усі двері, за якими ми себе закриваємо до того світу, до якого Він нас посилає».

За словами Блаженнішого, сьогодні в Україні, коли подивимося на її зранене суспільство страхом війни і проаналізуємо ті суспільні процеси, що відбуваються внаслідок тяжкої дійсності, яка є перед нами, спостерігається процес відчуження. «Люди, щоби захистити себе перед жорстокими кривавими обставинами, ніби намагаються врятувати себе, відчужуючись від своєї держави, суспільства, один від одного, від Господа Бога і своєї Церкви. Сьогодні Христос долає це відчуження, закликає нас в мирі вийти назустріч Богові, який до нас приходить і бути носіями миру і перемоги: того миру, який дає тільки Христос, тої перемоги, яку Христос привносить в наше життя, як єдиний і остаточний переможець смерті і всякого зла», ? сказав Глава УГКЦ.

Далі проповідник закликав вірних: «Давайте відкриємо наші двері до Христа! Сьогодні наприкінці Літургії ми поділимося пасхальним хлібом, артосом, що освятили минулого тижня, як символ прославленого воскреслого Тіла нашого Спасителя. Це є ніби запрошення, яке Христос звернув до свого учня кажучи: «Простягни свого пальця сюди, та на руки Мої подивись. Простягни й свою руку, і вклади до Мого боку. І не будь невіруючий, але віруючий». Тому сьогодні, причащаючись Тіла і Крові нашого Спасителя, отримуючи пасхальний хліб в наші руки, відкриймося йому і скажіть: «Ти єси Господь мій і Бог мій».

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України