Право

Ладижин: місто інновацій. На Вінниччині показали, як виглядатиме безпека майбутнього

У Ладижині поліція Вінницької області відкрила новітній «smart» простір, аналогів якого немає в Україні. У ньому ефективно реалізована концепція безпечного середовища. На презентацію запросили керівництво Вінниччини, народних депутатів, а також представників місцевого бізнесу, які брали активну участь в реалізації проєкту.

«Усі ми хочемо жити в громадах, де є така система безпеки. Щоб налагодити й створити цю систему, була важлива синергія й об’єднання спільних зусиль місцевої влади, поліції й бізнесу. Тому для мене це – ще один з прикладів соціальної діяльності бізнесу, який приносить стратегічну користь громаді. Сьогодні відчуття безпеки – одна з найбільших цінностей, яку хочуть відчувати люди, особливо під час повномасштабної війни, де б вони не проживали. Тому я радий, що цей проєкт вдалося втілити попри всі виклики», – прокоментував Юрій Мельник, заступник голови правління міжнародної компанії у сфері агро- та харчових технологій МХП.

Ігор Волокітенко, заступник начальника ГУНП у Вінницькій області, пояснював, чому ця система важлива для України. Презентаційний зал, умовно, поділили на дві великі локації. В одній, демонстрували сучасні винаходи (смарт світлофори, камери, датчики), які вже зараз полегшують та убезпечують життя українців. В іншій частині, за допомогою технології 3D моделювання, розповіли про основні функції системи Смарт Сіті.

Як зазначають правоохоронці Вінниччини – встановлені камери відеоспостереження та датчики цілодобово фіксують різні події та в режимі реального часу передають дані в новостворений ситуаційний центр. До речі, виглядає «смарт центр» доволі футуристично: прозоре скло (концепція відкритого простору не тільки модна, а і практична), надсучасні монітори та системи керування. Проте, не в цьому його родзинка. Аналітичний (мозковий) сервер – ось серце «розумного міста». У Вінницькій поліції зауважують, що «смарт система» – це їхнє ноу-хау. Все робилося на місцевому рівні – від концепції і до написання програмного забезпечення та налаштування алгоритмів.

Саме завдяки програмному забезпеченню, яке обробляє великі масиви інформації, система здатна: сканувати обличчя, визначати пожежі на відстані, шукати загублених людей (особливу увагу приділили пошуку зниклих дітлахів), попереджати про небезпечні предмети, виявляти нестандартну поведінку людини (якщо, раптом, перехожому стане зле) та відстежувати потенційних порушників, як автомобілістів так і пішоходів. Найцікавіше, навіть зміна одягу чи закрите обличчя не дозволить злочинцю уникнути відповідальності. Цілодобовий відеомоніторинг осягає вулиці громади, лікарні, коледж, школи та дошкільні навчальні заклади. Найцікавіше, що камери з комерційних структур теж можна під’єднати до системи «Смарт Сіті». Головне – це бажання власників тієї чи іншої будівлі. Таким чином – мережа може розширюватися.

Контроль стану безпеки в місті здійснюється не лише за допомогою камер та датчиків. Спеціальні дрони дозволяють швидко отримати зображення з тієї місцевості, куди важко дістатися землею. Величезний плюс саме цих безпілотників: вони оперативні – можуть долетіти швидко у будь-який куточок міста, та автономні – виконавши завдання самостійно повертаються до спеціальної бази, де відновлюють заряд батареї.

Окреме зацікавлення у гостей презентації викликав автомобіль з «Wanted Detection System». Теж ексклюзивна розробка поліції Вінниччини. Авто дозволяє сканувати номерні знаки і одразу виводити всю інформацію на планшет поліцейського. Тобто, зупиняючи правопорушника правоохоронець володітиме всіма даними, щоб правильно будуватиме діалог з громадянином.

Здивували гостей і системою VR – це так звана, віртуальна реальність. У багатьох присутніх виникло запитання – для чого VR поліції? Гостям пояснили, що за допомогою такої технології, до прикладу, слідча група, може опинитися на місці події за сотні кілометрів і допомогти в розслідуванні. Поліцейський одягає шолом віртуальної реальності, а на місці працює камера, яка онлайн передає відео у форматі 360 градусів.

Мобільні пристрої – окрема тема розмови. До прикладу, тепер поліцейський офіцер громади (завдяки планшету, який пов’язаний зі «смарт сіті») зможе переглядати відео в режимі онлайн з камер спостереження, статистику, архів записів, аналітику та виявляти проблемні питання в громаді і оперативно їх вирішувати.

Під час презентації гостям також представили інновації, які зможуть покращити життя громадян. Це – система дистанційного керування дорожнім рухом, яка допомагає розвантажити вулиці під час годин пік. Розумні парковки – пришвидшують процес пошуку вільного місця для паркування авто за допомогою спеціального додатку та сенсорів, що відстежують наявність паркувальних майданчиків в режимі онлайн. Аналізатори якості повітря, рівня тиші, сканери звуку. Останні, здатні виявляти крики про допомогу чи постріли і одразу сигналізувати правоохоронцям про подію.

Увесь технологічний комплекс обійшовся в майже 7 млн грн (6 965 000 грн). Половина суми була надана з міського бюджету Ладижина. Ще 3,2 млн грн задля безпеки ладижинців виділила компанія МХП. За словами в. о. міського голови Ладижина Олександра Коломійця, проєкт «Безпечне місто» стане успішним прикладом довготермінового планування розвитку громади, формування культури поведінки в публічних місцях та безпечних умов життєдіяльності від дітей до літніх людей.

Під час неформального спілкування з представниками правоохоронних органів – гості презентації активно цікавилися можливістю впровадження технології Смарт Сіті в своїх громадах. Начальник ГУНП у Вінницькій області Іван Іщенко зауважив, що за даною системою майбутнє і Смарт Сіті буде впроваджуватися на території всієї області, зокрема, вже незабаром система запрацює у Могилеві-Подільському та Вінниці. І додав, – унікальна архітектура, яка використовується при побудові системи «Smart City», дозволить суттєво знизити витрати громади на її розбудову та покращити взаємодію місцевої влади і правоохоронної системи.

Врешті, і організатори і гості заходи погодились з тим, що за такою системою майбутнє. Вона здатна вже завтра зменшити кількість злочинів та попередити багато надзвичайних подій, щоб українці проживали під безпечним та мирним небом.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України