Техно

Марсохід InSight відновлюється після пилової бурі, оскільки потужність посадкового апарата продовжує слабшати

Збільшення кількості пилу на сонячних панелях (ліворуч) на посадковому модулі InSight Mars різко знизило доступну потужність і, ймовірно, призведе до завершення місії протягом року

Авторство і права: NASA/JPL-Caltech

Апарат NASA InSight Mars відновився з безпечного режиму, викликаного пиловою бурею в січні, але керівник проекту каже, що місія все ще завершиться протягом року через зниження рівня потужності.

У презентації на засіданні Групи аналізу програми дослідження Марса (MEPAG) 3 лютого Брюс Банердт, головний дослідник місії InSight, сказав, що очікує, що посадковий модуль відновить нормальну роботу 5 лютого після переходу в безпечний режим січня.

Безпечний режим був викликаний регіональною пиловою бурею, яка заблокувала сонячне світло для посадкового модуля на сонячній енергії. Цей шторм “дуже швидко розширився”, сказав він, грунтуючись на даних інших космічних кораблів. «Ми насправді не отримали жодного раннього попередження про це».

Пилові бурі вимірюються за коефіцієнтом, який називається оптичною глибиною, з більшим значенням, що означає менше сонячного світла, що досягає землі. Що стосується цього шторму, Банердт сказав, що шторм ніколи не підвищувався вище двох.

«Він все ще досить пиловий, але не такий запилений, щоб справді загрожував космічному кораблю», — сказав він.

InSight міг би передати пилові бурі з значенням чотири (тау), перш ніж відсутність сонячного світла, доступного для живлення, викликала серйозні занепокоєння. Для порівняння, марсохід Opportunity, місія якого завершилася після пилової бурі в 2018 році, виміряв тау 10,8 перед тим, як вийти з мережі.

За його словами, безпечний режим закінчився 18 січня, і диспетчери поступово відновлюють нормальну роботу посадкового модуля без жодних ознак тривалого впливу пилової бурі.

Однак місія боролася з поступовим зниженням потужності космічного корабля через накопичення пилу на його сонячних батареях. На відміну від марсоходів Spirit і Opportunity, чиї масиви регулярно очищалися від атмосферної активності, пил продовжував накопичуватися на масивах InSight. На зустрічі MEPAG у червні 2021 року Банердт прогнозував, що рівень потужності впаде нижче необхідного для підтримки космічного корабля навесні 2022 року.

Цю дату трохи відсунули, але за його словами, довгострокові перспективи для посадкового апарату все ще не виглядають багатообіцяючими. «Наші поточні прогнози вказують на те, що енергія впаде нижче необхідної для роботи корисного навантаження в період з травня/червня і, ймовірно, нижче живучості ближче до кінця року», – сказав він.

Місія все ще працює над способами очищення масивів, включаючи процедури, коли роботизована рука посадкового апарата забирає бруд і скидає його прямо проти масивів, щоб зерна відскакували від масиву і збирали накопичений пил через процес, який називається сальтацією. «Це звучить як божевільна річ, але насправді це працює», – сказав Банердт. Проект робив це кілька разів, і в кожному випадку він підвищував вихід масивів на 1-3%.

Однак ці зусилля можуть лише відкласти неминуче. «У нас немає кришталевої кулі, але наша найкраща оцінка полягає в тому, що ми, ймовірно, не отримаємо багато наукових даних минулого літа», – сказав він. «Космічний корабель, ймовірно, прослужить не більше року».

Зменшення потужності відповідало очікуванням, зазначив він, і його потужності більш ніж достатньо, щоб InSight міг виконати свою основну місію протягом одного марсіанського року після приземлення в листопаді 2018 року. Місія також досягла своїх наукових цілей найвищого рівня, незважаючи на зниження потужності та збій зонда теплового потоку заритися на марсіанську поверхню.

Операції InSight фінансуються протягом цього року

Банердт сказав, що місія подала пропозицію в рамках поточного старшого огляду NASA щодо планетних наукових місій щодо продовження у випадку, якщо відбудеться «захід з очищення», який видаляє пил з решіток і збільшує потужність посадкового апарата. Проте така подія малоймовірна, визнав він. «Ми не ставимо на це нашу іпотеку».

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України