Здоров'я

Метод Александера: до здоров’я через правильну поставу

Головна ідея полягає в тому, що цілий ряд захворювань організму (серця, судин, внутрішніх органів, сечостатевої системи) пов’язаність язаний із звичкою неправильно рухатися і порушення природного положення шиї і голови. Це викликає викривлення хребта і перенапруження м язів навіть у стані спокою.

ЯК АКТОР СТАВ ЛІКАРЕМ

Щоб розповісти про метод Александера детальніше, для початку потрібно звернути до особистості людини, розробив його. Фредерік Матіас Александер народився в 1869 році кволим і слабким дитиною, яка в дитинстві часто хворів, а особливо страждав від захворювань дихальних шляхів. Він зростав настільки болючим, що не зміг вчитися у звичайній школі і проходив навчання на дому.

У хлопчика була дуже сильна тяга до мистецтва, він вчився грати на скрипці, витрачав всі свої гроші на відвідування музеїв і виставок. Подорослішавши, Александер створив власний театр, де виконував твори Шекспіра, граючи всі ролі в поодинці. Театр одного актора набирав популярності, адже Фредерік був талановитий.

Але на підйомі своєї кар’єри він знову зіткнувся з проблемами дитинства. Проблеми з органами дихання призвели до того, що хлопець ставши часто втрачати голос — іноді це відбувалося навіть посеред вистави. Александер звертався до численних лікарям, але вони так і не змогли нічим допомогти. І тоді він вирішив вилікувати собі самостійно, попередньо вивчивши своє тіло.

ХВОРОБА – ЦЕ ОБУРЕННЯ ТІЛА

Для цього він користувався системою дзеркал, дозволяла поглянути на себе з боку. Головним ідеєю Александера була думка, що захворювання — це протидія організму якимось невірних дій. З годиною він виявивши, що його голова неправильно розташована по відношенню до тіла, із-за чого порушена постава.

Змушуючи організм тримати голову в неприродному положенні, людина змушує перенапружуватися на м’язи. Через непосильне навантаження тіло починає «обурюватися», висловлюючи своє невдоволення через болі і хвороби.

Так, неправильне положення голови може призвести до сколіозу, головних болів, артриту, остеохондрозу, перепадів тиску, аритмії серця, захворювань травних органів (панкреатит, холецистит, гепатит, гастрит, виразкова хвороба), дихальних шляхів (гайморит, бронхіт, плеврит), сечостатевої системи (жіночі та чоловічі хвороби, цистит, нефрит) і інших неприємностей.

Чому так відбувається? Коли людина тримає голову неправильно по відношенню до хребта, останнім доводитися неприродне згинатися і викривлятися, щоб дотримати рівновагу всього тіла. Подібні викривлення призводять до появи горба, виступає противагою, спазмів м язів, затисненню внутрішніх органів і нервів…

Щоб уявити, що відбувається з нашими тканинами при неправильній поставі, візьміть подушку. Подивіться на неї, яка вона однаково м’яка і рівна з усіх боків. Так виглядає здорове тіло. А тепер зігніть її навпіл. Наволочка і зовнішня частина подушки натяглися — здається, вони готові лопнути. У тієї ж годину частина, яка не всередині, скукожена, сморщена і ущільнена.

Те ж саме відбувається з тканинами, прикріпленими до викривленого стрежня хребта — частина їх знаходиться в постійно розтягнутому стані, а інша частина, яка не всередині, зім’ятf і затиснута. Уявіть собі, як тісно травних органів згорбленого людини — природа відводила їм куди більше місця всередині живота, але тепер вони здавлені і зліплені один з одним. Звичайно, така людина не може бути здоровою.

ШЛЯХ ДО ЗДОРОВ’Я ЧЕРЕЗ ЗМІНУ ЗВИЧОК

Метод Александера: к здоровью через правильную осанку

Тепер, коли ми зрозуміли головну ідею методу, необхідно усвідомити, як він працює. Практично всі ми страждаємо від неправильного положення голови, шиї і хребта, альо як змінити його на правильне? Адже такий стан організму звично для нас, при спробі випрямитися і тримати голову рівно ми відразу ж отримуємо у відповідь м язову біль у спині.

Щоб привести свою опорно-рухову систему в порядок, Александер розробив комплекс вправ, спрямованих на ті, щоб нагадати тілу про його природному положенні. Фредерік вважав, що навіть незважаючи на багаторічну звичку горбиться, тіло постійно прагне повернутися в природне зручне положення — треба лише допомогти йому. Крім того, необхідно змінити ряд звичок, щоб тіло саме знайшло правильний стан.

ПЕРШИЙ КРОК ДО ЗДОРОВ’Я – ПРАВИЛЬНО СТОЯТИ

Правильна ваша постава чи ні — складно визначити, особливо якщо відхилення невеликі. Деякі вправи спрямовані на те, щоб виявити проблему і одночасно навчитися контролювати своє тіло.

Будь-який рух можна здійснювати без зусиль, не надаючи зайвої напруженості м язів. Парадоксально, що в самому початку правильні рухи, навпаки, заподіюють біль і незручність. Але, звикнувши рухатися вірно, ви відчуєте, наскільки легше стало тілу виконувати звичні рухи.

Стати до стіни, не торкаючись до неї, п’яти повинні розташовуватися на відстані 5-7 сантиметрів від стіни, між ступнями заліште 25-30 сантиметрів простору. Потім, не відриваючи ніг від підлоги, притулившись до стіни. Слідкуйте за тим, як ви це робите: при нормальній поставі лопатки й сідниці стикнуться із стіною одночасно. Якщо якась частина притулилася раніше, значить, є проблеми з поставою.

