Авторські статтіВійна РФ проти України

Коли боги війни ставлять крапку… У

Нещодавно НГШ прийняв у себе команду блогерів, яким розповідав про те, чим і як дихає зараз армія. Спілкування було багато, але недостатньо. Блогери в більшості своїй сиділи тихо і намагалися перетравити обсяги інформації, яку вивалив на них Муженко. Але був один момент, який попросили уточнити. Сам момент стосувався початку війни, застосування «Точок-У» та ефективності нашої артилерії.

3f686efea36337cb8ee092ee0e9b7269.jpeg

Найактивнішу фазу протистояння Муженко згадав так:

«Коли сказали, що зайшла колона в 160 одиниць техніки, яка чітко видна розвідниками, серце в черговий раз ухнуло. Війна, вторгнення. Ми все це розуміли. Як через туман чую свій голос: нанести вогневе ураження, виконувати … І, дивлюся, люди, почувши наказ, починають працювати, «виринають» з шокового стану. Є наказ – треба виконувати, емоції пізніше …

Ми туди вдарили всім, чим могли. Туди прилетіли чотири «Точки-У». Там горіло все в радіусі декількох кілометрів. Літаки літали туди, але ефективність вогневого ураження оцінити не могли – пожежа і піднімається дим, який перекривав огляд. Потім вже пізніше, через місяці, на ці позиції вийшли розвідники і виявили там 15 одиниць броньованої техніки, яка не піддається восстановлению. Скільки було пошкоджено і потім витягли звідти – невідомо. Які втрати поніс противник, теж неясно ».

Цей епізод і мотивував мене на написання цієї статті. Сам вищеописаний інцидент стався в секторі «Д». БТГр «псковичів» вийшла на «бетонку» недалеко від піщаного кар’єру і чомусь зупинилася. Через нетривалий час туди прилетіли ракети з веселою БЧ. А «псковичам» стало невесело.

28 серпня засобами розвідки підрозділів штабу АТО в районі населеного пункту Калинове було виявлено зосередження особового складу і техніки противника (БТГр ВДВ ЗС РФ, 76 ГВ ДШБ).

Рішенням відділу РВіА штабу АТО завдано груповий ракетний удар по противнику 4-ма ТР 1 РДН 19 РБР, за результатами якого вражена велика частина особового складу і техніки противника.

За даними розвідки, втрати БТГр склали вбитими і пораненими близько 3 сотень людей, з яких більше сотні – загиблі. Є свідчення людей, які і перевозили дрібними групами російських солдатів до кордону і до яких в села заходили групи псковських десантників з проханням погодувати і підказати, як дістатися до українсько-російського кордону. Пам’ятається, я шукав дані в російській пресі на тему загиблих десантників, знайшов, звичайно, видавництва, які намагалися заявити про великі разові втрати, але в основному російські ЗМІ переварили цю новину практично без резонансу.

Як говорив сам Муженко: «Точка-У» теоретично – високоточна зброя, але не завжди. Пару разів вистрілили по Саур-Могилі, на зразок там нічого живого не повинно залишитися, десантники висуваються туди і зустрічають відсіч. Або самі ракети були з неполадками, або ракетники в налаштуваннях помилилися.

Але коли «Точка-У» прилітає точно, то на підрозділі, до якого вона прилетіла, можна ставити крапку.

У липні-серпні 2014 року, в зв’язку з недосяжністю об’єктів супротивника для інших вогневих засобів під час боїв за Савур-Могилою, 1 РДН 19 РБР виконував завдання по загальній, а іноді і безпосередній, підтримки підрозділів ЗСУ. В ході виконання завдань було приведено у виконання до 20-ти групових і одиночних ракетних ударів по зосередженням особового складу і техніки противника з залученням від 1 до 4 пускових установок «Точка». За результатами нанесення ударів більшість об’єктів були вражені.

Вперше виявлений мною удар «Точкою» був зафіксований 13.08.2014 р Біля міста Сніжне була виявлена ??батарея «Градів», яка не давала спокою нашим підрозділам у Саур-Могили. «Піймати» її ствольної артилерією не надавалося можливим, і в завдання включилися спецназівці і реактивники.

13.08.2014 року засобами розвідки штабу АТО в районі населеного пункту Сніжне була виявлена ??батарея БМ-21 «Град». За рішенням відділу РВіА штабу АТО було завдано одиночний ракетний удар 1 РДН 19 Рбр, в результаті якого зазначену батарею було знищено.

Бої під Саур-Могилою, по суті, стали початком застосування цієї грізної зброї. Саме з них і починається книга досягнень наших ракетників. І саме з Саур-Могили був скоректований перший ракетний удар, який знищив колону росіян.

