Назва цієї публікації напевно вже прекрасно говорить сама за себе. Погляньте на сухий листок на фотографії вище. Що ви бачите? Він сухий, мертвий і помятий, а потемнілі прожилки, що розтягнулися по всій поверхні листочка – останнє нагадування про його колишньої свіжості і смарагдовому забарвленні … Втім, якщо придивитися уважніше, ви помітите очі і ніжки! Насправді це зовсім не лист, а дуже навіть привабливе комаха, якщо дізнатися його трохи краще.
Якщо постаратися, цю дивовижну денну метелика можна зустріти всюди в тропіках Азії від Індії до Японії і в Африці. Вид з фотографії по-науковому називається Kallima inachus, хоча частіше його величають помаранчевої або індійської метеликом-листовидки. Незвичайна зовнішність цієї комахи (захисне забарвлення) допомагає йому переховуватися від ненажерливих хижаків, адже неможливо з’їсти те, чого ти не бачиш. Але варто дочекатися того моменту, коли метелик розкриває свої крила, і ви будете просто вражені її прихованою красою.
На відео ви можете більше дізнатися про такого дивовижного метелика :
Це чудове перевтілення – з засохлого і пожовклого листа на метелика з розкішними яскравими крилами. В один момент майстерний камуфляж змінюється на неймовірно яскравий і помітний образ – комаха немов хвалиться своїм вбранням, розкриваючи перед спостерігачами візерунок з чорної верхівки, помаранчевої смужки і білого «вічка» на насиченому синьому тлі поверхні тонких крил. Можливо, ці білі цятки з’явилися теж для захисту, щоб обманювати потенційних хижаків.
Фото: Wikimedia
Самки і самці метеликів-лістовидок виду Kallima inachus зовні майже не відрізняються, і недосвідчений спостерігач помітить хіба що невелику різницю в їх розмірах – самки зазвичай більші. До того ж кінчик їх переднього крила довше, ніж у самців. Ще у самок зовнішня поверхня крила буває руде. Однак у цього виду є й інша цікава риса, пов’язана з його зовнішністю. Калліми відрізняються за кольором і розмірам ще й в залежності від того, вибралися вони з лялечки в посушливу або в дощову погоду. На фотографії нижче ви якраз можете порівняти самку, що з’явилася на світ в сезон посухи (зліва), і метелика, що покинули свій кокон в сезон дощів (праворуч).
Фото зліва: J.M.Garg / Wikipedia, фото праворуч: Nandini Velho / Wikipedia
Фото: Wikipedia
З обох сторін крила листовідок виглядають інакше в залежності від погоди, під час якої їм судилося відправитися в свій перший політ. Одна комаха відповідно посушливого сезону виглядає більш тьмяним і бляклим, а інше – як ніби воно щойно потрапило під дощ і тому здається явно яскравіше і соковитіше.
Фото: Wikimedia
Метелики-листовидки дуже добре літають і здатні на дуже далекі перельоти. У повітрі на Калле часто нападають птиці, тому в разі атаки в небі їм доводиться хаотично змінювати траєкторію свого польоту і скоріше спрямовуватися в ліс, щоб злитися там з опалим листям. Як тільки метелик добирається до дерев, вона закриває свої крила і завмирає. У такому вигляді хижак просто не в змозі розпізнати свою жертву на тлі крони і відправляється на пошуки нової жертви.
Фото: fotopamas
Метелики-листовидки – не такі вже й рідкісні комахи, хоча в Китаї їх вже зарахували до виду, що знаходиться під загрозою зникнення. У багатьох частинах світу в рік з’являється по 3 нових покоління Каллен, хоча в другому поколінні зазвичай входить в стан діапаузи (гальмування обміну речовин і зупинки формообразовательних процесів) і проводить зиму в стані сплячки до приходу весни, коли ці метелики нарешті відновлюють свій цикл розвитку . Представники першого і третього покоління зазвичай не схильні до таких циклів Діапауза, що вказує на велику кількість поживних речовин в сезони їх перетворення на дорослу особину. А ось гусениці листовідок навпаки зовсім вибагливі в їжі і готові з’їсти практично що завгодно і в будь-яких кількостях.
Як ви вже переконалися, наш світ населяють дуже різні і просто дивовижні істоти, так що залишається тільки сподіватися, що вони ще довго будуть прикрашати нашу Землю десь посеред азіатських тропіків.