Якщо першим торкнувся стіни потилицю, значить, у вас є звичка закидати голову назад, що також дуже шкідливо для постави і здоров’я.

В районі попереку у вас буде вільний простір між хребтом і стіною. Зігніть ноги в колінах і трохи повзете вниз, одночасно розпластавши хребет по стіні, досягніть повного дотику шкірного хребця. Якщо стояти в такому положенні стає втомлює вже через кілька секунд — значити, що у вас серйозні проблеми з поставою. Якщо відчуваєте напругу в стопах, трохи розведіть коліна.

Постійте так, скільки зможете, потім повзіть» по стінці вгору, випрямляючи ноги, але не повністю — коліна повинні залишитися трохи зігнутими. При цьому між попереком і стіною знову з’явиться зазор — це нормально. Постійте так кілька хвилин. Відривайтеся від стіни поетапно: голова, лопатки, сідниці.

ДРУГИЙ КРОК ДО ЗДОРОВ’Я — ПРАВИЛЬНО ХОДИТИ

Одного вправі спрямована на те, щоб виявити неправильні рухи при ходьбі. Поставте поруч два стільці з високими спинками, залишивши між ними місце, щоб можна було пройти. Станьте посередині, візьміться за спинки стільців кінчиками пальців, ніби гидливо берете брудну ганчірку. Лікті розведіть в сторони. Починайте в уповільненому темпі робити крок правою ногою.

Відірвіть п’ятому ятки від підлоги, зігніть ногу в коліні і залишіться в цій позиції. На даному етапі легко зрозуміти, чи правильно ви розподіляєте навантаження, переносячи центр ваги на другу ногу. Багато роблять це не за допомогою згинання коліна, а з допомогою підняття правої сторони тазу. Це можна визначити, звернувши увагу на руки: при неправильному кроці одна рука буде опускатися і викривлятися, ви відчуєте дискомфорт.

Під час правильної ходьби в шагании не задіяна верхня частина тіла, положення рук має залишатися однаковим. Відрив ноги від підлоги відбувається поступово, від п’яти до вказівного пальця. Приземлення ноги — в тому ж порядку, від п’яти до носка. Все це потрібно робити дуже повільно, усвідомлюючи кожен етап.

Метод Александера: к здоровью через правильную осанку

ТРЕТІЙ КРОК ДО ЗДОРОВ’Я – ПРАВИЛЬНО СІДАТИ

Як зазвичай ми сідаємо? Поспостерігайте за собою. Перш, ніж опуститься на стілець, ви нахиляєтеся вперед, трохи відкидуєте голову назад, вигинаєте спину і «вікидаєте » таз. Така поза робить з вашого хребта хвилеподібну конструкцію, завдаючи йому чимало незручностей. Це завдає непоправної шкоди поставі і здоров’ю.

Сідаючи, необхідно зберігати положення голови, шиї і хребта в тому ж вигляді, в якому ви стоїте — вертикально прямо. Якщо складно уявити, як можна так мережу, уявіть собі людину, що отримала погану звістку. Він з розмаху обезсилено сідає на диван, верхня частина його тіла залишається на колишній позиції, працюють лише швидко согнувшиеся  ноги. Приблизно ті ж саме, але в уповільненому темпі, має відбуватися з вами.

Витяг з книги Александера: «Розглянємо, що відбувається, коли ми повільно сідаємо. П’яти розводяться в сторони, пальці ніг повернені всередину. Колінні чашечки повільно рухаються вниз і вперед, тіло поступово опускається. Саме в цей момент більшість людей: відкидає голову назад; випинає нижню частину грудної клітки ; висуває таз назад.

Насправді ж корпус повинний опускатися вниз між двома уявними вертикальними лініями. Не можна висувати таз назад, а нижню частину грудної клітки — вперед. До речі, сидіти, закинувши ногу за ногу, — теж шкідливо: це створює зайву напругу м язів.

ЧЕТВЕРТИЙ КРОК ДО ЗДОРОВ’Я – ПРАВИЛЬНО ЛЕЖАТИ

Цю вправу потрібно виконувати два рази в день протягом 10-20 хвилин. Ляжте на підлогу, під голову покладіть книгу. Ноги разом, зігнуті в колінах; коліна націлені в стелю. Не можна відволікатися і міняти положення тіла.

Шия повинна бути вільною, голова — прагнути вгору і вперед. Постарайтеся подумки подовжити свій хребет, уявляючи, як спина розтягується і розширюється. Домігшись такого стану, розслабтеся і лежите, відчуваючи, як витягуєтесь в довжину. Не закривайте очі, щоб не заснути.

Встаючи, намагайтеся не порушити спокійного і розслабленого стану м язів. Піднімайтеся повільно, поступово, без ривків.

Повторюючи це вправи кожен день, ви помітите, що зникли болі в шиї і спині, мозок ставши ясніше, з’єднання явилася легкість у всіх кінцівках.

Але наше тіло запрограмоване на ті, щоб рухатися легко і невимушено, виконуючи всі рухи з природною легкістю і грацією, ніби кішка. Гарна постава — природне властивість, яке можна повернути, приклавши певні зусилля. Потрібно лише витратити трохи часу і сил.

Багато вважають техніку Александера світовим відкриттям, завдяки яким можна позбутися багатьох хвороб. Деякі розглядають її як доповнення або продовження інших систем, відправною точкою різних гимнастік і вправ. Але в будь-якому випадку, якщо ви візьмете на озброєння її принципи, ваше тіло стане здоровіше і скаже вам «спасибі»

Автор: Андрій Беловешкин

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України