Експериментальному ядерному реактору, розташованому в китайському місті Хефей, вдалося досягти температури плазми більше 100 мільйонів градусів Цельсія, що майже в сім разів перевищує температуру сонячного ядра, рівня, необхідного для стабільних умов отримання злиття ядер атомів.
На новинному порталі China.org.cn пишуть, що це перший випадок, коли термоядерний термоядерний реактор EAST (абревіатури англійською мовою «Експериментальний просунутий надпровідник Токамак»), відомий як «штучне сонце», досяг вищезгаданої температури.
«Відчуйте основу для розвитку чистої енергії».
За даними Інституту фізичної науки Хефей Академії наук Китаю (CASHIPS) що відповідає за проект, цей факт «закладає основи для розвитку чистої ядерної енергетики» через використання дейтерію і тритію, двох радіоактивних ізотопів, що містяться у великій кількості в океанах.
Ядерний синтез не робить радіоактивних відходів, тому він «надзвичайно корисний для навколишнього середовища», – повідомляє китайський портал.
Ці досягнення будуть сприяти побудові Міжнародного термоядерного експериментального реактора (ITER), проекту, розробленого на півдні Франції і в якому співпрацюють 35 країн, включаючи Китай, США і Росію, а також Європейський союз.
За даними CASHIPS, під час підготовки ITER EAST буде одним з небагатьох пристроїв у світі, здатним проводити експерименти, пов’язані зі злиттям атомних ядер.
Мета, як інституту, так і наукового співтовариства в цілому – створити керований процес, подібний до того, який відбувається в зірках природних чином, щоб досягти джерела чистої та невичерпної енергії.
Два роки тому вченим CASHIPS вдалося зберегти стабільність ядра протягом 102 секунд, що на сьогоднішній день стало рекордним, після підвищення температури водню до 50 мільйонів градусів за Цельсієм.
При такій температури водень переходить із газоподібного стану в плазму, четвертий стан речовини (поряд із твердим, рідким і газоподібним), у якому частки рухаються з такою швидкістю і стикаються з такою вірулентністю, що електрони відокремлені один від одного і ядер атомів утворюють іонізований набір.
Нинішнє завдання наукового співтовариства полягає в тому, щоб продовжити час злиття як можна довше стабільним і контрольованим чином, на що може знадобитися кілька років чи десятиліть, вважають експерти.