17-18.08.2014 року було завдано груповий удар 1 РДН 19 Рбр і 1 РЕАДН 107 РЄАП. Від розвідпідрозділи в штаб АТО надійшла інформація про виявлення 18 ОМБр РФ поблизу населеного пункту Сніжне. За рішенням відділу РВіА штабу АТО для ураження колони здійснений груповий ракетний удар (ТР-2) по голові колони, по розрахунковій точці зустрічі.

Після надходження інформації від розвідки про поразку голови колони і її зупинці був здійснений груповий ракетний удар (ТР-2) по її хвосту. Після блокування колони між головою і хвостом було здійснено вогневе ураження 1 РЕАДН 107 РЄАП з розподілом точок прицілювання кожної бойової машини «Смерч» уздовж колони.

За результатами проведеного вогневого ураження було знищено 46 одиниць колісної та броньованої техніки супротивника.

Варто відзначити, що ракетники 19-ї бригади працювали не тільки в секторі «Д», російські війська, вторгшись в сектор «А», теж отримали від них важкі подарунки.

24.08.2014 року були здійснені групові удари 1 РДН 19 РБр в секторі «А». У штаб АТО від розвідпідрозділу надійшла інформація про виявлення пункту управління (ймовірно, оперативної групи ГШ РФ), а також скупченні особового складу і техніки біля населених пунктів Новоселівка та Хрящувате. За рішенням відділу РВіА штабу АТО виконані два групових ракетних удару:

– За пунктом управління (ТР-2);

– По скупченню особового складу і техніки (ТР-4).

Результатом вогневого ураження було знищення пункт управління і втрату боєготовності підрозділу.

Після втрати Саур-Могили один з розвідників, що виходили пішки, поблизу Амвросіївки виявив як в полі розташувалося угруповання ЗС РФ біля Павловського при виїзді на Амвросіївку в другій посадці. Розвідник зв’язався по телефону з командиром і передав інформацію.

27.08.2014 о 10:30 по табору було завдано груповий удар ракетами «Точка». Розвідник, перебуваючи недалеко від табору, коригував удар. Точно визначити ефективність не надавалося можливим, але, за його словами, табір був накритий повністю. Після удару розвідник пішки пішов у бік українських позицій, ще о сьомій вечора він чув, як рвалися боєприпаси в тій стороні, куди прилетіли ракети. На жаль, я не знайшов, який підрозділ завдав цієї удар, але думаю, що і тут постарався всемогутній 1 РДН 19 Рбр.

При виході з Іловайська з повністю прострілюваного маршруту врятувалося 50% угруповання. Віддати шану необхідно ланці СУ-25, які прикрили колону, знищивши частину живої сили і техніки противника, розчищаючи шлях українським військам і все тим же богам війни. За запитами генерала Хомчака були нанесені удари «Точками», а під керуванням начальника РВА були нанесені удари бойовими машинами «Смерч». Результат поразки авіацією і артилерією невідомий досі, але, спілкуючись з учасниками Іловайской трагедії, які спостерігали роботу льотчиків і реактивників, не раз чув, що вони їх, по суті, і врятували. І якщо про роботу льотчиків інформація в мережах достатньо, то про групову роботу 1 РДН 19 РБр і 1 РЕАДН 107 РЕАП мало хто чув.

29. 08.2014 року, в зв’язку з недосяжністю об’єктів супротивника для інших вогневих засобів, під час виходу з Іловайська 1 РДН 19 Рбр і 1 РЕАДН 107 РЄАП виконували завдання по підтримці підрозділів ЗСУ та МВС, забезпечення їх просування шляхом створення «вогневого коридору».

Були сплановані удари уздовж маршруту висування підрозділів по місцях ймовірного розташування противника (панівні висоти, кургани, перехрестя доріг і т.д.) з південного боку – для 1 РДН 19 РБр, з північного боку – для 1 РЕАДН 107 РЄАП.

Вогонь відкривався за викликом. В ході цього були виконані більш 12 групових та поодиноких ракетних ударів з використанням від 1 до 4 установок «Точка» і приблизно 15 вогневих ударів РСЗВ «Смерч» з використанням від 1 до 3 бойових машин.

Окремо варто згадати наших ракетників в період, коли вся оборона рухнула, і саме їх удари проріджували тоді БТГр РФ, які входили на територію України . Як говорив один з досить відомих офіцерів спецназу: «Коли на Сході все рухнуло, нас врятувала НЕ піхота, нас врятували артилеристи. Якби не вони, хто-зна, куди б росіяни тоді дійшли ».

31.08-02.09.2014 року були здійснені групові ракетні удари 2 РДН 19 РБр.

