Авторські статтіТехно

Комп’ютерну програму навчили визначати брехунів по відео

Американські вчені створили програмне забезпечення нового типу, здатне визначити брехню з відеозапису. Досвідчена модель враховує слова і жерсти людини. На відміну від поліграфа для успішної роботи їй не потрібен прямий контакт із тілом, а точність виявлення брехні досягає 75 відсотків. Про винахід повідомляється в прес-релізі Мічиганського університету.

Матеріалом для програми послужив набір з 120 відеозаписів реальних судових справ. На відміну від добровольців, обманюючих на прохання вчених під час експериментів, в суді у людей була реальна (і серйозна) мотивація спотворювати істину.

На відеозаписах представлені свідчення обвинувачуваних і свідків. Спираючись на вироки суду, вчені визначили, хто очевидно брехав в кожній справі. Потім дослідники розшифрували записи, а також провели облік жестів (рухів голови, рук, рота, брів і очей).

Всю цю інформацію завантажили в систему і запропонували виявити брехунів. Отримавши дані про слова і жести, програма досягла 75-відсоткової точності. Люди, для порівняння, показали результат лише у 50 відсотків.

«Люди — погані детектори брехні. Природа не пристосувала їх до вирішення такого завдання. Існують явні ознаки брехні, але в процесі спілкування ми не приділяємо їм достатньої уваги: ми не рахуємо, скільки разів людина говорила “я”, або дивилася вгору. Ми концентруємося на більш високих рівнях комунікації», — розповіла керівник проекту Рада Михалча (Rada Mihalcea).

Говорячи неправду індивіди частіше дивляться прямо в очі, більше жестикулюють, частіше вживають вигуки типу «е-е» і «гм-м», а також висловлюються підкреслено, об’єктивно (наприклад, викладають подію в третій особі).

Зараз, для підвищення точності системи, вчені інтегрують у неї фізіологічні параметри — пульс, частоту дихання, коливання температури тіла. Збирати цю інформацію планується з допомогою неінвазивної інфрачервоної термографії.

Лента.ру

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України