31.08.2014 року в районі населеного пункту Докучаєвськ було виявлено зосередження особового складу і техніки противника (БТГр ВС РФ). За скупченню техніки і особового складу було завдано груповий ракетний удар (ТР-2), за результатами якого БТГр втратило боєздатність.

В ніч з 01-02.09.2014 року поблизу населеного пункту Новоазовськ було виявлено зосередження особового складу і техніки противника (БТГр ВС РФ). За рішенням РВіА штабу АТО було завдано груповий ракетний удар (ТР-3), за результатами якого БТГр втратила боєздатність. Частина особового складу і техніки була знищена.

Ракетні боги війни, після літа-осені 2014 року, кілька місяців були, по суті, без роботи. Але потім активізувалися бої під Донецьким аеропортом, і зведена РЕАБАТр 15 РЕАП 22.01.2015 року завдала вогневе ураження «Смерч» в районі Донецька зі змішаних колонам противника, що висувалися до лінії зіткнення з тилу непідконтрольної території. Завдання виконувалося чотирма бойовими машинами з тимчасової позиції, яку зайняли безпосередньо перед стрільбою, і після закінчення нанесення вогневого удару – залишили.

За повідомленням військової розвідки, внаслідок вогневих ударів, противник зазнав значних втрат. Його автомобільна техніка, що перевозила боєприпаси, загорілася. Боєприпаси почали детонувати. Зі складу колон поодинокі машини змогли продовжити шлях після нанесення по ним вогневого ураження.

Але, зрозуміло, найяскравішим явищем зими 2015 року став удар 1 РДН 19 РБр по двом ешелонам, які прибули в Іловайськ.

13 лютого 2015 вночі в Іловайськ прибув ешелон з технікою, боєкомплектом, особовим складом і паливом. Наша розвідка цей склад вела ще з Таганрога. Тільки склад став, до нього прилетіли «Точки-У», причому ще й вдало потрапили, додавши до неймовірної потужності вибуху підрив цистерн з паливом і боєкомплектом. Жителі Іловайська довго пам’ятатимуть те, що творилося на залізничній гілці.

13.02.2015 року було завдано груповий удар 1 РДН 19 РБр за двома ешелонами техніки і особового складу, яка вчинила зупинку на розвантажувальних станціях у населеного пункту Іловайськ. За рішенням відділу РВіА штабу АТО для ураження ешелонів було здійснено груповий ракетний удар (ТР-1) окремо по ешелону з особовим складом і по ешелону з технікою, боєкомплектом і паливом. Обидва ешелони були вражені, велика частина особового складу і техніки в ході вогневого ураження були знищені.

В цьому випадку російські журналісти не знайшли, який підрозділ безславно почило на залізничній станції Іловайська. Велика разова втрата підрозділи – і тиша. «Ихтамнет», а значить, «никтотамнеумирал».

Точки прилітали багато куди: на Саур-Могилу і Сніжне; під Іловайськ, намагаючись прикрити під вогнем колони українських військ, що відходили; під Логвинове, коли були ще надії, що можна буде вибити бойовиків з району бойових дій тими силами, які були у командування в наявності. Я, на жаль, не можу знайти всіх свідків лютих богів війни. Вони, як правило, вражають цілі далеко за лінією фронту, а звідти не особливо люблять поширюватися про свої втрати.

Так що, коли ми будемо згадувати той період кінця літа 2014 року, коли росіяни «на плечах» наших відступаючих підрозділів просувалися все далі, треба пам’ятати, що врятувала ситуацію не піхота, і не добробати, і не десантники (хоча їх рейд був шикарний по свому самовбивству і підсумковій успішності). Коли звалилося все, ситуацію врятувала артилерія. Підрозділи РФ, виходячи на нові рубежі, просто вмивалися кров’ю, несучи втрати від противника, якого не могли бачити. Це і зумовило їх зупинку, так як військ, щоб створити нову лінію оборони від Маріуполя до Луганська, у нас тоді банально не було. І тоді боги війни почали ставити крапки на карті. Точки У.

Коли ми будемо згадувати, як накопичували росіяни угруповання для боїв під Саур-Могилою, ДАП і Дебальцеве, – не забуватимемо тих, чиє смертельне вміння зменшило кількість противника, що дещо полегшило завдання армії, яка тримала там оборону.

Всього за весь період АТО було випущено близько сотні «Точок-У», з різними БЧ, з різними завданнями. Були випущені сотні ракет «Смерч». І коли боги війни ставлять Точку – десь далеко підспівувачі одного плешивого тирана роблять чималі зусилля, щоб інформація про втрати ВС РФ не потрапила в ЗМІ.

Serg Marco, переклад – Голос українською

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України